Γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 11:46 22/04/18
2
2.35
1.78
2.05

Εφτασε τα 11 ματς χωρίς νίκη και δείχνει να το έχει πάρει απόφαση πως θα υποβιβαστεί. Πάλεψε το βράδυ της Πέμπτης στη Σεβίλλη με την Μπέτις, αλλά λύγισε από ένα γκολ στις καθυστερήσεις, χάνοντας 1-0. Επαιξε άμυνα, είχε ελάχιστες φάσεις, θα μπορούσε να δεχθεί νωρίτερα το γκολ.

Πιθανότατα σήμερα θα επιβεβαιωθεί και μαθηματικά ο υποβιβασμός της. Κάτι τέτοιο θα συμβεί σε περίπτωση ήττας ή ισοπαλίας από την Αλαβές. Ο κόσμος της ομάδας ετοιμάζει διαμαρτυρία, τοποθετώντας μαύρες σακούλες στα άδεια καθίσματα και στο 30ό λεπτό θα κρατήσουν ενός λεπτού σιγή, κάνοντας… την κηδεία της ομάδας τους!

Γνωστά τα προβλήματα. Τραυματίες ο στόπερ Μπίγας (12/0), ο χαφ Πενιάλμπα (7/0), ο εξτρέμ Μόμο (11/0) και ο επιθετικός Εμενίκε, ενώ ο εξτρέμ Τάνα (23/1) βρίσκεται σε κόντρα με τον Πάκο Χέμεθ κι έμεινε εκτός αποστολής για δεύτερο σερί ματς. Τιμωρημένος ο δεξιός μπακ Μίτσελ (25/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Λιθοαΐν – Σιμόν, Γκάλβεθ, Νταβίντ Γκαρθία, Αγκίρεγκαραϊ – Χάβι Καστεγιάνο, Ετεμπό – Εζεκιέλ, Βιθέντε Γκόμεθ, Χαλίλοβιτς – Καλέρι

Χρησιμοποιεί ξανά τον Λιθοαΐν στο τέρμα ο Πάκο Χέμεθ, ο Νταβίντ Σιμόν θα αντικαταστήσει τον τιμωρημένο Μίτσελ, θέση βασικού διεκδικεί ο Εζεκιέλ.

Δέχεται γκολ στα 5 τελευταία εντός, όπου αγνοεί τη νίκη (0-1-4). Τελευταία το 2-0 επί της Μάλαγα στις 05/02.

Τέλος στο μίνι αήττητο σερί 3 αγώνων (2-1-0), χάνοντας με 1-2 από τη Χιρόνα. Ηταν καλύτερη, της ακυρώθηκαν δύο γκολ, το δεύτερο πολύ οριακό οφσάιντ στο 57΄ και δύο λεπτά μετά έμεινε πίσω στο σκορ για να δεχθεί το δεύτερο από πέναλτι στο 86΄, μειώνοντας με τον Τόμας Πίνα στο 90΄.

Απέτυχε να κλειδώσει και μαθηματικά την παραμονή, βρίσκεται όμως στο +10 από την Ντέπορ και μόνο με θαύμα θα υποβιβαστεί. Μπορεί να τα καταφέρει σήμερα με μια νίκη στα Κανάρια, στέλνοντας παράλληλα τη Λας Πάλμας στη Σεγούντα.

Μία η άλλη η αποστολή, αφού επιστρέφει ο εξτρέμ Πεδράθα (30/3), αλλά έμεινε εκτός ο μεσοεπιθετικός Μπούργκι (21/1). Λείπει καιρό ο δεξιός μπακ Βιγκαράι (12/0), ενώ είναι αμφίβολη η συμμετοχή του βασικού στόπερ Λαγουάρδια (15/2), η επιστροφή του οποίου στο β’ γύρο, συμμάζεψε την άμυνα των Βάσκων.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Πατσέκο – Αλέξις, Μαριπάν, Ελι, Ντουάρτε – Σομπρίνο, Τόμας Πίνα, Μάνου Γκαρθία, Πεδράθα – Μουνίρ, Γκουιντέτι

Θα έχει κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα ο Αμπελάρδο, με τους Αλέξις, Μάνου Γκαρθί, Μεδράν και Πεδράθα να επιστρέφουν στο βασικό σχήμα, ενώ οι Μουνίρ, Σομπρίνο, Γκουιντέτι, Ιμπάι Γκόμεθ κι Ερνάν Πέρες, διεκδικούν τρεις θέσεις στη μεσοεπιθετική γραμμή.

Επτά ήττες, 3 ισοπαλίες και άλλες τόσες νίκες ο απολογισμός της στα Κανάρια, τα 10/13 ήταν G/G.