ΛΕΓΑΝΕΣ

0 - 3 30-06-20

ΣΕΒΙΛΛΗ

Για τον αγώνα ΛΕΓΑΝΕΣ-ΣΕΒΙΛΛΗ γράφει ο Παναγιώτης Τράγος Ημερομηνία: 01:14 30/06/20
2.60

*Όλα τα ματς στην Ισπανία δίχως θεατές, μέχρι νεοτέρας.

Δέχθηκε γκολ στην εκπνοή των καθυστερήσεων, ηττήθηκε με 2-1 από την Οσασούνα εκτός σε ένα… δικό της ματς και χαιρετά σιγά σιγά τη κατηγορία. Δεύτερη σερί ισοπαλία απέναντι σε ομάδα που δεν «σκύλιασε» κιόλας, αλλά δεν μπορεί. Είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς μεν, είναι παντελώς ανίκανη επιθετικά δε. Απλά ισοφάρισε με μια γκολάρα ενός πιτσιρικά που είχε μπει αλλαγή, πίεζε μια χαλαρή Οσασούνα, αλλά τίποτα…

«Το Χειμώνα υπήρχαν ομάδες που ενισχύονταν και εμείς χάσαμε τους δύο επιθετικούς μας, χάσαμε τα γκολ μας. Είμαστε σε μια πάρα πολύ δύσκολη στιγμή. Αν ήταν το τελευταίο ματς της σεζόν θα έβαζα τον Οσκαρ, τώρα όχι, δεν τον ρισκάρω», είπε ο Αγκίρε, που άφησε ανοιχτό ενδεχόμενο να βάζει όλο και πιο πολλούς πιτσιρικάδες, όπως τον σκόρερ Αβίλες που έκανε σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο με την Οσασούνα.

ΝΕΑ

Δεν γυρίζει ο σταρ μεσοεπιθετικός Οσκαρ Ροντρίγκεθ (29/9), πάλι εκτός ο βασικός στράικερ Καρίγιο (24/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (5-3-2): Κουέγιαρ – Ρουιμπάλ, Μπουστίνθα, Ομερούο, Σίλβα, Κέβιν – Ρέθιο, Αμαντού, Εράσο – Γκερέρο, Ασαλέ.

Ομερούο ή Σιόβας στα στόπερ, Αμαντού ή Ρουμπέν Πέρεθ στα χαφ, Ασαλέ ή Αβίλες στην επίθεση.

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ (στην Πριμέρα): Με γηπεδούχο τη Λεγανές 1-1-1, γκολ 5-5.

Κακή εμφάνιση, μάλλον την κολακεύει το 1-1 (τέταρτη ισοπαλία στη σειρά!) εντός με μια σπουδαία Βαγιαδολίδ (που έπαιζε και με πάρα πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα) το βράδυ της Παρασκευής. Εδειχνε σα σκασμένη η ομάδα του Λοπετέγι, παρότι έχει μεγάλο ρόστερ και κάνει ροτέισιον, έδειχνε να μην έχει τον τρόπο και τις ιδέες (με 75% κατοχή λίγο απείλησε!) να διασπάσει την εξαιρετική αμυντική λειτουργία της Βαγιαδολίδ. Πολύ ανώτερη η αντίπαλός της, η ίδια ισοφάρισε με πέναλτι στο 83’, μετά την έσωσε ο γκολκίπερ Βάτσλικ.

«Η Λεγανές είναι ‘ζωντανή’ στα παιχνίδια της θα μπορούσε να είχε κερδίσει τα 3-4 τελευταία», είπε ο Λοπετέγι. Δίκιο έχει, απλά δεν μπορούν οι Μαδριλένοι. «Υπάρχουν 2-3 ποδοσφαιριστές μου που έχουν παίξει πολλά λεπτά και χρειάζονται ξεκούραση, θα δούμε», ήταν η ατάκα του για ροτέισιον, το οποίο πάντως συνηθίζει ανεξαρτήτως αντιπάλου.

Τιμωρημένος ο πολύτιμος μέσος Φράνκο Βάσκες (27/3), στην αποστολή αντ’ αυτού ο πιτσιρικάς αριστερός μπακ Πάμπλο Πέρεθ της Σεβίλλης Β.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Βάτσλικ – Χεσούς Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Εσκουδέρο – Μπανέγα, Φερνάντο, Χορδάν – Οκάμπος, Ντε Γιονγκ, Μουνίρ.

Πιθανότατα ξεκουράζει τον αριστερό μπακ Ρεγκιλόν (ίσως και για αυτό πήρε τρίτο αριστερό μπακ στην αποστολή), Μπανέγα ή Ολιβερ Τόρες για μια θέση στα χαφ. Γενικά ο Λοπετέγι αρέσκεται να αλλάζει την ενδεκάδα.

• ΣΠΕΣΙΑΛ

Η Γρανάδα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν χαλαρότατη, η Λεγανές δεν την κέρδισε. Η Οσασούνα δεν «σκύλιασε» κιόλας, η Λεγανές δεν την κέρδισε. Οι Μαδριλένοι έχουν ουσιαστικά υποβιβαστεί, παλεύουν όλα τα ματς, αλλά είναι περιορισμένων δυνατοτήτων (ου μην ανύπαρκτοι) επιθετικά. Η Σεβίλλη έχει κολλήσει σε τέσσερα Χ και έτσι όπως πάει θα χάσει την τετράδα. Σωστό το 2,00 (Winmasters) στο διπλό, στην διακριτική ευχέρεια του καθενός αν θα το παίξει, εγώ δεν ασχολούμαι.

Δυσκοίλια η Λεγανές στο γκολ, η Σεβίλλη ή του ύψους ή του βάθους. Πάσο.

Ντε Γιονγκ; Μουνίρ; Οκάμπος (πιθανόν); Αρκετοί μπορούν να σκοράρουν από τη Σεβίλλη, αλλά δεν αξίζουν οι αποδόσεις τους.

Λεγανές

Σεβίλλη

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2009/2010 - 2010/2011 - 2011/2012 - 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 2 - 3 2017/2018 2 - 1 2018/2019 1 - 1