ΚΟΛΟΡΑΝΤΟ

0 - 1 25-11-21

ΠΟΡΤΛΑΝΤ

Για τον αγώνα ΚΟΛΟΡΑΝΤΟ-ΠΟΡΤΛΑΝΤ γράφει ο Κώστας Ζάγκας Ημερομηνία: 15:39 25/11/21
1.80

*** Νοκ-άουτ ημιτελικός της Δύσης. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια θα ακολουθήσει παράταση κι αν χρειαστεί, πέναλτι.

*** Κανονική περίοδος: Πόρτλαντ – Κολοράντο 2-2 (16/9), Κολοράντο – Πόρτλαντ 2-0 (24/10).

Εξαιρετική σταθερότητα από την αρχή, υπέστη μόνο τρεις ήττες στα 20 τελευταία παιχνίδια του, ενώ στην έδρα του τρέχει 9-7-0. Στο τελευταίο ματς διέλυσε 5-2 το Λος Αντζελες, που καιγόταν!

Φυσικά πολύ δυνατή ψυχολογία μετά την κατάκτηση της Δύσης, αφού ήταν σε θέση να εκμεταλλευτεί τα δώρα που του έκαναν Σιάτλ και Κάνσας.

Είναι η ομάδα με τη χαμηλότερη μισθοδοσία στην κατηγορία, αλλά επίσης έχει κάνει το καλύτερο δυνατό με τον προϋπολογισμό που έχει κι έχει καταφέρει να χτίσει ένα πολύ ανταγωνιστικό ρόστερ.

Χωρίς απουσίες.

Το 3-1 επί της Μινεσότα απέδειξε πόσο σημαντικό είναι στα πλέι οφ το πλεονέκτημα έδρας σε συνδυασμό με εμπειρία βετεράνων στην κατηγορία. Δεν πάγωσε από το γρήγορο 0-1 (11’), κατάφερε να βρει την ισοφάριση λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο μέρος και στην επανάληψη πήρε το όπλο του ο ηγέτης Μπλάνκο, που με δύο προσωπικά γκολ κλείδωσε την πρόκριση.

Έχει κερδίσει στα 11 από τα τελευταία 16 παιχνίδια του, αλλά δύο που δεν κέρδισε ήταν κόντρα στο Κολοράντο.

«Ξέρουμε ότι θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, ένας σκληρός αγώνας. Το Κολοράντο τα πήγε πολύ καλά αυτή τη σεζόν. Έχουν μία πεποίθηση αυτή τη στιγμή, μία ενότητα, παρόμοια με εμάς. Είμαστε πολύ ενωμένοι αυτήν τη στιγμή, αισθανόμαστε πολύ καλά με τους εαυτούς μας και ξέρουμε ότι νιώθουν το ίδιο», λέει ο τεχνικός Σαβαρέσε.

Μόνο μακροχρόνιες απουσίες.

Το Κολοράντο είναι πολύ καλό και πολύ δυνατό εντός (16 ματς αήττητο), αλλά το Πόρτλαντ έχει καλό μομέντουμ, σημαντική εμπειρία και τα εργαλεία για να το δυσκολέψει. Ο άσος σωστά είχε μία άνοδο από το 1,60 στο 1,80+, αλλά και πάλι δεν νιώθουμε άνετα να μπλέξουμε. Θα είναι λογικά παιχνίδι που θα κριθεί στη λεπτομέρεια.

Και οι δύο έχουν αποδείξει ότι είναι πολύ ικανές επιθετικά, δεν βγάζουν όμως κάποια αξία οι τιμές στα γκολ για την κρισιμότητα του ματς.

Κολοράντο

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Πόρτλαντ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΣ. ΛΙΓΚ Β. ΑΜΕΡΙΚΗΣ

MLS 2011 3 - 1 2012 3 - 0, 3 - 0 2013 2 - 2 2014 2 - 2, 2 - 0 2015 1 - 2 2016 1 - 0, 0 - 0 2017 2 - 1 2018 2 - 3 2019 3 - 3 2020 -