Γράφει ο Κώστας Ζάγκας Ημερομηνία: 16:11 13/06/18
3.50
2.25
1.64

*** Προϊστορία: 0-0-2 συνολική και 0-0-1 στο Κολόμπους.

Το προηγηθέν 3-3 με το Τορόντο ήταν σαν νίκη (γυρνώντας από το 0-3), αλλά το 1-1 με τη Νέα Υόρκη ήταν σαν ήττα, καθώς είχε πολλές ευκαιρίες και δύο δοκάρια να βάλει το δεύτερο γκολ, δεν το καθάρισε. Παραμένει αήττητο σε εννιά (4-5-0), αλλά με τρεις σερί ισοπαλίες, αν και σε πολύ δυνατά ματς.

Εμεινε με το παράπονο γιατί άξιζε τη νίκη κόντρα στη Νέα Υόρκη. Κατά τα άλλα ικανοποίηση για τη διεύρυνση του αήττητου και την εμφάνιση, ιδίως του πρώτου ημιχρόνου.

Επιστρέφουν οι διεθνείς, ο γκολκίπερ Στέφεν (13/0) και ο χαφ Τραπ (12/0), που έχασαν δύο, παραμένει απώλεια ο μέσος Μαρτίνες (13/0, 3 αλλ.).

Μόνο μία ήττα στα 16 τελευταία εντός έδρας (11-4-1).

Απίστευτα τυχερό το 1-1 (0-1/48’, 1-1/77’) στην έδρα της Ν.Υ. Σίτι, σώθηκε τρεις φορές από τα δοκάρια και πάμπολλες από τον γκολκίπερ Γκουζάν (εννιά saves), δέχτηκε συνολικά 25 τελικές κι έκανε μόνο έξι.

Ειλικρινής ο Τάτα Μαρτίνο, παραδέχτηκε ότι ήταν ίσως η πρώτη φορά που η ομάδα του πήρε ένα βαθμό χωρίς να τον αξίζει.

Εγινε αλλαγή στο ημίχρονο ο σταρ Αλμιρόν (15/6), αντιμετωπίζει πρόβλημα στον ώμο και δύσκολα θα αγωνιστεί στο σημερινό ματς. Παραμένει απώλεια και ο αριστερός μπακ Γκάρζα (10/1).

Αήττητη στα τελευταία έξι στο δρόμο με 4-2-0.

Πολύ καλό πρόσωπο το Κολόμπους, από ατυχία δεν διέλυσε τη Νέα Υόρκη. Η Ατλάντα από τύχη δεν έχασε από τη Σίτι και είναι πιθανό να στερηθεί τον σταρ Αλμιρόν. Θα πήγαινα πιο εύκολα στον άσο, αλλά εκτιμώ ότι θέλει τουλάχιστον 2,20. Πάσο.

Τα 4/6 τελευταία της Ατλάντα στο δρόμο έμειναν κάτω από τα τρία γκολ, το Κολόμπους δέχεται ως τώρα τα λιγότερα γκολ στην κατηγορία και δεν θεωρώ ότι είναι τόσο πιθανό το όβερ όσο υπονοεί το 1,60+.