ΓΚΡΕΜΙΟ - ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ (28/6/21, 02:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
GOAL BET

ΓΚΡΕΜΙΟ

0 - 0 28-06-21

ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ

Για τον αγώνα ΓΚΡΕΜΙΟ-ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 12:04 27/06/21

1
2

*** Χωρίς θεατές λόγω covid-19.

Πάλι δεν μπόρεσε να πάρει την πρώτη νίκη της στη σεζόν, μένοντας στο εντός έδρας 2-2 (1-0/3′, 1-1/29′, 2-1/42′, 2-2/78′) με την Σάντος. Καλύτερη στο πρώτο, γρήγορο προβάδισμα, συνέχισε να πιέζει και κόντρα στη ροή ήρθε η ισοφάριση. Πάλι με πίεση μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και δίκαιο 2-1. Στο δεύτερο επέλεξε να ελέγξει το παιχνίδι, από ένα σημείο και μετά το μόνο που την ενδιέφερε ήταν να κρατήσει το αποτέλεσμα και η ισοφάριση ήρθε πάλι κόντρα στη ροή του αγώνα με μακρινό σουτ του Μαρίνιο.

Υπάρχει πίεση και γκάζια από τη διοίκηση προς τους παίκτες και το τεχνικό επιτελείο. Αυτό είναι το μόνο βέβαιο. Υπήρξε και συνάντηση του γενικού κουμανταδόρου του ποδοσφαιρικού τμήματος με τον Τιάγκο Νούνες μετά το 2-2 αλλά από τα όσα είπε, δεν σκέφτονται να τον απολύσουν. Βασικό επιχείρημα είναι ότι η Γκρέμιο αδυνατεί να βρει ρυθμό από τη στιγμή που την χτύπησε ο κορονοϊός και μετά. Απλά δεν μπορεί. Μέχρι να συμβεί αυτό, πήγε εξαιρετικά στο Κόπα Σουνταμερικάνα, κατέκτησε πειστικά τον τίτλο του πολιτειακού πρωταθλήματος Γκαούσο κόντρα στην μισητή Ιντερνασιονάλ και έδειχνε να είναι καλά. Τουλάχιστον καλύτερα από τώρα, και είναι λογικό καθώς οι πολλές απουσίες (δεκατρείς τον αριθμό), μπέρδεψαν την ρουτίνα της ομάδας και την πέταξαν εκτός ρυθμού.

Συνεχίζουν εκτός ο γκολκίπερ Μπρένο (-), ο βετεράνος μέσος Μάικον (1/0), ο σημαντικός μεσοεπιθετικός Αλισον (-), ο δεξιός μπακ Λέο Γκόμες (-), διεθνής ο επιτελικός μέσος Πινάρες (-).

Φοβήθηκε περισσότερο από όσο έπρεπε την Φλαμένγκο και έχασε 2-1 (1-0/21′, 2-0/43′, 2-1/46′) στο Μαρακανά. Πραγματοποίησε το χειρότερο πρώτο ημίχρονό της με τον Βοϊβόδα στον πάγκο και για αυτό βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη πριν το ημίχρονο. Μείωσε με την σέντρα στο δεύτερο, άντεξε κύματα επιθέσεων και γλίτωσε σίγουρο 3-1 πολλές φορές, πάλεψε στο τελευταίο 20λεπτο για το 2-2 και έφτασε κοντά δύο φορές.

Όσο πραγματοποιεί ανταγωνιστικές εμφανίσεις και συνεχίζει να έχει αυτή την μαχητική μενταλιτέ, ο κόσμος θα είναι ικανοποιημένος με την ομάδα. Ο Βοϊβόδα εξέφρασε το παράπονό του προς τους παίκτες, αναφορικά με την αναμέτρηση κόντρα στη Φλαμένγκο, λέγοντας πως έπρεπε από την αρχή να παίξουν όπως στο β’ ημίχρονο. Να μην φοβηθούν τίποτα και να κυνηγήσουν τη νίκη μέχρι το φινάλε. Και το παραδέχτηκαν οι παίκτες πως μπήκαν φοβισμένοι στο Μαρακανά, κάτι που συνηθίζει να κάνει η Φορταλέζα παραδοσιακά κόντρα στην Μενγκάο.