ΛΑΤΣΙΟ - ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ (17/4/19, 20:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΛΑΤΣΙΟ

2 - 0 17-04-19

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ

Για τον αγώνα ΛΑΤΣΙΟ-ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 03:22 17/04/19

1
2

Από αμφισβητούμενο πέναλτι στο 78’ ηττήθηκε 1-0 από τη Μίλαν και έμεινε πίσω στη μάχη για την τετράδα. Τρίτο ματς χωρίς νίκη και στην κρίσιμη στιγμή χάνει έδαφος, στο πρώτο ημίχρονο οδήγησε το παιχνίδι εκεί που ήθελε, σε αργό τέμπο και είχε δύο κλασικές ευκαιρίες για να προηγηθεί. Αλλά στο δεύτερο μισό έχασε αναίτια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, προκάλεσε την Μίλαν να επιτεθεί και ανεξάρτητα από το πέναλτι ανά πάσα στιγμή φαινόταν ότι θα δεχόταν το γκολ.

Η Λάτσιο έκανε παράπονα για τη διαιτησία του Ρόκι με τον τεχνικό διευθυντή Ιγκλι Τάρε να κάνει λόγο για «προδιαγεγραμμένο θάνατο», ωστόσο η ουσία δεν αλλάζει, η Λάτσιο είναι στο -6 από την τέταρτη Μίλαν, την οποία θα αντιμετωπίσει εκ νέου την προσεχή Τετάρτη στο Μιλάνο, στην ημιτελική ρεβάνς για το κύπελλο. Οι ελπίδες για να προλάβει την τέταρτη θέση η Λάτσιο περνούν και από το αποψινό εξ’ αναβολής ματς με την Ουντινέζε, με τον τεχνικό Σιμόνε Ιντσάγκι να τονίζει: «Η τέταρτη θέση παραμένει ανοιχτή, πέρυσι τη χάσαμε για 15 λεπτά, τώρα μένουν ακόμα αρκετά παιχνίδια και μπορούμε να καλύψουμε το χαμένο έδαφος. Υπάρχει ακόμα απογοήτευση από το ματς με τη Μίλαν, δεν αξίζαμε την ήττα».

Τιμωρημένος ο μεσοεπιθετικός Λουίς Αλμπέρτο (24/3). Παραμένουν έξω ο δεξιός μπακ/χαφ Μάρουσιτς (22/1), ο αριστερός μπακ/χαφ Λουκάκου (7/0) και ο χαφ Μπερίσα (8/0). Επανέρχεται ο μπακ/στόπερ Ράντου (25/0), αμφίβολη η συμμετοχή του μεσοεπιθετικου Κορέα (29/3) και του χαφ Κατάλντι (8/2). Εξέτισε ο εναλλακτικός χαφ Μπάντελι (16/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Στρακόσια – Πάτρικ, Ατσέρμπι, Ράντου – Ρόμουλο, Παρόλο, Λέιβα, Μιλίνκοβιτς, Λούλιτς – Καϊσέδο, Ιμόμπιλε.

Σε σχέση με το ματς στο Μιλάνο τέσσερα τα νέα πρόσωπα, οι Ράντου, Πάτρικ στην τριάδα της άμυνας, ο Παρόλο στη μεσαία γραμμή και ο Καϊσέδο στην επίθεση.

Προϊστορία με Ουντινέζε στο «Ολίμπικο»: 22-8-11. 8-1-0 το τρέχον σερί της Λάτσιο (εντός-εκτός), τελευταία νίκη της Ουντινέζε το 0-1 της σεζόν 2014-15.

3 διαδοχικά Over 2,5 εντός έδρας.

Εμφάνιση δύο όψεων στην ήττα 1-0 από τη Ρόμα, πρώτη ήττα με τον Τούντορ στην τεχνική ηγεσία. Κάτω από καταρρακτώδη βροχή στο πρώτο ημίχρονο η Ουντινέζε ήταν εξαιρετική ανασταλτικά, έβγαλε και ευκαιρίες στην κόντρα επίθεση, μπορούσε να προηγηθεί, χωρίς να έχει κινδυνεύσει. Αλλά στο δεύτερο μισό έχασε μέτρα στο γήπεδο, έμεινε από δυνάμεις και δέχτηκε το γκολ στο 66’, χωρίς να μπορέσει να αντιδράσει, θα μπορούσε να γίνει και το 2-0.

Η Ουντινέζε διατηρεί +3 από τη 18η Εμπολι και ό,τι πάρει απόψε από το εξ’ αναβολής ματς με την Λάτσιο θα είναι ευπρόσδεκτο. Ο Ιγκορ Τούντορ ετοιμάζει ροτέισον και τόνισε ενόψει Λάτσιο: «Αντιμετωπίζουμε μια ομάδα που μάχεται για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, είπα στους παίκτες μου να μην έχουν την εμμονή του αποτελέσματος, πρώτα πρέπει να παίξουμε καλά και το αποτέλεσμα θα έρθει μέσω της καλής εμφάνισης. Με τη Ρόμα παίξαμε καλά για ένα ημίχρονο αλλά δεν είχαμε διάρκεια, αυτήν πρέπει να έχουμε κόντρα στη Λάτσιο».

Στο αγωνιστικό σκέλος τέθηκαν νοκ-άουτ ο πολύτιμος εξτρέμ Πουσέτο (29/4) και ο μπακ/χαφ Τερ Αβεστ (12/0). Παραμένουν εκτός ο στόπερ Οπόκου (12/0) και οι χαφ Μπεχράμι (19/1), Μπαράκ (8/0), εξέτισε ο μπακ/χαφ Ζέιχελααρ (8/0), αποθεραπεύθηκε ο στόπερ Νούιτινκ (24/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Μούσο – Λάρσεν, Ντε Μάιο, Γουίλμοτ – Ινγκελσον, Μπάντου, Σάντρο, Μαντράγκορα, Ζέιχελααρ – Ντε Πάουλ, Λαζάνια.

Σε σχέση με το ματς του Σαββάτου με τη Ρόμα ο Τούντορ ετοιμάζει ευρύτατο ροτέισον, με πέντε νέα πρόσωπα. Τον στόπερ Γουίλμοτ, τους μπακ Τερ Αβεστ και Ζέιχελααρ και τους Σάντρο, Μπάντου στον άξονα.

Δεν εμφανίζεται το διπλό στα 11 τελευταία παιχνίδια της.

Λάτσιο

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Ουντινέζε

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 2 - 1 2014/2015 0 - 1 2015/2016 2 - 0 2016/2017 1 - 0 2017/2018 3 - 0 2018/2019 2 - 0 2019/2020 3 - 0 2020/2021 1 - 3 2021/2022 4 - 4 2022/2023 0 - 0