ΚΙΕΒΟ - ΕΜΠΟΛΙ (4/8/20, 22:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΚΙΕΒΟ

0 - 0 04-08-20

ΕΜΠΟΛΙ

Για τον αγώνα ΚΙΕΒΟ-ΕΜΠΟΛΙ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 08:14 04/08/20

1
2

***Κεκλεισμένων των θυρών.
***Πρώτος προκριματικός γύρος των πλέι-οφ ανόδου. Νοκ-άουτ ματς, σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο ακολουθεί παράταση, αν δεν αλλάξει κάτι στο έξτρα 30λεπτο δεν προβλέπεται η διαδικασία των πέναλτι. Προκρίνεται στα ημιτελικά η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική περίοδο, ήτοι η Κιέβο.
***Στους αγώνες πλέι-οφ θα γίνει χρήση του VAR.
***Κανονική περίοδος: Κιέβο – Εμπολι 1-1 (30/08), Εμπολι – Κιέβο 1-1 (24/01).

Με εξαιρετικό φινάλε και τρεις σερί νίκες μπήκε στα πλέι-οφ και θα έχει πλεονέκτημα έδρας στον νοκ-άουτ αγώνα με την Εμπολι. Η Κιέβο επικράτησε στο τελευταίο της κανονικής περιόδου με 1-0 της Πεσκάρα, ακόμα και η ισοπαλία θα της έκανε, βρήκε το γκολ στο 88’ με τον Γκαριτάνο. Ηταν δύσκολο να βρει ευκαιρίες κόντρα στη μαζική άμυνα της Πεσκάρα, στο φινάλε στάθηκε τυχερή.

«Πριν 10 ημέρες μας είχαν για… πεθαμένους, τώρα μπορούμε να αποδειχτούμε η έκπληξη των πλέι-οφ», είπε ο Αλφρέντο Αλιέτι, με την Κιέβο να ξεπερνά επιτυχώς και τα προβλήματα με τις αποχωρήσεις από το ρόστερ. Θυμίζουμε ότι στις 30 Ιουνίου οι πλέον έμπειροι, ο πρώτος σκόρερ τότε φορ Μετζορίνι και οι αμυντικοί Φρέι και Τσέζαρ δεν αποδέχτηκαν να επεκτείνουν τα συμβόλαιά τους για δύο μήνες, περιορίζοντας τις επιλογές του Αλφρέντο Αλιέτι.

Ο προπονητής των «κλιβένσι» ενόψει Εμπολι θεωρεί πως «έχουμε το πλεονέκτημα των δύο αποτελεσμάτων αλλά δεν πρέπει να λειτουργήσουμε με αυτή τη λογική. Πιθανώς να χρειαστούν και 120 λεπτά, το παιχνίδι μπορεί να κρατήσει πολύ. Αντιμετωπίζουμε μια ομάδα που ξεκίνησε για να κατακτήσει το πρωτάθλημα, μας περιμένει ένα ματς που θα κριθεί στη λεπτομέρεια».

Παραμένουν εκτός ο ηγέτης μεσοεπιθετικός Τζακερίνι (23/5) και ο στόπερ Βάισανεν (16/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Σέμπερ – Ντίκμαν, Λεβέρμπ, Ριτζιόνε, Ρεντζέτι – Σέγκρε, Ομπι, Γκαριτάνο – Σέτερ, Τζόρτζεβιτς, Βινιάτο.

Μία θέση στον άξονα διεκδικούν οι Ομπι και Εσπόζιτο, λογικά ο Αλιέτι θα πάει στον πιο έμπειρο Νιγηριανό.

17/20 τελευταία Under 2,5.

Χωρίς να ζοριστεί πολύ πέρασε από την ουραγό Λιβόρνο (2-0) στο φινάλε της κανονικής περιόδου και η ισοβαθμία με Φροζινόνε και Πίζα ήταν ευνοϊκή, ώστε να τερματίσει στην έβδομη θέση και να μπει στα πλέι-οφ. Επαιξε όσο χρειαζόταν, αγχώθηκε μέχρι να βρει το πρώτο γκολ στο 45’ με τον Αντονέλι, βρήκε το δεύτερο στο 51’ με τον Λα Μαντία.

«Οταν ανέλαβα ήμασταν στα μπαράζ παραμονής, έστω και δύσκολα πετύχαμε το στόχο μας και στα πλέι-οφ θα τα παίξουμε όλα για όλα», είπε ο Πασκουάλε Μαρίνο, που μάλλον δεν συνεχίζει στην ομάδα, ανεξάρτητα από την έκβαση των πλέι-οφ, υπάρχει έντονη φημολογία ότι έχει ήδη δώσει τα χέρια με τη ΣΠΑΛ για τη νέα περίοδο.

Ο τεχνικός των «ατζούρι» εμφανίζεται αισιόδοξος ενόψει Κιέβο, καθώς επί δικών του ημερών η Εμπολι πήρε εννιά νίκες, τις έξι εκτός έδρας. Τόνισε σχετικά: «Κάναμε εννιά νίκες, τις έξι εκτός έδρας, ελπίζω να αποδειχτεί καλός οιωνός. Η Κιέβο έχει δύο αποτελέσματα υπέρ της αλλά δεν πιστεύω ότι θα παίξει παθητικά, είναι οργανωμένη ομάδα και με ποιότητα, θα είναι ένα ανοιχτό παιχνίδι που θα κριθεί στις λεπτομέρειες».

Στο αγωνιστικό σκέλος θα λείψουν ξανά ο βασικός στόπερ Μαϊέτα (27/0), ο καλός χαφ Στούλατς (24/2) και ο έμπειρος αναπληρωματικός δεξιός μπακ Γκατσόλα (10/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Μπρινιόλι – Φιαμότσι, Σιεράλτα, Ρομανιόλι, Αντονέλι – Ζουρκόβσκι, Χέντερσον, Μπαντινέλι – Τσιτσιρέτι, Μανκούζο, Μπαϊράμι.

Μανκούζο και Λα Μαντία διεκδικούν θέση στην επίθεση, ενώ ο Ζουρκόβσκι έχει το προβάδισμα έναντι του Φρατέζι για μια θέση στον άξονα.

3/4 τελευταία G/G & Over 2,5.

Κιέβο

ΟΛΑ

Έμπολι

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 1 - 1 2015/2016 1 - 1 2016/2017 4 - 0 2017/2018 - 2018/2019 0 - 0 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -
Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 1 - 1, 0 - 0 2020/2021 1 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -