ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ - ΧΙΜΚΙ (1/8/21, 20:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ

0 - 1 01-08-21

ΧΙΜΚΙ

Για τον αγώνα ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ-ΧΙΜΚΙ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 13:33 01/08/21

1
2

*** Χωρίς θεατές.

Υπερβολικό το 3-0 (xGoals 2,22-1,18) επί της Ουράλ εκτός έδρας, είχε προβλήματα πίσω, αλλά σταθερό γκολκίπερ, που έσωσε πέναλτι στο 0-0, μπροστά τη βοήθησε ο «γεμάτος» πάγκος της να αλλάξει πράγματα και να φτάσει στα γκολ στο 62’, το 85’ και το 95’ (πέναλτι).

Είναι ένα από τα μεγάλα ερωτηματικά του φετινού πρωταθλήματος, δεδομένα θέλει να αποκτήσει ξανά πρωταγωνιστικό ρόλο –εξ ου και πως θα ενισχυθεί κι άλλο, ευρισκόμενη κοντά στον πολύ καλό Κριχόβιακ της Λοκομοτίβ- και να ξεχάσει την περσινή 10η θέση.

Μπορεί να μην έπαιξε σπουδαία μπάλα στην πρεμιέρα, αλλά κρατάει τη νίκη, που θα τη βοηθήσει να ανεβάσει ψυχολογία όσο «χτίζει» τη νέα της ομάδα επί ηγεσίας Γκοντσαρένκο. Θετικότατο πως «άνοιξε λογαριασμό» στα γκολ ο… κύριος 20 εκατ. ευρώ φορ Κόρδοβα, έστω και από το σημείο του πέναλτι.

Πάλι έξω ο βασικός εξτρέμ Βάντερσον.

Θεωρεί πως άξιζε καλύτερης τύχης με τη Ζενίτ εντός έδρας, ειδικά στο πρώτο μέρος είχε αρκετές δυνάμεις και φάσεις, προηγήθηκε στο 28’, αλλά η γρήγορη ισοφάριση στο 33’ τη «μάγκωσε» και στο δεύτερο υπέκυψε στη μοίρα της για το 1-3 (72’, 76’πέν.), xGoals 3,12-1,66.

«Στο πρώτο ημίχρονο ασκήσαμε πίεση, αλλά προς το τέλος γυρίσαμε ανεξήγητα πίσω και δεχτήκαμε γκολ. Στο δεύτερο μέρος είχαμε φάσεις, αλλά δεν ευστοχήσαμε και χάσαμε μέσα σε τέσσερα λεπτά το ματς, κάνοντας παιδικά λάθη» ανέλυσε ο κόουτς Τσερεφτσένκο.

Ηταν πέρυσι από τις θετικότατες εκπλήξεις του πρωταθλήματος και στην πρεμιέρα φέτος έδειξε πως θα το παλέψει και φέτος, αφού για ένα σημαντικό διάστημα δυσκόλεψε την πρωταθλήτρια Ζενίτ. Το πρόγραμμα πάντως για αρχή είναι ζόρικο, αφού μετά τη Ζενίτ έχει Κράσνονταρ, έχει Ροστόφ, Σότσι, Ρουμπίν, όλες στην πρώτη δεκάδα της περσινής βαθμολογίας.

Πλήρης.

Κράσνονταρ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Χίμκι

Α' ΡΩΣΙΑΣ 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 7 - 2 2021/2022 0 - 1