ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ - ΖΕΝΙΤ (5/7/20, 20:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ

2 - 4 05-07-20

ΖΕΝΙΤ

Για τον αγώνα ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ-ΖΕΝΙΤ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 12:57 05/07/20

1
2

*** Θεατές στις εξέδρες όσο το 10% της χωρητικότητας του γηπέδου, γύρω στους 3.500.

*** Στον πρώτο γύρο: Ζενίτ – Κράσνονταρ 1-1.

Στο πρώτο της παιχνίδι στην επανέναρξη, αφού αναβλήθηκε αυτό με την Ντιναμό και πήρε στα χαρτιά το άλλο με την Όρενμπουργκ, έμεινε στο εκτός έδρας 1-1 με τη Ροστόφ την Τετάρτη στο ντέρμπι Νότου.

Έδειχνε απειλητικότερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, προηγήθηκε στο 13’, αλλά ισοφαρίστηκε στο…101’ με πέναλτι.

«Ξεκινήσαμε καλά, σκοράραμε, κάναμε ευκαιρίες, προς το τέλος του ημιχρόνου κάπως σταματήσαμε, στο δεύτερο πάλι αρχίσαμε καλά, είχαμε φάσεις για δεύτερο γκολ, αλλά στη συνέχεια δώσαμε την ευκαιρία στον αντίπαλο να μας πιέσει. Δεν έχω παράπονο από το τι έδωσαν τα παιδιά, τα άφησαν όλα στο γήπεδο», υποστήριξε ο κόουτς Μουσάεφ.

Εμεινε με το «αχ» μεσοβδόμαδα, καθώς από τη μία είχε μέχρι τις καθυστερήσεις τους βαθμούς με τη Ροστόφ, από την άλλη η Λοκομοτίβ μέχρι τότε δεν έπαιρνε κανέναν με την Κρίλια, αλλά στο φινάλε αμφότερες πήραν από έναν και δεν άλλαξε κάτι στη μάχη της διεκδίκησης της 2ης θέσης.

Η σημερινή πρόκληση έχει να κάνει με το σταμάτημα της Ζενίτ από το να ανακηρυχτεί πρωταθλήτρια και πιο χειροπιαστά να κερδίσει πλεονέκτημα για την απευθείας είσοδο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ ύστερα από τη χθεσινή γκέλα της Λοκομοτίβ. Στην έδρα της είναι δύναμη, χάνει δύσκολα, τελευταία ήττα τον περασμένο Απρίλη από τη… Ζενίτ, κάτι της χρωστάει.

Παραμένει εκτός ο 1ος σκόρερ, βασικός φορ Αρι (18/6).

Αμφίβολος ο βασικός κεντρικός αμυντικός Σπάχιτς (15/1).

Στο 11-3-0 το αήττητο σερί μετά το 2-1 επί της Ταμπόφ εκτός έδρας την Τετάρτη. Καλή στο πρώτο μέρος, με φάσεις και το γκολ στο 42’, «κάθισε» στο δεύτερο, ισοφαρίστηκε με πέναλτι στο 88’, αλλά τελικά το πήρε στο 91’.

Ούτε όταν χαραμίζει ένα ημίχρονο, όπως τις προάλλες δεν χάνει βαθμούς, συνεπώς οδεύει ολοταχώς προς την κατάκτηση του τίτλου, που μάλιστα ύστερα από τη χθεσινή ισοπαλία της Λοκομοτίβ κατακτά μαθηματικά.

Σύμφωνα με τον κόουτς Σέμακ δεν απασχολεί αυτό την ομάδα του, όσο απλώς να νικήσει σήμερα στο Κράσνονταρ, «δεν με απασχολεί τι θα συμβεί τις επόμενες ημέρες. Φυσικά το ξεκίνημα μετά την καραντίνα μας έχει ανεβάσει το ηθικό και φυσικά όταν οι άμεσοι ανταγωνιστές χάνουν βαθμούς είναι πάντα καλό».

Πρακτικά πλήρης.

Κράσνονταρ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Ζενίτ

Α' ΡΩΣΙΑΣ 2012/2013 0 - 2 2013/2014 1 - 2 2014/2015 2 - 2 2015/2016 0 - 0 2016/2017 2 - 1 2017/2018 0 - 2 2018/2019 2 - 3 2019/2020 2 - 4 2020/2021 2 - 2 2021/2022 1 - 3