ΛΕΓΑΝΕΣ - ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ (6/6/21, 22:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΛΕΓΑΝΕΣ

1 - 2 06-06-21

ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ

Για τον αγώνα ΛΕΓΑΝΕΣ-ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ γράφει ο Παναγιώτης Τράγος Ημερομηνία: 00:49 06/06/21

1
2

*Με 1.500 θεατές.
*Ρεβάνς του 3-0 της Βαγιεκάνο της Πέμπτη, η ομάδα που θα περάσει πάει στον τελικό των πλέι οφ ανόδου και θα αντιμετωπίσει τη Χιρόνα. Σε ισχύ το εκτός έδρας γκολ, αν η Λεγανές κερδίσει με 3-0 στο 90λεπτο, ακολουθεί παράταση, αν εκεί δεν αλλάξει το σκορ, παίρνει αυτή το εισιτήριο λόγω καλύτερης θέσης στην τελική βαθμολογία.

Πήγαινε στο γειτονικό Πουέντε δε Βαγιέκας το βράδυ της Πέμπτης ούσα οκτώ ματς αήττητη και σε πολύ καλή κατάσταση. Επέστρεψε στο Λεγανές με βαριά ήττα 3-0 χωρίς καν να καταλάβει πως έγινε. Σε ένα ματς που άντεχε σχετικά εύκολα ως το 70’ έγινε από το πουθενά το παιχνιδάκι της Ράγιο και τώρα καλείται να ανέβει… βουνό για την πρόκριση

«Ανατροπή; Εμείς εδώ στη Λεγανές έχουμε κάνει ωραία πράγματα και στο παρελθόν. Το αποτέλεσμα του πρώτου ματς είναι βαρύ, δεν λέει την αλήθεια, ευθύνομαι όμως και εγώ απόλυτα. Πρέπει να κάνουμε ένα πολύ μεγάλο ματς για να γυρίσουμε το ζευγάρι. Είμαστε έτοιμοι», είπε ο Γκαριτάνο.

Δεν γυρίζουν ο βασικός εξτρέμ Αρνάιθ (32/60 και ο στόπερ Μπουστίνθα, σίγουρα εκτός ο αριστερός μπακ Λασούρ (5/0) με πρόβλημα υγείας και ο δεξιός μπακ Ροζάλες (17/1) που είναι στην Εθνική του. Είχε γυρίσει την Πέμπτη ο βασικός στόπερ Ομερούο.

Ο υγιής Μπεμπέ είναι ένας τρομερός ποδοσφαιριστής. Αλλά εδώ και 1,5 χρόνο δεν είναι απόλυτα υγιής. Μπήκε το βράδυ της Πέμπτης αλλαγή στο 65’ και με ένα 30λεπτο ρεσιτάλ μετέτρεψε ένα ακούνητο ματς σε θρίαμβο 3-0 και το εισιτήριο της πρόκρισης στα τελικά των πλέι οφ να γράφει το όνομά του. Το καλύτερο 30λεπτο ποδοσφαιριστή στη φετινή σεζόν, δύο γκολ σφραγίδες και το «Βαγιέκας» του υποκλίθηκε.

«Δεν έχει τελειώσει κάτι. Εχουμε ένα ακόμη ματς που είναι όλα ή τίποτα. Η Λεγανές θα μπει πιέζοντας ασφυκτικά για να σκοράρει, εμείς πρέπει να παίξουμε έξυπνα και να ψάξουμε το γκολ. Αυτό είναι το κρίσιμο ματς, το τι έγινε την Πέμπτη, πέρασε. Ο Μπεμπέ μοιάζει πολύ δύσκολο να προλάβει, λείπει και ο Μοντιέλ», είπε ο Ιραόλα.

Εντάξει έχει κάνει «αυτοκτονίες» και «αυτοκτονίες» φέτος η Ράγιο, αλλά αν το καταφέρει και αυτό θα είναι το απόλυτο (αρνητικό) θαύμα.

Εξαιρετικά δύσκολο να παίξει ο ήρωας της Πέμπτης, ο εξτρέμ Μπεμπέ (25/6) που έχει ενοχλήσεις, μάλλον διαθέσιμοι οι άλλοι δύο που βγήκαν με προβληματάκια από το πρώτο ματς (αμφότεροι βασικοί σε αυτό), ο δεξιός μπακ Μάριο Ερνάντεθ (14/0) και ο χαφ Οσκαρ Βαλεντίν (36/0). Στις Εθνικές τους ο συνήθως βασικός γκολκίπερ Ντιμιτριέβσκι (28/0) και ο βασικός δεξιός μπακ Αντβίνκουλα (37/1), συνεχίζει εκτός ο εδώ και καιρό τραυματίας χαφ Μοντιέλ (23/1).

Λεγανές

Βαγιεκάνο

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 1 - 0 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -
Β' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 1 - 0, 1 - 2 2021/2022 - 2022/2023 -