ΔΟΞΑ Κ.

6 - 1 28-04-21

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ

Για τον αγώνα ΔΟΞΑ Κ.-ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ γράφει ο Δημήτρης Καναβαράκης Ημερομηνία: 08:49 28/04/21
1.56

Νίκη παραμονής για τη Δόξα το Σάββατο στην έδρα του Ερμή (0-1), αν πάρει και το σημερινό εξ αναβολής ματς, φτάνει στο +7 από τη γραμμή. Δεν ήταν καλή η εμφάνιση, με απόλυτα κυνικό τρόπο και αυτογκόλ στο 82’ έφτασε στο τρίποντο, έχοντας περιοριστεί σε ρόλο κομπάρσου για 70 λεπτά. Στο τελευταίο 20λεπτο ανέβηκε αισθητά και έγινε πιο απαιτητική, δημιουργώντας φάσεις. Μόλις δεύτερη νίκη στα 11 τελευταία (2-4-5), αλλά μολονότι κανείς παίκτης της δεν έχει σκοράρει στα τέσσερα πιο πρόσφατα, ηττήθηκε μόνο σε ένα! Ανήμερα του αγώνα με τον Ερμή ανακοινώθηκε κρούσμα covid στην ομάδα, πάλι εκτός ο εξτρέμ Λουίς Κάρλος (22/1) και ο μπακ Μιντίκκης (19/0).

Η Καρμιώτισσα δέχτηκε το 0-1 από την Πάφο στο 15’, ακολούθησε αυστηρή αποβολή στο 27’ και έκτοτε αποδιοργανώθηκε πλήρως και διαλύθηκε με 0-6, κινδυνεύοντας πλέον να χάσει – μετά την κατηγορία – και την… αξιοπρέπειά της. Ευκαιρίες σε νέους παίκτες δήλωσε ότι θα δώσει εφεξής ο τεχνικός Ποντικός, «θα το έπραττα και με την Πάφο, αλλά μου άλλαξε τα σχέδια η αποβολή», είπε, εννοώντας ότι όλες οι αλλαγές του θα αφορούσαν παίκτες με ελάχιστο χρόνο συμμετοχής. Σε πλήρη εξέλιξη ο σχεδιασμός για τη συμμετοχή στη Β’ κατηγορία.

Δεν θα μπορούσε να πληρώνει πολύ πάνω από 1,25 ο άσος, στην κρίση και την… αισθητική του καθένα αν του κάνει μια τέτοια απόδοση. Η Δόξα με νίκη αγκαλιάζει την παραμονή, η Καρμιώτισσα θα δώσει εφεξής ευκαιρίες σε νέα παιδιά.

Δεν υπάρχει κάτι ενδιαφέρον γύρω από τα γκολ. Το over 2,5 γκολ της Δόξας θα ήταν συμπαθητικό κοντά το διπλασιασμό, αν δεν είχε βρει δίχτυα μόνο με… αυτογκόλ στα τέσσερα τελευταία.

Δόξα Κ.

Καρμιώτισσα

Α' ΚΥΠΡΟΥ 2010/2011 - 2011/2012 - 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 3 - 0, 1 - 2 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 -