ΚΑΛΙΑΡΙ - ΑΤΑΛΑΝΤΑ (5/7/20, 20:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΚΑΛΙΑΡΙ

0 - 1 05-07-20

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Για τον αγώνα ΚΑΛΙΑΡΙ-ΑΤΑΛΑΝΤΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 21:12 04/07/20

1
2

***Κεκλεισμένων των θυρών.

Παρά τα αρκετά προβλήματα πήρε το 1-1 από την Μπολόνια. Αυτός ήταν ο σκοπός της, βρέθηκε δίκαια να χάνει από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ισοφάρισε στο 49’ με τον Σιμεόνε, στη φάση υπήρχε οφσάιντ του Ζοάο Πέδρο που δεν υποδείχθηκε, στη συνέχεια με κορυφαίο τον γκολκίπερ Κράνιο κράτησε το 1-1.

Με επτά βαθμούς από τα τρία τελευταία παιχνίδια η Κάλιαρι απομακρύνθηκε οριστικά από τις περιπέτειες και είναι στο κόλπο για την έξοδο στην Ευρώπη, σε δύσκολο πρόγραμμα πάντως και με έντονο ανταγωνισμό, αφού έξι ομάδες θα διεκδικήσουν στην ουσία μία θέση. Ο τεχνικός Βάλτερ Τζένγκα πάντως πιστεύει στην έβδομη θέση: «Απομένουν εννιά παιχνίδια και είναι πολλά, εγώ πιστεύω στην έβδομη θέση αλλιώς δεν έχει νόημα να παίζουμε. Την Κυριακή έχουμε την Αταλάντα, πολύ δύσκολο ματς, ωστόσο πρέπει να αγωνιστούμε και να προσπαθήσουμε για το θετικό αποτέλεσμα».

Με αρκετά προβλήματα η Κάλιαρι και ο Τζένγκα βγάζει με το ζόρι τη σύνθεση αμυντικά. Τιμωρημένος ο αριστερός μπακ Πελεγκρίνι (24/0). Εκτός οι στόπερ Κλάβαν (23/0), Τσεπιτέλι (12/2), Βαλουκίεβιτς (7/0), ο χαφ Ολίβα (11/1), ο μεσοεπιθετικός Περέιρο (4/1) και ο φορ Παβολέτι (1/0), ενώ αποχώρησαν ο μπακ Κατσατόρε (16/0) και ο γκολκίπερ Ολσεν (17/-24), που δεν δέχθηκαν να επεκτείνουν το συμβόλαιό τους.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Κράνιο – Καρμπόνι, Πιζακάνε, Λυκογιάννης – Νάντες, Ιονίτα, Ναϊνγκολάν, Ρογκ, Ματιέλο – Ζοάο Πέδρο, Σιμεόνε.

Ο Τζένγκα έχει προβλήματα στην άμυνα αλλά δεν αλλάζει το 3-5-2 με το οποίο βρήκε αυτοματισμούς μετά την επανέναρξη. Εξ’ ανάγκης στο κέντρο άμυνας ο Ελληνας μπακ Λυκογιάννης, μοναδική επιλογή ως στόπερ από τον πάγκο ο νεαρός Μπότσια.

Προϊστορία με Αταλάντα στο Κάλιαρι: 18-9-4. 6/8 τελευταία στα 2-3 γκολ.

Μόλις σε 4 από τα 29 ματς κράτησε το μηδέν φέτος.

Με τη Νάπολι έδειξε ότι μπορεί να έχει και σκοπιμότητα, για να φτάσει στη νίκη. Εβδομη διαδοχική επικράτηση (2-0) και πλέον μπορεί να θεωρεί ότι το Τσάμπιονς Λιγκ είναι εξασφαλισμένο, με το +12 από την 5η Ρόμα. Η Αταλάντα παραδόξως επέλεξε προσεκτική συμπεριφορά και δεν ρίσκαρε στο πρώτο ημίχρονο, χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης με τα γκολ των Πάσαλιτς και Γκόσενς, με τον Γκόμες να φτάνει τις 15 ασίστ στο πρωτάθλημα.

Μια ακόμα εξαιρετική βραδιά για την Αταλάντα, που πλέον έχει το Τσάμπιονς Λιγκ στο «τσεπάκι» και μπορεί να κάνει και τη σχετική διαχείριση. Φυσικά ο Τζαμπιέρο Γκασπερίνι προσπαθεί να κρατήσει ψηλά την αυτοσυγκέντρωση και τονίζει πως τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα, φυσικά παραδέχεται ότι η ομάδα του έχει το ακλόνητο προβάδισμα πια για την τετράδα. Και η έβδομη σερί νίκη είναι φυσικά ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου.

Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα η Αταλάντα, με τον στόπερ Παλομίνο (25/2) στο 100%. Εξέτισε ο καλός μεσοεπιθετικός Μαλινόβσκι (24/5).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-2-1): Γκολίνι – Τολόι, Καλντάρα, Παλομίνο – Χάτεμπουργ, Ντε Ρόον, Πάσαλιτς, Γκόσενς – Μαλινόβσκι, Γκόμες – Ζαπάτα.

Προς πάγκο και πάλι ο Ιλιτσιτς, ο Ζαπάτα το προβάδισμα έναντι του Μούριελ για την επίθεση ενώ γυρίζει ο Μαλινόβσκι. Πάσαλιτς και Φρόιλερ το μόνιμο δίλημμα για μια θέση στον άξονα.

6/7 τελευταία Over 3,5.

16 από τα 82 γκολ της έχουν μπει από παγκίτες.

Κάλιαρι

Αταλάντα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 2 - 1 2014/2015 1 - 2 2015/2016 - 2016/2017 3 - 0 2017/2018 1 - 0 2018/2019 0 - 1 2019/2020 0 - 1 2020/2021 0 - 1 2021/2022 1 - 2 2022/2023 -