Για τον αγώνα ΗΠΑ-ΜΕΞΙΚΟ γράφει ο Κώστας Ζάγκας Ημερομηνία: 15:32 01/08/21
1.62
2.35

*** Τελικός του Γκολντ Καπ με παράταση και πέναλτι εφόσον χρειαστεί.

*** «Allegiant Stadium» (65.000 θ.), Παραντάις (Νεβάδα).

Ω τι έκπληξη! Τα δύο φαβορί ξανά στον τελικό. Αυτή θα είναι η έβδομη φορά που θα κοντραριστούν στον τελικό του Γκολντ Καπ, με το Μεξικό να έχει ένα σαφές προβάδισμα με 5-1 νίκες ως τώρα. Για τις ΗΠΑ η μοναδική νίκη το 2007 με 2-1. Το Μεξικό κέρδισε και τους τρεις τελευταίους μεταξύ τους τελικούς, το 2009 με 5-0, το 2011 με 4-2 και τον προηγούμενο του 2019 με 1-0.

Πάντως πριν λίγο καιρό έπαιξαν και στον τελικό του Nations League, εκεί όπου ήταν οι ΗΠΑ αυτές που πανηγύρισαν με 3-2 στην παράταση, σε ένα απόλυτα δραματικό κι επεισοδιακό ματς, που είχε τα πάντα: 5 γκολ, αρκετές φάσεις, συμπλοκές παικτών, αντικείμενα από την εξέδρα των Μεξικανών, ένα εύστοχο πέναλτι για τις ΗΠΑ στο 114′ κι ένα χαμένο πέναλτι για το Μεξικό στις καθυστερήσεις της παράτασης, το οποίο έπιασε ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας που είχε μπει αναγκαστική αλλαγή!

Η διαφορά με τότε είναι ότι οι ΗΠΑ συμμετέχουν σε αυτό το τουρνουά με μία αρκετά νεανική αποστολή και χωρίς τα κυριότερα αστέρια τους, που είχαν καθοριστικό ρόλο (όπως οι Πουλίσικ και ΜακΚένι) σε εκείνη την επιτυχία. Στον τελικό έφτασαν όχι με πειστικές εμφανίσεις και με τα χίλια ζόρια, αφού δεινοπάθησαν τόσο στον προημιτελικό με την Τζαμάικα όσο και στον ημιτελικό με το Κατάρ. Το Μεξικό δεν θα είναι τόσο… συμπονετικό, θέλει και τη ρεβάνς για την ήττα στο Nations League, έχει παραπάνω ποιότητα να καταθέσει και λογικά ξεκινάει ως φαβορί. Αξιόλογη απόδοση το 2,40 του Stoiximan με 0% γκανιότα.

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΗΠΑ

ΟΛΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΦΙΛΙΚΑ ΓΚΟΛΝΤ ΚΑΠ

Μεξικό

ΦΙΛΙΚΑ 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 1 - 0 2019 0 - 3 2020 -