GOAL BET

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ

1 - 1 11-09-21

ΙΜΠΙΘΑ

Για τον αγώνα ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ-ΙΜΠΙΘΑ γράφει ο Παναγιώτης Τράγος Ημερομηνία: 00:43 11/09/21

*Στο 60% η χωρητικότητα.

Οσο δίκαιο κι αν έχει για κάποιες αποφάσεις λανθασμένες του VAR (οφσάιντ το 4ο γκολ της Μιραντές, ίσως και το 3ο, δεν της δόθηκε πέναλτι στο 3-2) η εικόνα της με εξαίρεση ένα διάστημα στις αρχές του β΄ ημιχρόνου ήταν άθλια στη Μιράντα, δικαίως έχασε με 4-2. Κοιμισμένη στα πρώτα 20 λεπτά έχανε 2-0, αντέδρασε ελαφρώς, αλλά ανασταλτικά ήταν για κλάματα απέναντι στην πιτσιρικαρία της Μιραντές.

«Ο Τζόναθαν Βιέρα είναι έτοιμος για να αγωνιστεί. Όχι για 90 λεπτά, αλλά θα είναι στην αποστολή για να παίξει. Το σημαντικότερο βέβαια είναι η ομάδα, όχι ένας παίκτης. Δεν σκέφτομαι τι έγινε με τη Μιραντές, ετοιμάζω την ομάδα για την Ιμπίθα που έχει καλό σύνολο. Μιλήσαμε με τα παιδιά τη Δευτέρα, ανέλαβα την ευθύνη», είπε ο Πέπε Μελ και μια… φρενίτιδα ενθουσιασμού από τους φίλους της ομάδας, υφίσταται ήδη.

Αναμένεται το ντεμπούτο (για λίγα λεπτά) του σούπερ σταρ Τζόναθαν Βιέρα. Νοκ άουτ ο βασικός στόπερ Ραούλ Νάβας (4/0) με ενοχλήσεις, αποθεραπεύτηκε ο στόπερ Σουάρεθ, γύρισαν οι νεαροί διεθνείς, ο βασικός μεσοεπιθετικός Μολέιρο (3/0) και ο στράικερ Αλέ Γκαρθία.

Το ποδόσφαιρο δεν είναι δίκαιο άθλημα και αυτό φάνηκε στο 1-1 με την Αμορεμπιέτα. «Πυροβόλησε» τα πόδια της με το μεγάλο λάθος του γκολκίπερ της που απέφερε το 0-1 στο 3’, μετά ρεσιτάλ και μονόλογος δικός της, δύο δοκάρια (στο 0-1 και στο 1-1), πολλές φάσεις, μόνο ένα γκολ, όμως. Αξιζε σαφώς τη νίκη, αλλά…

«Πρέπει να είμαστε η ομάδα που όλοι ξέρουν, να μην παίξουμε με κόμπλεξ απέναντι στη Λας Πάλμας. Είναι ένα πολύ δύσκολο ματς, πρέπει να πιέσουμε για να κλέψουμε μπάλες. Δεν πρέπει να φοβηθούμε τίποτα», είπε ο Καρθέδο.

Συνεχίζει εκτός ο νεοαποκτηθέντας (για βασικός) στόπερ Γκάλβεθ, επιστρέφει ο διεθνής βασικός μεσοεπιθετικός Μπόγκους (3/2).

Εμφάνιση ρεζιλίκι (στο μεγαλύτερο μέρος του ματς) για τη Λας Πάλμας στη Μιράντα. Η Ιμπίθα είναι αήττητη, παίζει καλά για νεοφώτιστη, αλλά για κάθε ομάδα είναι δύσκολο το ταξίδι στα Κανάρια. Φαβορί η Λας Πάλμας ναι, σωστό το 2,12 (Stoiximan) βάσει ποιότητας, εγώ απέχω.

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Η Λας Πάλμας ακόμη και στην πολύ κακή της μέρα βγάζει φάσεις μπροστά, πόσο δε μάλλον απέναντι σε ομάδες στυλ Ιμπίθα που δεν έχουν την εμπειρία να παίξουν αντιποδόσφαιρο. Από την άλλη, ανασταλτικά και δη στο τρανζίσιον η Λας Πάλμας είναι για κλάματα. Η Ιμπίθα θα βρει φάσεις στην κόντρα και είναι θέμα ευστοχίας. Πήρα στην στήλη της εφημερίδας Over 2 στο 1,75 εκεί είναι ακόμη (Stoiximan), δεν υπάρχει κάτι που να μου άλλαξε την οπτική στο ματς από την Πέμπτη το μεσημέρι.