ΓΚΕΖΤΕΠΕ - ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (21/10/18, 19:00)

ΓΚΕΖΤΕΠΕ

2 - 0 21-10-18

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ

Για τον αγώνα ΓΚΕΖΤΕΠΕ-ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ γράφει ο Πάνος Ζάρρας Ημερομηνία: 05:16 21/10/18

1
2

Πλήρωσε τα αμυντικά της κενά και την δυσκολία της στην επίθεση κι ηττήθηκε με 3-1 από την Κασίμπασα εκτός έδρας. Η αντίπαλος της, είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (21’, 47’) με πανομοιότυπο τρόπο, που εκθέτει την άμυνα της (συρτή σέντρα από πλάγια και πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής). Η ίδια απειλούσε σχεδόν αποκλειστικά με μακρινά σουτ και με ένα από αυτά, στο 69’ κατάφερε να μειώσει. Η αντίπαλος της, όμως, που συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς, σκόραρε ξανά στο 84’ και σφράγισε τη νίκη της.

Η ήττα από την Κασίμπασα έβαλε τέλος στο σερί των τριών νικών που έτρεχε. Ο Μπεκτάς με δηλώσεις του ενόψει του αγώνα με την Μπεσίκτας, υποστήριξε μεταξύ άλλων πως την ομάδα του περιμένει ένα δύσκολο ματς, αλλά θεωρεί ότι εντός έδρας, μπορεί να νικήσει κάθε αντίπαλο.

Απόντες ο αμυντικός Τραορέ (8/0) και ο μέσος Κεσγκίν (0/0).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-1-4-1): Μπέτο – Γκασαμά, Τίτι, Ρέις, Εμίρ – Οζτούρκ – Ακμπουνάρ, Κάστρο, Μπόρζες, Οζτεκίν – Ζερόμ

Μετρά τρεις συνεχόμενες εντός έδρας νίκες.

Έχει τρία Over 2.5 στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

Αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 με την Κονιασπόρ εκτός έδρας. Το παιχνίδι είχε αρκετά νεύρα και πολλά σκληρά μαρκαρίσματα από τα πρώτα λεπτά, κάτι που δεν ευνόησε καμία από τις δύο ομάδες. Στο 31’ βρέθηκε πίσω στο σκορ χάρη σε ένα πέναλτι, ενώ στην φάση της παράβασης έμεινε και με δέκα παίκτες. Στο 52’ υπέπεσε σε νέο πέναλτι, αλλά η αντίπαλος της δεν μπόρεσε να σκοράρει. Το γεγονός αυτό, φαίνεται να την βοήθησε ψυχολογικά, στην συνέχεια δημιούργησε μερικές καλές ευκαιρίες και τελικά, κατάφερε να κάνει ανατροπή με δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών. Δεν μπόρεσε, όμως, να πάρει το τρίποντο, αφού η αντίπαλος της, την ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα συνεχόμενα λάθη που έχει κάνει το τελευταίο διάστημα ο τερματοφύλακας Κάριους, έχουν φέρει προβληματισμό. Ο Γκιουνές, όμως, έσπευσε να στηρίξει τον Γερμανό πορτιέρε και για την ώρα δεν δείχνει διατεθειμένος να τον αντικαταστήσει. Στην διάρκεια της διακοπής, δούλεψε αρκετά στο αμυντικό κομμάτι, αφού αυτό έχει αποτελέσει το μεγαλύτερο πρόβλημα της ως τώρα. Την Πέμπτη φιλοξενεί την Γκενκ για το Γιουρόπα Λιγκ.

Ο μεσοεπιθετικός Λιάγιτς (4/0) γύρισε τραυματίας από τις υποχρεώσεις του με την εθνική Σερβίας και η συμμετοχή του αναμένεται να κριθεί την τελευταία στιγμή. Μεγάλο πρόβλημα έχει προκύψει στο κέντρο της άμυνας, αφού μετά τον στόπερ Βίντα (7/0) που θα είναι εκτός λόγω τιμωρίας, απών θα είναι και ο στόπερ Πέπε (8/3), που τραυματίστηκε. Απόντες θα είναι, επίσης, οι αμυντικοί Αντριάνο (5/0) και Σελεμπί (0/0) και ο μέσος Ατσιγκόζ (0/0).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-2-3-1): Κάριους – Γκιονούλ, Μεντέλ, Λαβεράν, Ερκίν – Χάτσινσον, Οζιακούπ – Κουαρέσμα, Λενς, Μπάμπελ – Λοβ

Έχει νικήσει και τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην Γκεζτέπε για όλες τις διοργανώσεις.

Έχει σκοράρει τουλάχιστον δύο γκολ στα εννιά από τα 11 τελευταία παιχνίδια της στον πρωτάθλημα.

Γκέζτεπε

Μπεσίκτας

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Α' ΤΟΥΡΚΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 1 - 3 2018/2019 2 - 0 2019/2020 2 - 1 2020/2021 1 - 2 2021/2022 0 - 2 2022/2023 -