ΓΙΕΡΒ - ΣΤΙΟΡΝΤΑΛΣ ΜΠΛΙΝΚ (25/5/21, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΓΙΕΡΒ

2 - 1 25-05-21

ΣΤΙΟΡΝΤΑΛΣ ΜΠΛΙΝΚ

Για τον αγώνα ΓΙΕΡΒ-ΣΤΙΟΡΝΤΑΛΣ ΜΠΛΙΝΚ γράφει ο Αλέξανδρος Αντωνίου Ημερομηνία: 11:51 25/05/21

1
2

Ισοπέδωσε τη δυνατή Σταρτ με 2-4, σε μία έδρα όπου δεν είχε κερδίσει ποτέ (3/3 ήττες). Έμεινε πίσω στο σκορ δύο φορές (8’, 31’), βρήκε όμως τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει, με δύο τέρματα (13’, 35’) του Κοσταρικανού στράικερ Κάμπος (2/3), σε ένα ημίχρονο όπου ήταν ξεκάθαρα πιο απειλητική. Με παρόμοια ορμή μπήκε στο γήπεδο μετά την ανάπαυλα, σκόραρε δύο φορές άμεσα (52’, 58’), δημιούργησε κι άλλες προϋποθέσεις για ένα πέμπτο τέρμα, αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Εκρηκτική η απόδοσή της, επιθετικά ήταν ασταμάτητη, ενώ αμυντικά δεν προβληματίστηκε (παρά τα δύο γκολ, δέχτηκε ελάχιστες φάσεις), από μια Σταρτ που ξεκάθαρα υπέφερε και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Άριστο το κλίμα στις τάξεις της μετά από αυτή τη μεγάλη νίκη. «Το να κερδίσουμε εδώ με 4-2 είναι πολύ σημαντικό. Το αξίζουμε και το είχαμε δει να… έρχεται. Όλοι οι παίκτες είναι φανταστικοί», δήλωσε περιχαρής ο κόουτς Σάντστε.

Πλήρης αναμένεται η αποστολή της.

Τεράστια εντός έδρας νίκη επί της Σόγκνταλ (2-1). Προηγήθηκε πολύ νωρίς (5’) με σκόρερ τον νεαρό εξτρέμ Χάουγκε (2/1, δανεικός από την Μπόντο), σε ένα πρώτο ημίχρονο με εκατέρωθεν φάσεις, το σκορ όμως δεν άλλαξε. Πιο δυνατά μπήκε στην επανάληψη η αντίπαλός της και ισοφάρισε (57’), η ίδια δέχτηκε κόκκινη στο 71’ και τα πράγματα άρχισαν να δείχνουν πολύ δυσοίωνα. Κι όμως, ανέλπιστα, βρήκε και δεύτερο τέρμα (82′) με απευθείας εκτέλεση φάουλ του ταλαντούχου κεντρικού χαφ Τιαεράντσεν-Σκάου (2/1, επίσης δανεικός από την Μπόντο), κράτησε μέχρι το τέλος και πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Φάνηκε καταδικασμένη σε μία ακόμα ήττα μετά την κόκκινη, αλλά η νίκη, με τον τρόπο που ήρθε μάλιστα, σκορπάει ενθουσιασμό στις τάξεις της. Ομάδα που παίζει ανοιχτά, με αρκετό επιθετικό ταλέντο και εξαιρετικές προσθήκες δανεικών από την πρωταθλήτρια Μπόντο, θα κάνει κι άλλες ζημιές.

Χάνει τον αγώνα ο τιμωρημένος ο φορ Σκίλε (2/0). Αμφίβολος ο κεντρικός χαφ Ρούνταλ (1/0).