Γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 12:30 16/04/18
3.85
2.00
1.76

*** Προηγούμενοι γύροι: Χόμπρο – Σίλκεμποργκ 1-1, Σίλκεμποργκ – Χόμπρο 0-2

Την Πέμπτη τα έδωσε όλα στα προημιτελικά του κυπέλλου κόντρα στη Μίντιλαντ, γνωρίζοντας την ήττα στην παράταση. 0-0 το 90λεπτο, δέχτηκε το 0-1 στο 99′, βρήκε τα αποθέματα για να απαντήσει άμεσα (110′), αλλά δεν απέφυγε το δεύτερο γκολ δύο λεπτά αργότερα.

Στο πρωτάθλημα πριν από μια βδομάδα έβγαλε διπλό στην κόντρα των νεοφώτιστων με τη Χέλσινγκορ (0-1), παρότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 45′. Στο 84′ το «χρυσό» γκολ από τον αρχισκόρερ Κίρκεβολντ (17 γκολ), έστω κι αν η ισοπαλία θα ήταν πιο δίκαιη με βάση τη συνολική εικόνα του αγώνα, αφού και η ίδια πέρασε δύσκολες στιγμές στα καρέ της.

Παρά το μεσοβδόμαδο αποκλεισμό, ο τρόπος που ήρθε και η γενικότερη εικόνα της στα δύο τελευταία ματς, έχουν βελτιώσει αρκετά την κατάσταση.

Τιμωρημένος ο μπακ Πούτρος (7/1), αλλά δεν επηρεάζει η απώλειά του.  Στον αντίποδα επέστρεψε ο βασικός αμυντικός Μπέγκε (20/1).

Στα έξι από τα επτά τελευταία της βρήκε δίχτυα η Χόμπρο.

Κάκιστη στο πρώτο ημίχρονο στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αάρχους (2-1) όπου είχε απόλυτα παθητικό ρόλο και γλίτωσε με μόλις ένα γκολ. Βελτιώθηκε στην επανάληψη, μείωσε στο 57′ αλλά λύγισε τελικά στο 87′, όπου δέχτηκε το δεύτερο τέρμα.

Πλέον επιζητάει ένα μικρό «θαύμα» για να προλάβει τη 2η θέση του ομίλου και να γλιτώσει τα μπαράζ υποβιβασμού καθώς έμεινε στο -7 από την αποψινή της αντίπαλο, την οποία θα αντιμετωπίσει ξανά εντός έδρας σε τρεις μέρες.

Η κατάσταση δεν είναι εύκολη, αλλά αυτά τα δύο ματς με τη Χόμπρο είναι όλα τα λεφτά, κι αν κάνει το 2/2, θα παραμείνει γερά στο «παιχνίδι».

Στο μεταξύ, κληρώθηκε με τη Φεντερίτσια (Β’ κατηγορία) στα ημιτελικά του κυπέλλου κι έχει ιστορική ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό.

Στην αναμονή ακόμη για την απόφαση της αρμόδιας επιτροπής για το υπό διερεύνηση ως στημένο ματς με τη Μίντιλαντ. Αναμένεται τις προσεχείς ημέρες.

Δύο σημαντικές επιστροφές, καθώς εξέτισαν την τιμωρία τους οι βασικοί μέσοι Μόρο (23/0), Σλοτ (25/0), δίνοντας επιπλέον λύσεις στον προπονητή τους.

Αμφίσκορα τα 13/14 τελευταία της, στο πρωτάθλημα μετράει και 11/13 over.

Με αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της η Χόμπρο, που κουβαλάει και τα 120 λεπτά του κυπέλλου την Πέμπτη. Υπό αυτό το πρίσμα, η κόντρα σε αποδόσεις γύρω από το 4,00 δεν είναι κακή ιδέα, με δεδομένο επιπλέον ότι η Σίλκεμποργκ τα παίζει όλα για όλα. Μας κολλάει όμως η συνολική εκτός έδρας παρουσία της Σίλκεμποργκ και μένουμε στο no bet.

Για δύο ουσιαστικά αποτελέσματα η Χόμπρο, που με ισοπαλία αγκαλιάζει ακόμα πιο σφιχτά την παραμονή της. Η Σίλκεμποργκ είναι υποχρεωμένη να βγει μπροστά και να ρισκάρει, έχει τα… γνωστά θέματα στα μετόποισθέν της βέβαια, αλλά σκοράρει και σε 14 διαδοχικά παιχνίδια. Λογικό το 1,65 Sportingbet στο αμφίσκορο.