ΧΕΤΑΦΕ - ΣΕΒΙΛΛΗ (21/4/19, 15:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΧΕΤΑΦΕ

3 - 0 21-04-19

ΣΕΒΙΛΛΗ

Για τον αγώνα ΧΕΤΑΦΕ-ΣΕΒΙΛΛΗ γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 00:40 21/04/19

1
2

Πήρε ανέλπιστο βαθμό στο «Θορίγια», βάσει της εξέλιξης του αγώνα, με το 2-2 κόντρα στη Βαγιαδολίδ. Προηγήθηκε στο 14΄ με τον Αραμπάρι, αλλά στο 30΄ ήρθε η ισοφάριση. Εχασε με τραυματισμό τον Αντούνες, έμεινε με δέκα στο 62΄ κι επτά λεπτά μετά βρέθηκε πίσω από πέναλτι. Γλίτωσε το τρίτο μέσω VAR, έδειχνε ανήμπορη να ισοφαρίσει, όμως το έκανε με πέναλτι του Χόρχε Μολίνα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κυκλοφόρησε μια φήμη πως ο Πέπε Μπορδαλάς δε θα ανανεώσει το συμβόλαιό του και θα αποχωρήσει στο τέλος της σεζόν, με τον τεχνικό των Μαδριλένων να διαψεύδει την είδηση. «Είναι ψέμα αυτό που γράφτηκε. Εχω το μυαλό μου στο ματς με τη Σεβίλλη και πουθενά αλλού», δήλωσε.

Πρόβλημα στα άκρα της άμυνας. Τιμωρημένοι ο δ. μπακ Νταμιάν Σουάρες (31/0) και ο αρ. μπακ Ολιβέρα (10/0), τραυματίας ο αρ. μπακ Αντούνες (28/1), παλεύει για επιστροφή ο δ. μπακ/χαφ Φουλκιέ (22/3), τον οποίο θα περιμένει μέχρι τελευταία στιγμή ο Μπορδαλάς. Μακροχρόνια εκτός ο εξτρέμ Αμάτ (15/1) και ο χαφ Μαρκέλ Μπεργκάρα (3/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Σόρια – Φουλκιέ, Τζενέ, Μπρούνο, Καμπρέρα – Πορτίγιο, Μαξίμοβιτς, Αραμπάρι, Χάιμε Μάτα – Χόρχε Μολίνα, Ανχελ.

Αν δεν τα καταφέρει ο Φουλκιέ, θα πάει δεξιά ο Τζενέ και θα παίξει ο Ινάσι Μίκελ, παρατάσσοντας ουσιαστικά τέσσερις στόπερ στην άμυνα. Ο Μάτα πιθανώς θα αγωνιστεί στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής, με τους Ανχελ και Μολίνα στην επίθεση.

Μετράει 7-4-3 κόντρα στη Σεβίλλη εντός έδρας για το πρωτάθλημα.

Τα 4 τελευταία παιχνίδια απέναντι στη Σεβίλλη σε όλες τις διοργανώσεις ήταν Under 2,5.

Πήρε το ντέρμπι της πόλης, κερδίζοντας δίκαια 3-2 την Μπέτις. Προηγήθηκε στο 26΄ με κεφαλιά του Μουνίρ, πιέστηκε στο β’ και ισοφαρίστηκε στο 55΄, αλλά πήρε ξανά κεφάλι στο 59΄ με τον Σαράμπια κι έφτασε σε τρίτο με γκολάρα του Βάσκες στο 63΄. Αγχώθηκε μετά τη μείωση στο 82΄ από φάουλ, αλλά κράτησε το τρίποντο.

Προσπέρασε τη Χετάφε στην 4η θέση και πηγαίνει ίσως και για δύο αποτελέσματα στη Μαδρίτη.

«Πρέπει να ξεχάσουμε τα τελευταία θετικά αποτελέσματα, γιατί μας περιμένει ένα δύσκολο παιχνίδι. Η Χετάφε δεν είναι τυχαία ψηλά στη βαθμολογία», προειδοποιεί ο Χοακίν Καπαρός.

Εχει κι αυτή τα προβλήματά της. Τιμωρημένος ο στόπερ Καρίσο (22/1), τέθηκε νοκ άουτ και ο μέσος Σαράμπια (29/11), ενώ δεν πρόλαβαν τελικά ο χαφ Γκοναλόν (8/0) και ο φορ Αντρέ Σίλβα (27/9). Σταθερά εκτός ο αμυντικός Βέμπερ (7/0) και ο επιθετικός Νολίτο (3/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Βάτσλικ – Χεσούς Νάβας, Μερκάδο, Σέρχι Γκόμεθ, Εσκουδέρο – Φράνκο Βάσκες, Μπανέγα, Ρόκε Μέσα, Πρόμες – Μουνίρ, Μπεν Γεντέρ.

Ο Σέρχι Γκόμεθ έχει προβάδισμα έναντι του Κιάερ για το κέντρο της άμυνας, ο Πρόμες πιθανότατα αντί του Σαράμπια στην ενδεκάδα, ενώ πιθανότητες να ξεκινήσει έχει και ο Αλέις Βιδάλ.

Τα 9/11 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της ήταν Under 2,5.

Χετάφε

Σεβίλλη

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΕΥΡΩΠΗΣ

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 1 - 0 2014/2015 2 - 1 2015/2016 1 - 1 2016/2017 - 2017/2018 0 - 1 2018/2019 3 - 0 2019/2020 0 - 3 2020/2021 0 - 1 2021/2022 0 - 1 2022/2023 2 - 0