ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ - ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ (15/10/18, 21:45)

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ

3 - 0 15-10-18

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ

Για τον αγώνα ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ-ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ γράφει ο Μιχάλης Σινάκος Ημερομηνία: 09:26 15/10/18

1
2

*** « Ζοζί Μπαρτέλ» (8.000 θ.), Λουξεμβούργο.

Ξεκίνησε δυναμικά στον όμιλο με δύο νίκες αλλά την Παρασκευή γνώρισε την πρώτη ήττα του, με 1-0 στη Λευκορωσία. Οι δύο ομάδες ήταν αγχωμένες, ο ρυθμός μέτριος και για το γκολ λίγο πριν το ημίχρονο ευθύνεται ο γκολκίπερ του Λουξεμβούργου. Πίεσε κάπως στο β’ μέρος χωρίς όμως να γίνει πραγματικά απειλητικό.

«Ο στόχος είναι η νίκη. Και μ’ ένα γκολ διαφορά να κερδίσουμε θα είμαι ικανοποιημένος. Μόνο αν κερδίσουμε θα έχουμε μπροστά μας ένα πραγματικό κομβικό παιχνίδι με τη Λευκορωσία εντός έδρας» τόνισε ο Χολτζ.

Επέστρεψε τραυματίας ο επιθετικός Ζοακίμ (Εξέλσιορ) και λογικά δεν θα ρισκάρει. Τραυματίας ο μπακ Μαλζέ (Ντουντελάνζ) που έγινε αλλαγή από το α’ μέρος την Παρασκευή. Εκτός και πάλι δύο σημαντικοί μέσοι, οι Μουτς και Γέρσον. Παρά τα προβλήματα ο προπονητής του δεν κάλεσε νέους παίκτες στην αποστολή.

Παρά τις απουσίες υπάρχουν αρκετές δοκιμασμένες λύσεις. Επιθετικά είναι πιθανή  η συνύπαρξη μιας δυναμικής και νεανικής τριάδας, των αδελφών Ολιβιέ (αγωνίζεται στην Ούφα) και Βενσάν (παίζει στην Πο, γ’ Γαλλία) Τιλ και του Σινάνι που κάνει εξαιρετικό ξεκίνημα σεζόν με την Ντουντελάνζ.

Μια ακόμα ήττα για το Σαν Μαρίνο, τρίτη σε ισάριθμα ματς και χωρίς να σκοράρει ξανά, 2-0 από τη Μολδαβία. Οσο και να το προσπάθησαν οι παίκτες του Φράνκο Βαρέλα η διαφορά δυναμικότητας με τις υπόλοιπες ομάδες είναι μεγάλη, η αντίστασή της κράτησε 31 λεπτά μέχρι το πρώτο γκολ. Μόλις μία τελική προσπάθεια, τα νούμερα του αγώνα έδειξαν και πάλι χαοτική διαφορά με τον αντίπαλο (25-1 τελικές, 12-0 στο στόχο), το δεύτερο γκολ στο 67’.

Οσο και να προσπαθεί δεν μπορεί να καλύψει το ποιοτικό χάντικαπ με τις υπόλοιπες ομάδες. Αυτό τόνισε και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Φράνκο Βαρέλα μετά το παιχνίδι στη Μολδαβία, ότι «οι παίκτες μου δεν έχουν την πίστη ότι είναι ανταγωνιστικοί προς τον αντίπαλο, από φόβο μη δεχτούμε πολλά γκολ οπισθοχωρούμε στην άμυνα από το πρώτο λεπτό».

Σε σχέση με το παιχνίδι της Παρασκευής συμπλήρωσε κάρτες ο αμυντικός Μάνουελ Μπατιστίνι ενώ εγκατέλειψε την αποστολή λόγω τραυματισμού ο φορ Αντόλφο Χιρς. Εξέτισε την ποινή του ο στόπερ και αρχηγός Ντάβιντε Σιμοντσίνι.

Μετρά 24 διαδοχικές ήττες σε επίσημα/φιλικά ματς, τελευταίο αποτέλεσμα που πήρε το 0-0 από την Εσθονία στις 15/11/2014.