ΚΑΛΜΑΡ - ΝΟΡΣΕΠΙΝΓΚ (21/10/18, 18:30)

ΚΑΛΜΑΡ

1 - 2 21-10-18

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ

Για τον αγώνα ΚΑΛΜΑΡ-ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 03:53 21/10/18

1
2

Α’ γύρος: Νόρσεπινγκ – Κάλμαρ 3-1

Παρουσιάζεται αδιάφορη τελευταία. Απογοητευτική εμφάνιση στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Σούντσβαλ, από το πρώτο λεπτό υπέκυψε στην ανωτερότητα της αντιπάλου της και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (30’, 78’) γνώρισε ανώδυνη ήττα.

Από την στιγμή που αποσύρθηκε προσωρινά ο Μπέργκστραντ επικαλούμενος προσωπικούς λόγους, η Κάλμαρ σφυρίζει αδιάφορα και δεν βγάζει το ανταγωνιστικό πρόσωπο του πρώτου γύρου, έχοντας εξασφαλίσει ουσιαστικά την παραμονή της στην κατηγορία.

Εκτός αποστολής έμεινε ο αμυντικός Αροκόγιο (5/1), ο εξτρέμ Σέντερκβιστ (19/1) και ο φορ Φεϊζουλάχου (18/3).

Κόλλησε στο 1-1 με την Τζουργκάρντεν εντός, δεν εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα της ΑΪΚ, γεγονός που γεμίζει με απογοήτευση τον κόσμο της. Ανώτερη από την αντίπαλό της, στο 10’ πήρε προβάδισμα, σπατάλησε αμέτρητες ευκαιρίες και στα δυο ημίχρονα να κλειδώσει το ματς, δεν το έκανε και το πλήρωσε στο 69’.

Οι δυο συνεχόμενες ισοπαλίες πριν την διακοπή την κράτησαν μακριά από την κορυφή και πλέον ελπίζει μόνο σε ένα θαύμα για την κατάκτηση του τίτλου. Ορατός και ρεαλιστικός στόχος η έξοδός της στην Ευρώπη.

Εξέτισε ο μπακ Σμιθ (16/2),

Κάλμαρ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Νόρκεπινγκ

Α' ΣΟΥΗΔΙΑΣ 2014 2 - 0 2015 1 - 2 2016 0 - 1 2017 1 - 1 2018 1 - 2 2019 2 - 2 2020 0 - 2 2021 1 - 0 2022 1 - 2 2023 2 - 1