Γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 16:16 12/07/18
2
2.60
1.50
2.50

Δεύτερο παιχνίδι με τον Σέρζιο Σοάρες στον πάγκο, δεύτερο σερί 1-1 (1-0/28’, 1-1/88’), αυτή τη φορά εκτός έδρας με την Βίλα Νόβα. Μετριότατο ποιοτικά 90λεπτο, υποδεέστερη ως την ανάπαυλα, πίσω στο σκορ από γκάφα του γκολκίπερ. Δεν απειλήθηκε με δεύτερο, δεν έφτιαξε και καμιά μεγάλη ευκαιρία, βρήκε την ισοφάριση σε μία προβολή λίγο πριν τις καθυστερήσεις.

Ο τεχνικός Σοάρες από την πρώτη στιγμή που έπιασε δουλειά, τόνισε ότι στόχος του είναι να δημιουργήσει ένα σύνολο με επιθετική μενταλιτέ.

Εξέτισαν ο χαφ Ζοάο Πάουλο (2/0), ο μεσοεπιθετικός Ντουντού (10/1, 2 ασ.).

Πικρό 0-1 (42’) από την Γκοϊάς. Δύο αντεπιθέσεις όλες κι όλες δέχτηκε, η μία έγινε γκολ. Είχε δοκάρι εξ επαφής στο ξεκίνημα, γενικότερα πίεσε και μέτρησε φάσεις αλλά σε καμία περίπτωση δεν έβγαλε πειστικό πρόσωπο στα 3/4 του γηπέδου.

Ο κόουτς Ζενίνιο υπογράμμισε ότι η ομάδα του έχει έντονο πρόβλημα όταν μένει πίσω στο σκορ, ειδικά όταν παίζει καλύτερα από τους αντιπάλους πριν δεχτεί το γκολ.

Εξέτισε ο ηγετικός στόπερ Μπετάο (13/0), τιμωρημένος ο έτερος στόπερ Αλεμάο (14/2), πρόλαβε να αποθεραπευτείο κομβικός μέσος Ρενάτο (11/6, 1 ασ.).

Εντελώς ισορροπημένο στα μάτια μου. Δεν δικαιολογώ με κάποιον τρόπο την πτώση του διπλού, που γύρισε από αουτσάιντερ στο 2,40+ πλέον. Η Λοντρίνα μπορεί να μην κερδίζει εύκολα αλλά δεν χάνει κιόλα την ώρα που η Αβαΐ δυσκολεύεται υπερβολικά να κερδίσει τελευταία. Μοναδικό θετικό για την Αβαΐ η επιστροφή του απίστευτα κομβικού μέσου Ρενάτο, μόνο αυτό θα σημείωνα στα συν αλλά όχι για να πάω σε ένα διπλό του 2,40+. Πάσο από μένα.

Οχι και τόσο αουτσάιντερ το αμφίσκορο στο 2,05 της Winmasters. Η Λοντρίνα μετρά 5/7 εντός έδρας αμφίσκορα, μόνο στο 2-0 της εντός έδρας πρεμιέρας με την αδύναμη επιθετικά Μπόα δεν το επιβεβαίωσε, όπως και στο 0-1 από την Ζουβεντούδε σε ένα υπερβολικά κλειστό ματς. Η Αβαΐ με την παρουσία του Ρενάτο πιστεύω μπορεί να κάνει ένα γκολ και να σπάσει λίγο την γκίνια στο σκοράρισμα, από την άλλη η Λοντρίνα παίζει δεν παίζει καλά μπροστά στο κοινό της βρίσκει τρόπους να πετύχει ένα τέρμα. Το κρατάω.