ΚΑΟΥΝΟ ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ

0 - 5 20-07-21

ΝΙΟΥ ΣΕΝΤΣ

Για τον αγώνα ΚΑΟΥΝΟ ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ-ΝΙΟΥ ΣΕΝΤΣ γράφει ο Match Money Ημερομηνία: 08:44 20/07/21
2.20

* «Σούντουβα Στέντιουμ» (6.500 θ.), Μαριάμπολε. Δεν είναι η φυσική έδρα της Κάουνο. Με θεατές.
* Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του Βικτόρια Πλζεν – Ντιναμό Μπρεστ.

Η λιθουανική Κάουνο Ζαλγκίρις απέκλεισε, όχι ακριβώς εύκολα αλλά εν πάση περιπτώσει δίκαια, τη Γιουρόπα του Γιβραλτάρ με 0-0 εκτός έδρας και 2-0 στη ρεβάνς. Αυτή ήταν και η πρώτη πρόκριση της μικρής ευρωπαϊκής ιστορίας της, αφού μέχρι τώρα μετρούσε 2/2 αποκλεισμούς (από Απόλλων Λεμ. πρόπερσι με συνολικό σκορ 6-0 και από  Μπόντο Γκλιμτ πέρυσι σε μονό ματς με βαριά ήττα 6-1). Πλεονέκτημα ότι το πρωτάθλημά της είναι σε εξέλιξη (στην 4η θέση με ρεκόρ 11-4-4), αν και η ίδια έχει να αγωνιστεί από τις 2 Ιουλίου, αφού παίρνει ρεπό λόγω των ευρωπαϊκών ματς.

Η ουαλική Νιου Σεντς, χωρίς να είναι συνολικά πολύ καλύτερη, ήταν εμφανώς πιο αποτελεσματική και απέκλεισε τη βορειοϊρλανδική Γκλεντόραν. 1-1 στο Μπέλφαστ και 2-0 στον επαναληπτικό στην Ουαλία με δύο απανωτά γκολ στο 26’ και στο 27’. Μεγαλύτερη στιγμή της στην Ευρώπη πέρυσι, όταν απέκλεισε τη Ζίλινα (3-1 στην παράταση σε μονό παιχνίδι). Γενικά, έχει παρουσία/εμπειρία στην Ευρώπη και ομάδες από χαμηλής δυναμικότητας πρωταθλήματα τις καταφέρνει (προκρίσεις επί ομάδων Γιβραλτάρ, Ν. Φερόε, Σαν Μαρίνο). Οπως πάντα στους προκριματικούς γύρους, βρίσκεται σε περίοδο προετοιμασίας εν όψει της νέας σεζόν, το πρωτάθλημα Ουαλίας ξεκινά 13/8.

Το σετ άνοιξε με φαβορί τους Λιθουανούς γύρω στο 1,90-2,00, αλλά πλέον έχει σχεδόν ισορροπήσει, με τον άσο να παίζει στο 2,40-2,50 και το διπλό στο 3,00-3,20. Το πιο αξιοσημείωτο πάντως στο σετ είναι η χαμηλή τιμή του Χ, που σε κάποιες εταιρίες είναι σχεδόν… φαβορί και σχεδόν σε όλες παίζει κάτω από το 3,00. Λογική μάλλον η αντίδραση της αγοράς, οι δύο ομάδες δεν φαίνονται να έχουν σοβαρές διαφορές και το ματς δείχνει να είναι όντως ζευγάρωμα λεπτομερειών. Το 3,10 του Χ στην Bet365 είναι η μεγαλύτερη τιμή της αγοράς και η μοναδική σκέψη που μπορούμε να κάνουμε.

21+| Αρμ. Ρυθ MGA| Ρυθ. Εμπ. Επ. ΕΕΕΠ

Το λογικό σενάριο για ένα ματς με τόσο κλειστό σετ αποδόσεων και τόσο χαμηλό Χ είναι προφανώς τα λίγα γκολ. Κι απόλυτα φυσιολογικά το Under 2,5 είναι σε τιμές καθαρού φαβορί, γύρω στο 1,60. Δεν νομίζουμε όμως ότι έχει κανένα νόημα εμπλοκής.