ΙΩΝΙΚΟΣ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (28/3/21, 14:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΙΩΝΙΚΟΣ

1 - 0 28-03-21

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

Για τον αγώνα ΙΩΝΙΚΟΣ-ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 00:58 28/03/21

1
2

* Α' γύρος: Παναχαϊκή-Ιωνικός 0-1

Τρίτη σερί νίκη με γκολ μετά το 80′, μένοντας μόνος πλέον στην κορυφή. Από ένα ημίχρονο είχαν με τον ΟΦΙ, ο οποίος δικαίως φωνάζει για πέναλτι. Δεν έκανε καλή εμφάνιση στην επανάληψη, βρήκε όμως το δεύτερο τέρμα (1-2) κόντρα στη ροή στο 84′ με τον Μανάλη που είχε περάσει αλλαγή πέντε λεπτά πριν.

«Γνωρίζαμε εξ αρχής πως θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε μια καλή ομάδα που η θέση της είναι πλασματική. Περάσαμε ένα 20λεπτο που πραγματικά ήταν δύσκολο, θεωρώ ότι αντέξαμε, βγάλαμε τα ψυχικά μας αποθέματα και γυρίσαμε το ματς από την ισοπαλία που ίσως σε κάποιες στιγμές πιστέψαμε ότι ίσως δεν θα γίνει. Όμως η ομάδα βγάζει μέταλλο, έχει το DNA του Ιωνικού και δεν παρατά κανένα παιχνίδι. Είμαι ευχαριστημένος πάρα πολύ για 60 λεπτά, ειδικά στο πρώτο μέρος η ομάδα ήταν φανταστική, έχασε ευκαιρίες, πέτυχε το γκολ, θεωρώ όμως ότι θα πρέπει να είμαστε έτσι και στα 90 λεπτά. Από εδώ και πέρα, θέλει σεμνότητα, ταπεινότητα, δουλειά και όχι λόγια», σημείωσε μεταξύ άλλων ο τεχνικός Δ.Σπανός.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά οι Νικαιώτες έφτασαν έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας να παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας βέβαια και… παρέα μετά τη χθεσινή νίκη του Λεβαδειακού. Θα χρειαστούν ωστόσο περισσότερα πράγματα στη συνέχεια για να πετύχουν την πολυπόθητη άνοδο, καθώς είναι γεγονός ότι πολλές νίκες τους ήρθαν στο όριο και δεν μπορούν συνεχώς να κερδίζουν στο 80… φεύγα.

Μετράει επιστροφές ο Ιωνικός, εξέτισαν οι Πλατέλλας (μεσοεπιθετικός,13/3), Τιεντσέ (μέσος,7/0), Τσιριγώτης (αμυντικός (4/0), ενώ ξεπέρασε το πρόβλημά του και ο βασικός στόπερ Κύργιας (12/0).

Μακροχρόνια η απουσία του μέσου Φουρλάνου (5/0).

Στο G/G τα 7/8 τελευταία του Ιωνικού.

Τεράστια νίκη επί του Απόλλωνα στο ντεμπούτο του Καραπίτσου στον πάγκο, παρότι με δέκα παίκτες από το 19′, εκμεταλλευόμενος ένα απίθανο δώρο του αντίπαλου κίπερ που εκμεταλλεύτηκε ο Γιούσς στο 52′. Αμυντικά στάθηκε πολύ καλά η Παναχαϊκή, αλλά επιθετικά έκανε ελάχιστα πράγματα, έχοντας όμως το ελαφρυντικό του αριθμητικού μειονεκτήματος.

Στον “αέρα” ήταν μέχρι χθες το απόγευμα η διεξαγωγή του αγώνα στη Νίκαια, καθώς οι Πατρινοί εμφάνισαν τρία κρούσματα κορονοϊού σε παίκτες κι άλλο ένα στο τεχνικό επιτελείο, ενώ υπήρχαν και δύο ασαφή δείγματα. Εν τέλει αυτά ήταν αρνητικά στα νέα τεστ που έγιναν και ο αγώνας θα γίνει κανονικά.

Σημαντική ανάσα για τους Αχαιούς η νίκη της περασμένης εβδομάδας, πρώτη μετά από τέσσερις αγωνιστικές και αρκετή για να τους επαναφέρει, έστω οριακά, εντός της προνομιούχου εξάδας, ωστόσο η εικόνα τους παραμένει προβληματική.

«Δεν έχει κριθεί τίποτα, θέλω να παλεύετε όλα τα παιχνίδια μέχρι το τέλος, πρώτα για τη φανέλα που φοράτε και μετά για τον εαυτό σας. Σας εμπιστεύομαι», το μήνυμα του προέδρου Γ.Μπάρλου στους παίκτες.

Πλήγμα ο νέος τραυματισμός του φορ Αραβίδη (14/3), εκτός παραμένει ο αμυντικός Πλιάτσικας (11/0), φρέσκα προβλήματα οι βασικοί μέσοι Μουστακόπουλος (15/0), Πατάπης (14/0) και ο μπακ Αποστολόπουλος (13/0), τιμωρημένος ο μέσος Μπρους (12/0). Με μόλις 17 παίκτες η αποστολή.

Έντεκα σερί Under 2,5 μετράει η Παναχαϊκή, τα δέκα εξ αυτών στα 0-1 γκολ.

Μόλις δύο γκολ έβαλε στα οχτώ τελευταία της.

Ιωνικός

Παναχαϊκή

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 1 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -