ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ - ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ (29/5/21, 17:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ

1 - 4 29-05-21

ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ

Για τον αγώνα ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ-ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ γράφει ο Θοδωρής Χαρόπουλος Ημερομηνία: 02:59 29/05/21

1
2

*** Χωρίς κόσμο.

Αν και ισοφαρίστηκε από την Ούλου έδειξε χαρακτήρα και βρήκε το τέρμα στην πίεση στο β΄ ημίχρονο για να φύγει έτσι νικήτρια 2-1 από την Βόρεια Οστροβοθνία. Είναι το τέταρτο σερί αήττητη στο ξεκίνημα με συνήθως καλή η και πολύ καλή απόδοση. Ο Γιακούμπι με πέναλτι (32’) και ο Πίπε Σάεθ (67’) οι σκόρερ των “Σουηδών”.

Ιδανικό το κλίμα στην ομάδα της πρωτεύουσας μετά το αήττητο ξεκίνημα. Κανείς δεν περίμενε τόσο καλή συγκομιδή βαθμών. Ο Χοακίν Γκόμεζ ρίχνει τους τόνους: “Περιμένω ένα παιχνίδι τακτικής, η Ιντερ είναι πολύ καλή, ανταγωνιστική η ομάδα. Για εμάς θα είναι μια νέα ευκαιρία να δείξουμε τι μπορούμε να πετύχουμε”.

Δεν έχει να αντιμετωπίσει νέα προβλήματα.

Κέρδισε την Κότκα 2-1 σε ματς θρίλερ. Πίεσε πολύ για δεύτερο γκολ και το βρήκε μόνο στο 93’, όμως δύο λεπτά μετά μείωσε στο τελικό 2-1 η Κότκα. Ο Κάλμαν το 1-0 (56’) και ο Μίκα Ογιάλα (93’) καθάρισε τη νίκη.

“Είναι ωραία να παίζει κανείς στο Ελσίνκι. Σίγουρα θα ήταν καλύτερα αν είχαμε κόσμο στην εξέδρα, αλλά δυστυχώς αυτό είναι αδύνατον ακόμα. Εμείς θα παίξουμε το παιχνίδι μας και ό,τι καλύτερο έρθει” λέει ο εξτρέμ Γιάρβενπα.

Εκτός λόγω τιμωρίας ο ακραίος μπακ Γιούσο Χαμαλάινεν (4/0) που αποβλήθηκε με την Κότκα.

Χέλσινγκφορς

ΟΛΑ

Ίντερ Τούρκου

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Α' ΦΙΝΛΑΝΔΙΑΣ 2014 - 2015 2 - 0, 2 - 1 2016 1 - 2 2017 0 - 2 2018 - 2019 1 - 1 2020 0 - 0 2021 1 - 4 2022 0 - 3 2023 -