ΛΑΡΙΣΑ - ΛΑΜΙΑ (24/2/21, 17:15): Αίμα κι άμμος
SPECIAL BET

ΛΑΡΙΣΑ

0 - 1 24-02-21

ΛΑΜΙΑ

Για τον αγώνα ΛΑΡΙΣΑ-ΛΑΜΙΑ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 23:15 23/02/21

1
2

* Εξ αναβολής της 8ης αγωνιστικής

Βελτιωμένη με τα νέα αποκτήματα η Λάρισα, πολύ μαχητική κόντρα στον Ατρόμητο, αλλά αρκέστηκε στο βαθμό, μένοντας χωρίς νίκη για 15ο σερί ματς πρωταθλήματος! Καλύτερη στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε με τον Ακούνια στο 44′ μετά από τραγικό λάθος του αντίπαλου κίπερ, στην επανάληψη πιέστηκε, ήταν βέβαια επικίνδυνη τις αντεπιθέσεις, αλλά ισοφαρίστηκε στο 76′.

«Είχαμε αρκετές ευκαιρίες πιθανότατα αξίζαμε να κερδίσουμε, είδα μια μεγάλη βελτίωση στην ομάδα, δημιουργήσαμε ευκαιρίες. Τώρα πρέπει να αναπληρώσουμε το παιχνίδι γατί από την Τετάρτη θα παίξουμε ομάδες που είμαστε στο ίδιο επίπεδο», τα λόγια του Φέστα.

«Τελικός» πλέον με τη Λαμία για τους “βυσσινί”, εξάλλου είναι νωπές φυσικά οι μνήμες απ’ όσα έγιναν στο πρόσφατο Λαμία-Λάρισα που δεν διεξήχθη λόγω της ανάκλησης των δελτίων των μεταγραφών των “βυσσινί”. Εν τέλει βέβαια κέρδισαν την υπόθεση στο Διαιτητικό Δικαστήριο οι Θεσσαλοί και το παιχνίδι θα γίνει κανονικά.

Πέραν αυτού όμως, η δευτεριάτικη νίκη του Παναιτωλικού έκανε ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τη Λάρισα, αφού έμεινε στο -5 από τα μπαράζ, στο -7 από τη γραμμή σωτηρίας κι ενδεχομένη ήττα την Τετάρτη θα είναι ενδεχομένως (σχεδόν) καταδικαστική.

Χτύπησε ο νεοαποκτηθείς στόπερ Μαξιμένκο (15/0) και τέθηκε νοκ άουτ για περίπου δύο εβδομάδες. Στον αντίποδα εξέτισε ο φορ Ντουρμισάι (15/0), ενώ επιστρέφουν και ο βασικός μέσος Σπαρβ (17/1) με τον επίσης βασικό στόπερ Τσόσιτς (5/0) που έλειψαν στο προηγούμενο.

Εκτός πλάνων ο εξτρέμ Τρούγιτς (15/0) και ο μπακ Μούζεκ (9/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (5-3-2): Νάγκι – Γκράουρ, Ζίζιτς, Χουσίνο, Τσόσιτς, Γιακιμόφσκι – Στίφλερ, Κολομπίνο, Μπεν Χατίρα – Νικολιάς (Πινακάς), Ακούνια

Under 2,5 έληξαν τα 8/9 τελευταία της Λάρισας.

Μόλις σε δύο από τα συνολικά 23 φετινά της (πρωτάθλημα-Κύπελλο) πέτυχε πάνω από ένα γκολ.

Με 15 απουσίες πήγε στην Τούμπα (!), αφού ο Γρηγορίου άφησε μία δεκάδα βασικών εκτός αποστολής για τον… πόλεμο στο Αλκαζάρ. Φυσιολογικά ήρθε το 4-0 από τον ΠΑΟΚ, που έδωσε τέλος σε αήττητο έξι αγώνων, οι πέντε τελευταίοι με μηδέν παθητικό. Δεν χωράει ιδιαίτερης κριτικής το ματς, άντεξε για ένα ημίχρονο (1-0), στην επανάληψη ήρθε φυσιολογικά η κατάρρευση με τρία γκολ σε 18 λεπτά.

«Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αυτή που ουσιαστικά μας τελείωσε. Με το 3-0 στο 50′ δεν θέλαμε να δεχθούμε άλλα τέρματα. Το πρόγραμμα είναι η εξήγηση για το ροτέισον και τις πολλές αλλαγές. Ήταν να γίνει Τετάρτη το ματς με τον Απόλλωνα Σμύρνης αλλά έγινε Πέμπτη. Κοιτάμε ουσιαστικά τα ματς με τους διεκδικητές της σωτηρίας και όχι τόσο ματς σαν το σημερινό κόντρα στον ΠΑΟΚ. Ήταν εκτός ποδοσφαιρικής λογικής να έρθουμε εδώ με ακόμα ένα ταξίδι μέσα σε τρεις μέρες και να κερδίσουμε», ανέφερε ο τεχνικός Γρηγορίου, που φυσικά έχει πολύ υψηλό και προσωπικό κίνητρο σε αυτό το παιχνίδι, αφού μεσούσης της σεζόν αποχώρησε από τον πάγκο της Λάρισας κι έκτοτε άκουσε τα… εξ αμάξης από τον Κούγια, μέχρι και κατηγορίες για “στημένα”!

Ξανά στη ζώνη του υποβιβασμού πάντως οι Φθιώτες μετά την -μη αναμενόμενη και για την ίδια- νίκη του Παναιτωλικού τη Δευτέρα, ωστόσο η βελτίωσή της είναι πολύ μεγάλη το τελευταίο διάστημα, χωρίς φυσικά να λαμβάνεται υπόψιν το ματς στην Τούμπα όπου έπαιξε με τα δεύτερα. Προηγουμένως “έτρεχε” αήττητο έξι αγώνων και πηγαίνει με καλή ψυχολογία, αλλά κυρίως ξεκούραστους παίκτες στο Αλκαζάρ.

Ξανά τιμωρημένος ο εξτρέμ Ρόμανιτς (17/2), τραυματίας παραμένει ο βασικός μεσοεπιθετικός Τιρόνε (8/0), εκτός παραμένει ο μεσοεπιθετικός Βασιλακάκης (11/0), ωστόσο επανέρχονται όλοι όσοι έλειψαν την Κυριακή. Συγκεκριμένα οι Επασί, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Σκόνδρας, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Καραμάνος, Αραμπούλι και Ντέλετιτς.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Επασί – Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ – Μπεχαράνο, Τζανδάρης – Ντέλετιτς, Αραμπούλι, Γκαζαριάν – Καραμάνος (Αραμπούλι)

Αήττητη η Λαμία στα τρία τελευταία τους ανεξαρτήτως έδρας (3-3-0).

Στο Under 2,5 τα 9/11 τελευταία της Λαμίας.

Λάρισα

Λαμία

STOIXIMAN ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 1 - 1 2018/2019 1 - 2 2019/2020 0 - 3 2020/2021 0 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -
ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2 2013/2014 - 2014/2015 0 - 0 2015/2016 3 - 0 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -