ΙΝΤΕΡ - ΡΟΜΑ (20/4/19, 21:30) Για το απόλυτο βήμα

Για τον αγώνα ΙΝΤΕΡ-ΡΟΜΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 22:21 19/04/19

1
2

***Τεχνικός της Ρόμα (2005-2009, Γενάρης 2016-Ιούνιος 2017) ο Λουτσιάνο Σπαλέτι.
***Τεχνικός της Ιντερ (Σεπτέμβριος 2011-Μάρτιος 2012) ο Κλάουντιο Ρανιέρι.

Της αρέσει να δυσκολεύει τη ζωή της, απέφυγε την γκέλα στο Φροζινόνε (3-1). Πανεύκολο πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Ναϊνγκολάν (19’) και Πέρισιτς (37’ πέναλτι) και αρκετές καλές τελικές, πίστεψε ότι καθάρισε τη νίκη, στο 61’ δέχθηκε τη μείωση και απειλήθηκε άμεσα και με το 2-2 (65’), στις καθυστερήσεις ο Βεσίνο πέτυχε το γκολ-ασφάλεια.

Η Ιντερ έχει +6 από την πέμπτη Ρόμα και θέλει με νίκη να κάνει το απόλυτο βήμα για την εξασφάλιση των ομίλων, θέτοντας παράλληλα νοκ-άουτ τους «τζαλορόσι». Ο Λουτσιάνο Σπαλέτι πάντως δεν θέλησε να δώσει χαρακτήρα καθοριστικού αγώνα στην αναμέτρηση με την παλιά του ομάδα, από την οποία έφυγε αρκετά επεισοδιακά το καλοκαίρι του 2017: «Είναι ένα πολύ σημαντικό ματς, παίζουμε για τη συμμετοχή στο Τσάμπιονς Λιγκ. Εγώ δεν ξεχνώ ποτέ το παρελθόν, η εμπειρία μου στη Ρόμα θα είναι πάντα κομμάτι της καριέρας και της ζωής μου. Μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος και ώσπου να υπάρξει η μαθηματική επιβεβαίωση, όλα τα παιχνίδια θα είναι ματς-μπολ, η αναμέτρηση με τη Ρόμα δεν θα κρίνει κάτι, φυσικά η νίκη θα μας δώσει σαφές πλεονέκτημα».

Στο αγωνιστικό σκέλος είναι εκτός ο χαφ Μπρόζοβιτς (28/2) και ο δεξιός μπακ Βρσάλκο (10/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο έμπειρος χαφ Μπόρχα Βαλέρο (23/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Χαντάνοβιτς – Ντ’ Αμπρόζιο, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Ασαμόα – Βεσίνο, Μπόρχα Βαλέρο – Πολιτάνο, Ναϊνγκολάν, Πέρισιτς – Μαρτίνες.

Δεν αποκλείεται ο Σπαλέτι να αφήσει στον πάγκο τον Ικάρντι, με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να ξεκινά βασικός. Από εκεί και πέρα προλαβαίνει ο Μπόρχα Βαλέρο, έχει το προβάδισμα έναντι του Γκαλιαρντίνι.

Προϊστορία με Ρόμα στο Μιλάνο: 44-26-15. 4/6 τελευταία Over 2,5.

11/12 τελευταία N/G εντός έδρας.

Ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο κι επικράτησε δίκαια 1-0 της Ουντινέζε, παίζει τα ρέστα της για την τέταρτη θέση. Σκόρερ ο Τζέκο στο 66’, στο πρώτο του γκολ μετά από έναν χρόνο εντός έδρας. Στο πρώτο μισό η Ρόμα ήταν ανεξήγητα παθητική, ο Ρανιέρι τελευταία προσπαθεί να είναι πιο προσεκτικός αμυντικά λόγω των πολλών γκολ που δεχόταν η ομάδα το προηγούμενο διάστημα. Ρίσκαρε αναπόφευκτα στο δεύτερο ημίχρονο και εκτός του γκολ είχε άλλες τρεις κλασικές.

Με τις δύο σερί νίκες ανέκτησε τις ελπίδες για την τέταρτη θέση και κυρίως βρήκε καλύτερη ψυχολογία, θετικό επίσης που κράτησε το μηδέν σε δύο σερί ματς. Ο Κλάουντιο Ρανιέρι τόνισε ενόψει Ιντερ πως «η νίκη θα μας δώσει τεράστια ώθηση για την επίτευξη του στόχου και πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι. Πρέπει να δώσουμε την καρδιά μας σε κάθε μπάλα, σε κάθε κατοχή, να δώσουμε να καταλάβουν όλοι ότι θέλουμε να κερδίσουμε. Τα δύο τελευταία παιχνίδια, που τα κερδίσαμε υποφέροντας και χωρίς να δεχτούμε γκολ, μας έδωσαν περισσότερη πίστη, ωστόσο πρέπει να συνεχίσουμε έτσι».

Τραυματίες ο χαφ/κάπτεν Ντε Ρόσι (17/1) και οι δεξιοί μπακ Σαντόν (17/0), Κάρσντορπ (10/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Μιράντε – Φλορέντσι, Μανωλάς, Φάτσιο, Κόλαροφ – Κριστάντε, Ν’ Ζονζί – Τζανιόλο, Πελεγκρίνι, Ελ Σααράουι – Τζέκο.

Ο Ν’ Ζονζί παίρνει τη θέση του Ντε Ρόσι, εξέτισε ο Κόλαροφ και επιστρέφει στο αριστερό άκρο, οι Τζανιόλο, Πελεγκρίνι, Ελ Σααράουι στα νώτα του Τζέκο.

5/6 τελευταία Over 2,5 εκτός έδρας.

Ίντερ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Ρόμα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 0 - 3 2014/2015 2 - 1 2015/2016 1 - 0 2016/2017 1 - 3 2017/2018 1 - 1 2018/2019 1 - 1 2019/2020 0 - 0 2020/2021 3 - 1 2021/2022 3 - 1 2022/2023 1 - 2