ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ

16:30 16-10-21

ΜΠΟΧΟΥΜ

Για τον αγώνα ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ-ΜΠΟΧΟΥΜ γράφει ο Ανέστης Ζαχαράκης Ημερομηνία: 20:18 15/10/21
1.84

*** Προσέλευση στο 100% της χωρητικότητας.

Στο τελευταίο παιχνίδι πριν τη διακοπή, η Γκρόιτερ Φιρτ έπαιξε καλά για μισή ώρα στην Κολωνία. Προηγήθηκε 0-1 και είχε δοκάρι σε κενή εστία για το 0-2! Στο β’ μέρος ωστόσο δέχθηκε πίεση, έπαψε να είναι απειλητική και λύγισε με 3-1.

Στη διακοπή προβλημάτισε και στο φιλικό που έδωσε, χάνοντας με 3-2 από τη Χαϊντενχάιμ.

Ο ένας βαθμός σε επτά ματς δεν έχει προκαλέσει πανικό, ήταν εξ αρχής συνειδητοποιημένη ότι την περιμένει ζόρικη σεζόν, παρόλα αυτά περίμενε να έχει κάπως καλύτερη συγκομιδή.

«Στα τελευταία ματς ήμασταν ισάξιοι με τους αντιπάλους μας, πρέπει λοιπόν να χτίσουμε πάνω σε αυτές τις εμφανίσεις και να φτάσουμε σε μία νίκη», σχολίασε ο τεχνικός Λάιτλ.

Ψάχνει κόντρα στην Μπόχουμ την πρώτη νίκη της ιστορίας της εντός έδρας σε επίπεδο Μπουντεσλίγκα. Ο Λάιτλ πάντως απέφυγε να μιλήσει για τελικό, παραδέχθηκε ωστόσο πως «είναι σημαντικό παιχνίδι» για την ομάδα του.

Είχε μόνο τέσσερις διεθνείς, χτύπησε όμως στην U21 της Γερμανίας ο βασικός στόπερ Μπάουερ (7/0) και είναι αμφίβολος. Νοκ άουτ ο βασικός επιτελικός χαφ/φορ Νίλσεν (7/0). Δύο μακροχρόνιοι απόντες (Νγκανκάμ, Γιουνγκ).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-1-2-1-2): Φουνκ – Μαϊερχέφερ, Μπάουερ, Φιρχέφερ, Βίλεμς – Γκρίζμπεκ – Ζέγκουιν, Ντούτζιακ – Τίλμαν – Ιτεν, Χργκότα.

Με ρόμβο θα πάει ο Λάιτλ. Αν δεν παίξει ο Μπάουερ θα επιστρατευτεί είτε ο Σάρπεϊ, είτε ο Χούγκμα. Ο Γκριν ή ο Τίλμαν θα παίξει πίσω από τους δύο επιθετικούς, ελλείψει του Νίλσεν.

3-6-5 η εντός έδρας προϊστορία της Γκρόιτερ Φιρτ κόντρα στην Μπόχουμ.

Με εξαίρεση το ταπεινωτικό 7-0 στο Μόναχο, η Μπόχουμ έχει παλέψει όλα τα παιχνίδια της, έστω με αντιποδόσφαιρο. Στο τελευταίο έχασε με 3-0 από τη Λειψία, ωστόσο μέχρι το 69’ κρατούσε το 0-0.

Σε φιλικό στη διακοπή κέρδισε 5-4 τη Ναϊμέγκεν και ξεμπούκωσε επιθετικά, καθώς στα τρία τελευταία επίσημα ματς έμεινε άσφαιρη.

Από ματς όπως αυτό κόντρα στην Γκρόιτερ περιμένει να βρει βαθμούς για να κυνηγήσει τη σωτηρία, επομένως η αναμέτρηση στο Φιρτ κρίνεται ιδιαιτέρως σημαντική. Δούλεψε καλά στη διακοπή αφού είχε μόνο τέσσερις διεθνείς, ανάμεσά τους ο Σταφυλίδης.

Με δύσκολα ταξίδια λόγω εθνικών ο εφεδρικός φορ Γκανβουλά (Κονγκό) και ο χρήσιμος μεσοεπιθετικός Ασάνο (Ιαπωνία). Είναι διαθέσιμοι αλλά δεν προορίζονται για βασικοί.

Πάντα έξω ο κορυφαίος φορ Τσόλερ (4/2), που υπέστη ρήξη χιαστού. Από τότε που τραυματίστηκε έχει μείνει άσφαιρη σε τρία ματς.

Νέες απώλειες ο έμπειρος χαφ Τέσε (5/0) και ο μπακ/χαφ Μπόκχορν (7/0, 4 αλλ.). Παραμένει εκτός ο βασικός στόπερ Λάιτς (1/0). Επιστρέφει ο βασικός μπακ Γκαμπόα (2/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Ρίμαν – Γκαμπόα, Μάσοβιτς, Μπέλα-Κότσαπ, Ντανίλο Σοάρες – Λοσιγιά, Ρεξμπετσάι – Αντβί-Ατζέι, Λέβεν, Χόλτμαν – Πόλτερ.

Λογικά θα πάρει τη θέση του Ασάνο στην κορυφή της επίθεσης ο Πόλτερ, που είναι καθαρόαιμος στράικερ. Επιστρέφει στην 11αδα ο Γκαμπόα αντί του Μπόκχορν. Παίζεται μία θέση μεταξύ Αντβί-Ατζέι και Μπλουμ στους εξτρέμ. Εχασε τη θέση του στην 11αδα ο Λαμπρόπουλος, αφού ο Ράις προτιμάει πλέον τον Μάσοβιτς.

Η Μπόχουμ και η Γκρόιτερ είναι οι μόνες ομάδες που έχουν πετύχει μόλις ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο φέτος.

• ΣΠΕΣΙΑΛ

Μπορεί να είμαστε ακόμη στο ξεκίνημα, ωστόσο το συγκεκριμένο είναι ο ορισμός του εξάποντου, ανάμεσα στις δύο νεοφώτιστες της κατηγορίας, που είναι και τα πρώτα φαβορί για υποβιβασμό. Νορμάλ το σετ με ελαφρώς φαβορί την έδρα (2,45). Καθαρά θέμα μέρας πού θα κάτσει η μπίλια. No bet.

Λόγω της κρισιμότητας του αγώνα αξίζει μία ματιά το αουτσάιντερ under 2,5. Άλλωστε η Μπόχουμ έχει σοβαρό πρόβλημα στο γκολ χωρίς τον Τσόλερ και η Φιρτ σε κανένα παιχνίδι φέτος δεν έχει σκοράρει πάνω από μία φορά. Στο 2,10 στην Bet365.

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Στη λογική ότι σκοράρουν δύσκολα και ότι μάλλον θα πάμε σε ένα κλειστό ματς, μπορεί να σταθεί ως επιλογή το Χ ημίχρονο. Αλλωστε και οι δύο έχουν πετύχει μόλις ένα γκολ στο πρώτο 45λεπτο των αγώνων τους φέτος. Στο 2,18 στο Pamestoixima η ισοπαλία στο ημίχρονο.

Γκρόιτερ Φιρτ

Μπόχουμ

Β' ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ 2011/2012 6 - 2 2012/2013 - 2013/2014 0 - 2 2014/2015 0 - 0 2015/2016 0 - 5 2016/2017 2 - 1 2017/2018 1 - 1 2018/2019 2 - 2 2019/2020 3 - 1 2020/2021 1 - 2