1
2

*** Ανδαλουσιάνικη μονομαχία.
*** Προϊστορία συνολική: 3-2-2.

Ο Μουνίθ ξεκούρασε όλους τους βασικούς στο κύπελλο και μοιραία ήρθε η ήττα με 1-2 από την Αλμερία και μάλιστα με ανατροπή, αφού προηγήθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου με πέναλτι, δεχόμενη δύο γκολ στο β’ μέρος (65΄, 78΄). Πρώτος στόχος παραμένει το πρωτάθλημα και η άνοδος, εκεί όπου έκανε το 4/4 με το δύσκολο 1-0 απέναντι στην Τενερίφη με το γκολ του Μπλάνκο.

Ανακοίνωσε χθες την απόκτηση του στόπερ Λομπάν, ο οποίος είχε μείνει ελεύθερος από το Εϊμπαρ.

«Η Κόρδοβα είναι μία ομάδα που πέρασε δύσκολα το καλοκαίρι, αλλά σιγά-σιγά στέκεται στα πόδια της και δείχνει πως θα παλέψει σκληρά και θα μας βάλει δύσκολα», προειδοποίησε ο κόουτς Μουνίθ.

Χειρουργείο για τον εξτρέμ Μούλα (2/0), νοκ άουτ και ο εξτρέμ Ρενάτο Σάντος (3/0), μπήκε στην αποστολή ο μεσοεπιθετικός Ντάνι Πατσέκο (1/0), όχι όμως και ο δ. μπακ Μιγκέλ Τόρες. Επιστρέφουν οι 2/3 διεθνείς (Μουνίρ, Ν’Ντιάιγ), έμεινε εκτός ο Μαυροβουνιος εξτρέμ Χακσαμπάνοβιτς.

Ηρθε η πρώτη νίκη, αλλά στο κύπελλο, επικρατώντας 2-0 της Ταραγόνα. Μεικτή ενδεκάδα από τον Σαντοβάλ, προηγήθηκε στο 4΄ με τον Αντρές Μαρτίν, κινδύνεψε σε κάποιες περιπτώσεις με ισοφάριση, το καθάρισε στις καθυστερήσεις με τον Πιοβακάρι. Επέστρεψε από την εθνική του κι έκανε ντεμπούτο ο χαφ από την Μπουρκίνα Φάσο, Μπλατί Τουρέ. Αυτό ήταν το δεύτερο ματς που κράτησε το μηδέν στην άμυνα, αφού είχε προηγηθεί το 0-0 με την Αλκορκόν για το πρωτάθλημα, όπου ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, όχι όμως και στο δεύτερο, κινδυνεύοντας στο τέλος.

«Πάμε στη Μάλαγα χωρίς κόμπλεξ και με στόχο τη νίκη», είπε ο Σαντοβάλ και… γέλασαν και τα μικρόφωνα, αφού λίγο μετά άφησε εκτός αποστολής τρεις βασικούς «κατόπιν τεχνικής επιλογής», όπως είπε.

Εκτός λοιπόν, ο αρ. μπακ Κεθάδα, ο εξτρέμ Χάιμε Ρομέρο και ο φορ Πιοβακάρι, παίκτες βασικοί στα τελευταία παιχνίδια, ενώ λείπει και ο δανεικός από τη Μάλαγα μέσος, Λουίς Μουνιόθ, ο οποίος δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής.