HOT MATCH
07:46 19-10-18
Γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 10:18 15/05/18

Σκληρή ήττα 1-0 (41’) από την Γκουαρανί, σε ένα ματς όπου υστέρησε μέχρι την ανάπαυλα. Από κει και πέρα και ειδικότερα μετά το 60’ πίεσε και χαράμισε δυνατές ευκαιρίες προκειμένου να ισοφαρίσει.

Αυτό δεν ήταν αρκετό στην διοίκηση προκειμένου να κρατήσει στον πάγκο τον Αρζέλ Φουκς, στον οποίο έδειξε την πόρτα της εξόδου και στη θέση του προσέλαβε τον Μαζόλα Ζούνιορ. Πολύ έμπειρος, ικανός, εκτόξευσε τις μετοχές του στην κατηγορία στον ενάμιση χρόνο που ήταν στον πάγκο της Κλαμπ ντε Ρεγκάτας. Είναι επιθετικογενής και κολλάει στο προφίλ της Κρισιούμα.

Εξέτισαν ο αριστερός μπακ Μάρλον (3/0) και ο φορ Ζε Κάρλος (2/0). Τιμωρημένος ο επιτελικός μέσος Ελβις (5/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-2-2): Λουίζ – Σουέλιτον, Φάμπιο Φερέιρα, Νίνο, Μάρλον – Λιέλ, Ζεάν – Εντουάρντο, Αλεξ Μαρανιάο – Ζοάο Πάουλο, Ζε Κάρλος.

Πάλι δεν μπόρεσε να κερδίσει εντός έδρας και έπειτα από ένα ανοιχτό παιχνίδι κόλλησε στο 1-1 (0-1/43’, 1-1/82’) με την Παϊσαντού. Είχε μεν τον έλεγχο μέχρι την ανάπαυλα, όμως έμεινε πίσω στο σκορ. Ανέβασε στροφές στην επανάληψη, πίεσε, έχασε ευκαιρίες και τελικά έφερε το ματς στα ίσια.

Πάλι αποδοκιμασίες προς τον τεχνικό Ζουλίνιο Καμάργκο από τον κόσμο και η πίεση παραμένει για τα καλά στα αποδυτήριά της.

Αμφίβολος ο περιφερειακός επιθετικός Κάιο Ρανζέλ (4/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-2-2): Ματέους Καβικιόλι – Σόκο, Μπονφίμ, Φρεντ, Παρά – Ματέους Μπερτότο, Ζαΐρ – Τόνι, Φελίπε Ματέους – Κάιο Ρανζέλ ή Μαϊκίνιο, Γιούρι Μαμούτι.

Προβάδισμα στον άσο του 2,12 στον Stoiximan. Η αλλαγή προπονητή πιστεύω θα αλλάξει και το κλίμα, τη διάθεση στην Κρισιούμα που αδικείται μέχρι τώρα από τα αποτελέσματα. Η Ζουβεντούδε έχει υπό πίεση τον τεχνικό Ζουλίνιο Καμάργκο και νομίζω ότι σύντομα θα αποχαιρετήσει, μπορεί να είναι και μετά το αποψινό ματς.

Μου αρκεί το καθαρό σημείο. Στα γκολ δεν θα μπλέξω. Η Κρισιούμα φτιάχνει φάσεις αλλά σπαταλά πολλές ευκαιρίες, η Ζουβεντούδε είναι γενικότερα σφιχτή. Καλά διαβασμένα τα σετ για κλειστό ματς χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο τα 1,50+ που κυκλοφορούν για το under 2,5.