ΦΛΟΡΑ ΤΑΛΙΝ - ΓΑΝΔΗ (16/9/21, 19:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
SPECIAL BET

ΦΛΟΡΑ ΤΑΛΙΝ

0 - 1 16-09-21

ΓΑΝΔΗ

Για τον αγώνα ΦΛΟΡΑ ΤΑΛΙΝ-ΓΑΝΔΗ γράφει ο Θάνος Σολούκος Ημερομηνία: 00:27 16/09/21

1
2

***«Λε Κοκ» (14.336 θ.), Ταλίν. Με θεατές.
***Διαιτητής: Τρούστι Φαρούγκια Καν (Μάλτα)

Έγραψε ιστορία καθώς με τις δύο νίκες επί της Σάμροκ Ρόβερς προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Είχε τρία «match-point» ουσιαστικά, απώλεσε τα πρώτα δύο με τους αποκλεισμούς από Λέγκια Βαρσοβίας και Ομόνοια αλλά τα κατάφερε στο τρίτο εμφατικά.

Στο εσθονικό πρωτάθλημα είναι δεύτερη με 46 βαθμούς, στο -12 από την πρωτοπόρο Λεβάντια, η οποία όμως έχει παίξει τρία παιχνίδια παραπάνω. Την Κυριακή (12/09) σκόρπισε με 6-0 εκτός έδρας την Πάρνου Βάρπους (πέντε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο).

Δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση καθώς μετρά τέσσερις σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

Εξαιρετικό το κλίμα, ανυπομονησία για το πρώτο ματς στον όμιλο. Αυτό φάνηκε στις δηλώσεις τόσο του προπονητή, Γιούργκεν Χεν, όσο και του αρχηγού, Κονσταντίν Βασίλιεφ. Θέλουν να το ζήσουν, θα έχουν τους οπαδούς μαζί τους, ιδανική συγκυρία.

Σκοράρει με άνεση επιθετικά, αμυντικά είναι τα προβλήματα με τον κόουτς Χεν να βλέπει πάντως βελτίωση και σε αυτό το κομμάτι. Επετειακό το ματς για τον κόουτς, ο οποίος συμπληρώνει 150 ματς ως πρώτος προπονητής της Φλόρα.

Δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα, σημαντικό να επισημανθεί το γεγονός ότι αγωνίζεται με μόνο γηγενείς παίκτες.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ίγκονεν – Λιλάντερ, Σέπικ, Κούσκ, Καγιάστε – Σόμετς, Βασίλιεφ, Μίλερ – Ζένγιοφ, Σάπινεν, Οτζάμα

Πρώτη φορά σε ευρωπαϊκό όμιλο, χρειάστηκε να φτιαχτεί μία τρίτη διοργάνωση για να τα καταφέρει.

Ο φορ Σάπινεν πέτυχε 8 γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια στα προκριματικά. Όλη η ομάδα συνολικά 13!

Μόνιμες οι διακυμάνσεις στην απόδοσή της από το ξεκίνημα της σεζόν. Δεν στάθηκαν πάντως ικανές να την αφήσουν εκτός ομίλων του Κόνφερενς, αφού κατάφερε να ανατρέψει την ήττα (0-1) από την Ράκοφ στην Πολωνία με το δίκαιο 3-0 της ρεβάνς στο Βέλγιο. Νωρίτερα είχε ξεπεράσει τα εμπόδια των Βαλερένγκα και Ρίγας πάλι με διπρόσωπες εμφανίσεις.

Το ίδιο βιολί και στις πρώτες στροφές της βέλγικης λίγκας, με τον -προ της διακοπής- θρίαμβο (6-1) κόντρα στην πρωταθλήτρια Κλαμπ Μπριζ να διαδέχεται η εντός έδρας ήττα (2-3) από τη Σαρλερουά την Κυριακή. Αν και αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο με αριθμητικό πλεονέκτημα, δέχτηκε το γκολ της ήττας στις καθυστερήσεις (95’).

Ανήμπορος να εξηγήσει τις μεταπτώσεις της ομάδας του εμφανίστηκε ο τεχνικός Βανχάεζεμπρουκ μετά τον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος.

Ο Βέλγος τεχνικός μετά την κλήρωση των ομίλων επισήμανε το πόσο σημαντικό είναι για την ομάδα του να επιστρέψει στις ευρωπαϊκές διακρίσεις.

Δύσκολα θα προλάβουν ο οργανωτής μέσος Οφόε και ο φορ Μπρούνο.

Εκτός λίστας ο τραυματίας βασικός μέσος Χιουλσάγκερ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-1-2): Μπολάτ, Χάνσεν-Ολσεν, Νγκαντό, Οκούμου – Κάστρο-Μόντες, Ντε Σαρτ, Κουμς, Νούριο – Μπέζους – Τισούνταλι, Ντεπουάτρ

Πέρσι μέτρησε μόνο ήττες (6/6) στον όμιλο του Γιουρόπα, Την προηγούμενη χρονιά προκρίθηκε στους «32». Το 2016/17 έφτασε στους «16».