Γράφει ο Θοδωρής Χρονόπουλος Ημερομηνία: 11:11 14/09/18
4.85
2.75
1.44

*Γειτονικό ντέρμπι, χωρίς ιδιαίτερη αντιπαλότητα.

Απογοητευτικότατη από την αρχή ως το τέλος του ματς, ηττήθηκε με το βαρύ 4-0 από την Τραμπζονσπόρ. Μόλις στο τρίτο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ και στο 25’ δέχθηκε και δεύτερο γκολ. Στο 30’ έμεινε με δέκα παίκτες και από εκείνο το σημείο και μετά έδειξε να τα παρατά και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, δέχθηκε και τρίτο γκολ. Στο δεύτερο μέρος, ο Μουσλέρα χρειάστηκε να κάνει αρκετές αποκρούσεις, για να μην πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις το σκορ. Τελικά, δέχθηκε ένα ακόμη τέρμα στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Εμφανώς απογοητευμένος από την εικόνα που παρουσίασε η ομάδα του, ο Τερίμ, είναι έτοιμος να κάνει πολλές αλλαγές τόσο σε πρόσωπα, όσο και στο σχήμα που θα παραταχθεί. Ο έμπειρος τεχνικός κάλεσε, επίσης, τους παίκτες του να έχουν το μυαλό τους στο παιχνίδι με την Κασίμπασα και όχι στο ματς που ακολουθεί απέναντι στην Λοκομοτίβ Μόσχας για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Ατομικό πρόβλημα έκανε τις τελευταίες ημέρες ο αμυντικός Μαϊκόν (4/0) και πιθανότατα δεν θα είναι διαθέσιμος. Τιμωρημένος είναι ο μεσοεπιθετικός Μπελχαντά (4/0), που μπορεί πάντως, σύντομα να αποτελέσει παρελθόν.

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-2-3-1): Μουσλέρα – Λίνες, Αζίζ, Ντονκ, Ναγκατόμο – Φερνάντο, Εντιαγέ – Ροντρίγκες, Ονιεκούρου, Ακμπάμπα – Ντερτιγιόκ

Μετρά 21 εντός έδρας παιχνίδια χωρίς ήττα.

Δεν έχει δεχθεί γκολ στα οκτώ από τα δέκα τελευταία στο γήπεδό της.

Είχε και την τύχη με το μέρος της και επικράτησε της Ανκαραγκουτσού με 2-1 εντός έδρας. Η αντίπαλός της έχασε πέναλτι στο 10’ και η ίδια πήρε το προβάδισμα τρία λεπτά αργότερα. Στην συνέχεια έδωσε στην αντίπαλο της, την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να κάνει την ζημιά στις αντεπιθέσεις. Τελικά, αφού γλίτωσε σε 2-3 περιπτώσεις, κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη φορά στο 85’. Η αντίπαλος της, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις του ματς.

Ικανοποιημένος από την ως τώρα πορεία της ομάδας ο Οκσούζ, δήλωσε πως ζητούμενο για την ομάδα του είναι η σταθερότητα. Ενόψει Γαλατά, ο μέσος Καλίλι υποστήριξε πως: «Παίζουμε ποδόσφαιρο για τα μεγάλα ματς. Η αντίπαλος μας έχει το άγχος και μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε και να κερδίσουμε την καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος». Πρέσινγκ από την Σαουδική Αραβία δέχεται ο μεσοεπιθετικός Τρεζεγκέ και δεν αποκλείεται να αποτελέσει παρελθόν.

Εκτός δράσης αναμένεται να μείνει για ακόμη ένα παιχνίδι ο μέσος Καλίλι (1/1).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-2-3-1): Ραμαζάν – Ποπόβ, Βεϊσέλ, Μπεν Γιουσέφ, Βεϊγκνό – Ιλχάν, Ταρκάν – Σαντίκου, Εντουόκ, Τρεζεγκέ – Ντιανέ

Έχει σκοράρει τουλάχιστον δύο γκολ σε κάθε ένα από τα τέσσερα φετινά παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι μπορεί να μην έχει τον χαρακτηρισμό του μεγάλου ντέρμπι, αλλά παραμένει ντέρμπι. Η απόδοση του άσου δείχνει χαμηλή για να μπορέσει να αποτελέσει επιλογή, ενώ δύσκολα κοντράρει κανείς την Γαλατά όταν παίζει στο γήπεδό της. Προτιμότερο το πάσο.

Η Κασίμπασα γενικά σκοράρει αρκετά, αλλά είναι άγνωστο αν θα καταφέρει να κάνει το ίδιο και απέναντι στην σαφώς πιο δυνατή άμυνα που έχει αντιμετωπίσει ως τώρα. Καλύτερα μακριά.