ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ - ΟΥΤΡΕΧΤΗ (23/5/21, 13:15) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ

2 - 0 23-05-21

ΟΥΤΡΕΧΤΗ

Για τον αγώνα ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ-ΟΥΤΡΕΧΤΗ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 13:09 22/05/21

1
2

*** Με παρουσία 6.500 θεατών. Το παιχνίδι ήταν προγραμματισμένο αρχικά για το Σάββατο, αλλά πήγε Κυριακή εξαιτίας του τελικού της Eurovision.
ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Δεύτερος και τελευταίος γύρος των πλέι οφ για το Κόνφερενς Λιγκ. Εν αντιθέσει με όλα τα προηγούμενα χρόνια, οι αγώνες αυτή τη φορά είναι μονοί (στις έδρες των ομάδων που τερμάτισαν υψηλότερα στην κανονική διάρκεια). Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί διαδικασία των πέναλτι.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ
ΠΡΩΤΟΣ ΓΥΡΟΣ
19/05 Φέγενορντ – Σπάρτα 2-0
19/05 Ουτρέχτη – Γκρόνινγκεν 1-0
ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΓΥΡΟΣ
22/05 Φέγενορντ – Ουτρέχτη

Ξεπέρασε το εμπόδιο της Σπάρτα στο τοπικό ντέρμπι, την Τετάρτη επικράτησε με 2-0 εντός έδρας. Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη της αντιπάλου της, καθώς στο 31′ με πέναλτι άνοιξε το σκορ και δύο λεπτά αργότερα από αυτογκόλ αντιπάλου έκανε το 2-0. Το έλεγξε στη συνέχεια και πήρε αυτό που ήθελε.

Η Φέγενορντ την κρίσιμη στιγμή αντέδρασε, έδειξε αντανακλαστικά και έφτασε ένα βήμα από το στόχο της εξόδου στην Ευρώπη, στην προσπάθεια να σώσει μια σεζόν που εξελίχθηκε πολύ άσχημα. Ιδιαίτερο το παιχνίδι για τον τεχνικό της, τον Ντικ Αντβοκαατ, είναι το τελευταίο του ματς, σταματά την προπονητική του καριέρα.

Πάλι εκτός ο μπακ Χερετράουντα (30/5) που έχασε το προηγούμενο, 2-3 μακροχρόνιοι. Προλαβαίνει ο βασικός εξτρέμ Λίνσεν (29/8) που έλειπε με τη Σπάρτα.

Σε ένα αμφίρροπο και γεμάτο αγωνία ματς, η Ουτρέχτη πήρε αυτό που ήθελε εντός με την Γκρόνινγκεν, τη νίκησε με 1-0 χάρη σε ένα ωραίο γκολ του χαφ Γκούσταφσον. Ζωηρό το δεύτερο μέρος ανάμεσα σε δύο πολύ δυνατές ομάδες, αλλά η Ουτρέχτη ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος.

Απέδειξε για ακόμη μια φορά το τελευταίο διάστημα ότι βρίσκεται σε πολύ καλή φάση. Παίζει ωραίο ποδόσφαιρο, έχει ψυχολογία και συμπλήρωσε εφτά ματς αήττητη μαζί με αυτά της κανονικής διάρκειας.

Μπήκε αλλαγή έπειτα από καιρό ο καλός εξτρέμ Μαχί (23/7), είναι πλήρης.

Φέγενορντ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Ουτρέχτη

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 1 - 0 2014/2015 1 - 2 2015/2016 3 - 2 2016/2017 2 - 0 2017/2018 3 - 1 2018/2019 1 - 0 2019/2020 1 - 1 2020/2021 1 - 1, 2 - 0 2021/2022 2 - 1 2022/2023 3 - 1