HOT MATCH

ΓΚΕΝΚ

2 - 1 18-10-20

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ

Για τον αγώνα ΓΚΕΝΚ-ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 09:43 18/10/20
1.72

Η πρώτη νίκη για τον φρέσκο τεχνικό Θόρουπ δεν ήρθε ούτε στην έδρα της Μπέβερεν (1-1). Βρέθηκε μερικές στιγμές μακριά από το να την πανηγυρίσει, ωστόσο δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης στην τελευταία φάση του αγώνα (96’).

Δεν ήταν άδικο το αποτέλεσμα, καθώς στο πρώτο ημίχρονο επέτρεψε στην Μπέβερεν να έχει τον έλεγχο του αγώνα με τη δική της υποτονική εμφάνιση. Η αλλαγή συστήματος στην ανάπαυλα, σε σχήμα με δύο επιθετικούς, έφερε τη βελτίωση και το προβάδισμα (67’) από εκτέλεση κόρνερ. Η χαρά δεν κράτησε μέχρι τέλους, αφού πρώτα βέβαια ο στράικερ Ντέσερς έχασε τεράστια ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη στο 90’.

Χωρίς νίκη στον πάγκο της Γκενκ στα δύο πρώτα παιχνίδια ο Θόρουπ: «Χρειαζόμαστε ακόμα δουλειά. Είμαστε στη διαδικασία εξέλιξης ως ομάδα και ο χρόνος της εθνικής διακοπής θα μας βοηθήσει, αφού αυτή πρέπει να συνοδευτεί και με τα ανάλογα αποτελέσματα, που αυτή τη στιγμή απουσιάζουν».

Σε 2ο τιμωρημένος ο καλός χαφ Τομά (2/0).

Επιστρέφει από καραντίνα ο βασικός γκολκίπερ Βούκοβιτς (6 συμ.) και από τραυματισμό ο καλός εξτρέμ Μπογκοντά (4/1).
Χωρίς νέες απώλειες.

Ηρθε η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, με τον χειρότερο μάλιστα τρόπο (1-2) στο ντέρμπι μίσους κόντρα στη Σταντάρ.

Απογοητευμένη από τον ευρωπαικό αποκλεισμό της τρεις ημέρες νωρίτερα στο Γιουρόπα από τη Λεχ Πόσναν, ξέμεινε από δυνάμεις στο τελευταίο 20λεπτο και έχασε την αμυντική της συγκέντρωση.
Βρέθηκε πίσω στο 79’ με την αντίπαλο να διπλασιάζει λίγο αργότερα (84’) και εκείνη να μειώνει προς τη λήξη (89’).

«Δεν έχουμε παίξει καλά μόνο 30 λεπτά σε 8 αγώνες. Δεν πρόκειται να απολογηθώ για τη φυσική μας ανετοιμότητα. Η Σταντάρ έπαιξε και αυτή την Πέμπτη (Γιουρόπα), αλλά δεν είχαμε τα κατάλληλα όπλα για να δημιουργήσουμε περισσότερα» σχολίασε μετά την πρώτη ήττα ο τεχνικός Μπελόσινε, κάνοντας γαργάρα την αποφυγή του ροτέισον σε σχέση με την αντίπαλο.

Στη λήξη των μεταγραφών απέκτησε τους επιθετικούς Μπεραχίνο (Ζ.Βάρεγκεμ) και Τεόντορτσικ (Ουντινέζε). Αποχώρησε ο βασικός μπακ Μπούσι (7/0, Πάρμα).

Εκτός επιλογών ο αναπληρωματικός μέσος Κόστα (5/0) και ο αναπληρωματικός μπακ Γκοράνοφ (2/0).

Ο Θόρουπ ψάχνει απεγνωσμένα την πρώτη του νίκη στον πάγκο της Γκενκ. Στους υπολογισμούς του, θέλει αυτή να έρθει πριν τον «ιδιαίτερο» για εκείνον αγώνα κόντρα στην πρώην του Γάνδη της επόμενης αγωνιστικής, ώστε να κερδίσει την ψυχολογία και την αυτοπεποίθηση των νέων του παικτών.
Στα δύο πρώτα παιχνίδια στη νέα του ομάδα -πριν τη διακοπή- έχασε το τρίποντο στις λεπτομέρειες (δύο ισοπαλίες), ωστόσο πιθανότατα να βρήκε τον χρόνο που έψαχνε στο διάστημα του εθνικού διαλείμματος ώστε να περάσει καλύτερα τις δικές του ιδέες στο γκρουπ.

Η Σαρλερουά δεν πρόκειται να παραδοθεί αμαχητί, όμως είναι πιθανό ο ευρωπαϊκός αποκλεισμός που υπέστη πριν τη διακοπή των εθνικών ομάδων να την πλήγωσε περισσότερο απ’ ό,τι η ίδια υπολόγιζε.
Καθ’όλα τίμιος ο άσος στο 2,60 Betshop.

21+| Αρμ. Ρυθ MGA| Ρυθ. Εμπ. Επ. ΕΕΕΠ

Εντελώς διαφορετική η προσέγγιση των δύο προπονητών. Ο Θόρουπ είναι θιασώτης του επιθετικού ποδοσφαίρου και ο Μπελόσινε στηρίζει το οικοδόμημα της Σαρλερουά στην αμυντική συνοχή και τον αγωνιστικό κυνισμό. Πάσο στα γκολ.

Γκενκ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΒΕΛΓΙΟΥ

Σαρλερουά

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΒΕΛΓΙΟΥ 2010/2011 5 - 0 2011/2012 - 2012/2013 3 - 1 2013/2014 0 - 3 2014/2015 1 - 1 2015/2016 5 - 1, 2 - 0 2016/2017 1 - 1 2017/2018 0 - 1, 4 - 1 2018/2019 3 - 1 2019/2020 1 - 0