ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤ. - ΑΜΒΟΥΡΓΟ (26/1/21, 21:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤ.

0 - 0 26-01-21

ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Για τον αγώνα ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤ.-ΑΜΒΟΥΡΓΟ γράφει ο Ανέστης Ζαχαράκης Ημερομηνία: 09:38 26/01/21

1
2

Παρότι η Φορτούνα βρέθηκε κάτω στο σκορ δύο φορές, την πρώτη με 0-2 (29’) και τη δεύτερη με 2-3 (53’), έδειξε χαρακτήρα, πήρε την ισοπαλία κόντρα στη Φιρτ και διεύρυνε το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα στα οχτώ ματς (6-2-0).

Βγήκε το απίστευτο ρίσκο του Ρέζλερ, ο οποίος ανέβασε τον γκολκίπερ Καστενμάιερ στην αντίπαλη περιοχή, στο κόρνερ από το οποίο ήρθε το 3-3 στο 83’! Στο 89’ μάλιστα η Φορτούνα άγγιξε την ολική ανατροπή σε κλασική ευκαιρία.

Θετικό το κλίμα στη Φορτούνα, αφού η ομάδα ναι μεν άργησε να βρει λίγο το βηματισμό της, ωστόσο το τελευταίο δίμηνο αποδεικνύει ότι συγκαταλέγεται ανάμεσα στις βασικές διεκδικήτριες της ανόδου.

Πολύ σημαντικό το ματς με το Αμβούργο αφού θα τεστάρει τις δυνάμεις της απέναντι στο πρώτο φαβορί για την άνοδο και την ομάδα που προπορεύεται στο πρωτάθλημα. Ο Ρέζλερ στις δηλώσεις του στάθηκε κυρίως στο πώς πρέπει η Φορτούνα να αναχαιτίσει τον φορ, Ζίμον Τερόντε (17 γκολ), ο οποίος είναι ασφαλώς ο πρώτος σκόρερ της λίγκας για ακόμη μία σεζόν.

Χωρίς σοβαρά προβλήματα. Νέα απώλεια ο χρήσιμος χαφ Απελκαμπ (14/1, 4 αλλ.), που χτύπησε στο προηγούμενο. Νοκ άουτ επίσης ο εφεδρικός γκολκίπερ Βολφ (2/0). Ανέτοιμος ο χαφ Πιοτρόφσκι (7/0, 3 αλλ.), που πέρασε κορονοϊό.

11-9-7 η εντός έδρας προϊστορία της Φορτούνα κόντρα στο Αμβούργο.

14/17 under 3,5 φέτος στο πρωτάθλημα.

Εχει πετύχει μόλις 8 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και 19 στο δεύτερο.

Εχει τα περισσότερα γκολ (12) στην κατηγορία στο τελευταίο τέταρτο των αγώνων της.

Το Αμβούργο πήρε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα κερδίζοντας 4-2 με ανατροπή στο Μπραουνσβάιγκ.

Νωθρό στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε κάτω με 2-0 (42’) πριν μειώσει στο 45+2’ (2-1). Στην επανάληψη αξιοποίησε τα αλλεπάλληλα αμυντικά λάθη της αντιπάλου, έβαλε τρία γκολ σε 14 λεπτά (51’-65’) και τελικά έφτασε δίχως δράματα στο διπλό.

Θα παίξει στο Ντίσελντορφ όντας αήττητο επτά αγωνιστικές (6-1-0).

Θετικό το κλίμα, το Αμβούργο έκανε πολύ καλό πρώτο γύρο και με βάση αυτόν πάει ολοταχώς για 70+ βαθμούς στη σεζόν, επίδοση που θα του δώσει ασφαλώς την άνοδο.

Γενικά, οι όποιες αμφιβολίες υπήρχαν για το αν ο Τιούν μπορεί να κουμαντάρει ένα τόσο μεγάλο καράβι έχουν καμφθεί και για πρώτη φορά έπειτα από 2,5 χρόνια στην Τσβάιτε, το Αμβούργο εμφανίζει τέτοια σιγουριά ότι φέτος θα καταφέρει να υλοποιήσει τον στόχο της επανόδου στην Μπουντεσλίγκα.

Νέα απώλεια ο καλός μπακ Βάγκνομαν (13/2, 3 αλλ.), που τραυματίστηκε στο προηγούμενο παιχνίδι. Σταθερά εκτός ο αμυντικός χαφ Γκιαζούλα (11/0, 5 αλλ.).

Εχει τα περισσότερα over 2,5 (13/17) στην κατηγορία και τα περισσότερα αμφίσκορα (12/17).

13/17 ματς έχει σκοράρει πρώτο.

Μόνο σε ένα ματς δεν έχει σκοράρει φέτος.

Σκοράρει εκτός έδρας 12 σερί παιχνίδια (6-3-3).

Φορτούνα Ντ.

Αμβούργο

Β' ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 0 - 0 2021/2022 1 - 1 2022/2023 2 - 2