ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΧΑΝΙΑ (17/3/21, 15:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

0 - 1 17-03-21

ΧΑΝΙΑ

Για τον αγώνα ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΧΑΝΙΑ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 06:19 17/03/21

1
2

* Α' γύρος: Χανιά-Εργοτέλης 0-1

Ισως τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση έκανε κόντρα στον Λεβαδειακό, χάνοντας δίκαια με 1-0. Βέβαια η ήττα προήλθε από ένα «δώρο» της άμυνάς του, με τον Μαζουλουξή να δίνει… πάσα σε αντίπαλο που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά αυτό δεν αλλάζει την κακή εικόνα των Κρητικών.

«Το κακό μας πρώτο ημίχρονο μας στοίχισε. Δεν είχαμε καθαρό μυαλό και λύσεις. Δίκαια βρεθήκαμε να χάνουμε με 1-0. Στο δεύτερο μέρος, ισορροπήσαμε το ματς, αλλά δεν βρήκαμε λύσεις στον επιθετικό τομέα. Είχαμε την κατοχή της μπάλας, κάναμε μία δύο φάσεις. Κυριάρχησε όμως η σκοπιμότητα του αντιπάλου, με την ανοχή του διαιτητή και το β΄ημίχρονο δεν είχε καθαρό χρόνο ούτε 20′. O Εργοτέλης στο πρώτο ημίχρονο ήταν κατώτερος του εαυτού του. Στο πρώτο 45΄λεπτό μας έλειψε η ηρεμία στο πρέσινγκ του αντιπάλου, το διορθώσαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Η συνέχεια είναι δύσκολη», τα λόγια του τεχνικού Ταουσιάνη.

Φωτιά πλέον στην κορυφή της SL 2, αφού ο Εργοτέλης έχει τρεις ομάδες σε απόσταση 3 βαθμών και βέβαια την Ξάνθη να ακολουθεί με… φόρα από το -5, κάτι που σημαίνει ότι πλέον καλείται να δείξει χαρακτήρα κι αν μπορεί όντως να συνεχίσει στις ίδιες υψηλές πτήσεις που τον βλέπαμε για καιρό. Εντός πάντως οι Κρητικοί έρχονται από πέντε σερί νίκες με τέρματα 12-1, τα μισά βέβαια τα έβαλαν στη Δόξα Δράμας.

Για μία ακόμη φορά εκτός ο φορ Κουατένγκ (2/0) και ο μπακ-χαφ Ντουμάνης που κρίθηκαν εκ νέου ανέτοιμοι, τραυματίας παραμένει ο νεαρός αμυντικός Κόλα (1/0).

Under 2,5 έληξαν τα 12/14 φετινά παιχνίδια του.

Εφτυσαν… αίμα τα Χανιά για να κερδίσουν τον ουραγό Καραϊσκάκη (1-0) με γκολ του Διαμαντόπουλου στο 74′ κι ενώ έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από το 26′. Ελάχιστες οι πραγματικά αξιόλογες φάσεις που έκαναν, με πιο σοβαρό αντίπαλο απέναντί τους, μάλλον δύσκολα θα γλίτωναν τη γκέλα.

«Η νίκη είναι πάρα πολύ σημαντική και ψυχολογικά και βαθμολογικά, γιατί ανεβήκαμε στον βαθμολογικό πίνακα, που είναι ο στόχος μας αυτός. Η ομάδα δείχνει ότι παίζει καλό ποδόσφαιρο κατά την άποψή μου και έχει πλάνο μέσα στο γήπεδο. Το ότι δε σκοράρουμε εύκολα για μένα είναι άγχος και αυτό το άγχος πρέπει να το αποβάλλουμε, να έχουμε περισσότερη αυτοπεποίθηση και περισσότερη εμπιστοσύνη στον εαυτό μας. Δεν ξέρω πόσες ευκαιρίες και δυνατότητες για γκολ μπορώ να θυμηθώ σήμερα, στα περίπου 30 λεπτά που παίχτηκε ποδόσφαιρο. Αυτό που έγινε σήμερα με τις καθυστερήσεις και με την έλλειψη ρυθμού είναι εύλογο μετά να μην μπορεί να βρει μία ομάδα ρυθμό και να κάνει ακόμη περισσότερες ευκαιρίες όταν υπάρχουν τόσες διακοπές», ανέφερε ο τεχνικός Παπαδόπουλος.

Για πρώτη φορά φέτος οι Κρητικοί σκαρφάλωσαν, έστω στην ισοβαθμία, εντός της προνομιούχου εξάδας, αλλά είναι εμφανές ότι θα πρέπει να ανεβάσουν στροφές αν θέλουν να έχουν ελπίδες να μπουν στα πλέι οφ. Μπροστά τους άλλωστε έχουν βαριά ονόματα της κατηγορίας και ο πιο… λάιτ, Διαγόρας, βρίσκεται 8 βαθμούς μπροστά τους. Φυσικά το Νο1 πρόβλημα στο οποίο πρέπει να βρουν λύσεις είναι το σκοράρισμα, αφού σε 14 ματς φέτος ούτε μία φορά δεν έβαλαν πάνω από ένα γκολ! Τουλάχιστον αμυντικά εμφανίζονται βελτιωμένοι με τον Παπαδόπουλο στον πάγκο, κρατώντας το μηδέν στα τρία τελευταία.

Δεν λείπουν οι απουσίες, φρέσκα προβλήματα οι αμυντικοί Νίκολιτς (2/0), Ουνγιαλίδης (3/0), εκτός μάχης σταθερά οι επιθετικοί Κάσσος (5/0), Τριανταφυλλάκος (5/0), στα πιτς σταθερά ο έμπειρος αμυντικός Ζιάμπαρης (χωρίς συμ.), πάλι εκτός ο μέσος Καρτσαμπάς (4/0).

Under 2,5 έληξαν τα 13/14 φετινά της. Στα 0-1 γκολ τα επτά τελευταία!

Εργοτέλης

ΟΛΑ

Χανιά

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 1 - 1 2018/2019 1 - 0 2019/2020 1 - 0 2020/2021 0 - 1, 2 - 0 2021/2022 0 - 0 2022/2023 -