Γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 10:36 14/09/18
2
2.70
2.50
1.50

Παρά την αλλαγή συστήματος (3-4-3 ουσιαστικά) δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το ματς στο Ρότερνταμ με την πολύ δυνατή Σπάρτα. Είχε συμπαθητική παρουσία, πάντως, κράτησε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη πήγε να γίνει και επικίνδυνη κιόλας, απείλησε, αλλά στο 74′ ήρθε το 1-0 και εκεί δεν είχε δυνάμεις, στο 80′ έφαγε και δεύτερο.

Σταθερά στον πάτο της βαθμολογίας και χωρίς βαθμό ακόμα (η μόνη της κατηγορίας), όλα της πάνε στραβά, με Γκόου Αχέντ Ιγκλς και Αλμερε τέλειωσε με δέκα παίκτες. Αναμενόμενη η έως τώρα πορεία, έχει μεγάλες απώλειες μεταγραφικά και μικρό ρόστερ, φαίνεται ξεκάθαρα και το πόσο λείπει ο γκολτζής Λίντερ που συνεχίζει αλλού.

Επιστρέφουν από μια διάσειση που τους ταλαιπώρησε ο Βέλγος χαφ Καρλόνε (3/0) και ο αμυντικός Σέεντορφ (2/0). Εξέτισε ο εξτρέμ Ντάνιελς (3/0). Χτύπησε σοβαρά ο αριστερός μπακ Αχεντέχ (13/0) για άλλη μια φορά και παραμένει εκτός σε 5ο. Σοβαρά τραυματίστηκε και ο νεαρός αμυντικός Φαμπέρ που έπαιξε σε κάποια από τα φιλικά.

Πήρε θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Αλμερε, εν γένει δίκαιο το 2-2, με τις δύο ομάδες να το θέλουν πολύ και να βγάζουν διάθεση από το ξεκίνημα. Η Μάαστριχτ μπόρεσε να προηγηθεί στο 26′ , αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε η ισοφάριση. Δεν ήταν συγκεντρωμένη στο ξεκίνημα της επανάληψης και στο 61′ από αυτογκόλ βρέθηκε πίσω στο σκορ. Το πάλεψε μέχρι τέλους και έφερε το ματς στα ίσα με γκολ δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Δεν είναι καλό το ξεκίνημα, μόλις τέσσερις βαθμοί, αλλά πρέπει αν της πιστωθεί το ότι άλλαξε πολλά στο ρόστερ, χρειάζεται χρόνο, ενώ από άποψης αποτελεσμάτων μπορούσε να τα είχε πάει καλύτερα.

Εξέτισε ο μπακ/χαφ Γκουνστ (3/0). Επανέρχονται από διεθνή καθήκοντα τα αδέρφια Μαρτίνα, ο αμυντικός Σέρμαρ Μαρτίνα (1/0, 16/0) -που έχασε τα προηγούμενα δύο εξαιτίας τραυματισμού- και ο χαφ Σερμέν Μαρτίνα (3/0).

Εχει πολλά να λύσει η ΦΚ Αϊντχόφεν. Πιο αξιόπιστη η Μάαστριχτ που έχει σταθεί και άτυχη. Διαθέτει την εμπειρία για να παίρνει τέτοια παιχνίδια, η ΦΚ Αϊντχόφεν σπαταλά πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει. Το διπλό DNB βρίσκεται στο 2,06 στην Betshop.

Η ΦΚ Αϊντχόφεν έχει θέμα με το γκολ, κάνει φάσεις, αλλά δεν μπορεί να τις τελειώσει. Δεν θα μπλέξουμε.