ΜΑΤΕΡΣΜΠΟΥΡΓΚ - ΒΑΤΕΝΣ (30/6/20, 21:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΑΤΕΡΣΜΠΟΥΡΓΚ

4 - 1 30-06-20

ΤΙΡΟΛ

Για τον αγώνα ΜΑΤΕΡΣΜΠΟΥΡΓΚ-ΤΙΡΟΛ γράφει ο Δημήτρης Καναβαράκης Ημερομηνία: 12:17 30/06/20

1
2

Απείχε ένα «κλικ» για να κλειδώσει την παραμονή στο παιχνίδι με την Αντμίρα, ηττήθηκε όμως (1-2) με ανατροπή και παραμένει ανασφαλής.

Προηγήθηκε στο 25’ και «άγγιξε» το 2-0 στο 37’, υστέρησε όμως στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας μόνο ένα δοκάρι (69’). Σαφώς υποδεέστερη σε αυτό, επέτρεψε δύο γκολ (49’ πέν., 73’) και ισάριθμες ευκαιρίες.

Το μόνο ευχάριστο είναι ότι παρέμεινε στο +3 από τη Βάτενς και θα έχει ένα δεύτερο match ball παραμονής σήμερα. Με νίκη σήμερα ξεμπερδεύει οριστικά. Σε περίπτωση ισοπαλίας χρειάζεται να μην νικήσει η Αντμίρα για να σωθεί από σήμερα.

«Ξέρουμε ότι στο τέλος η ισοπαλία μπορεί να είναι βολική, αλλά δεν θα κάνουμε το λάθος να προσεγγίσουμε κατά αυτό τον τρόπο το παιχνίδι. Θα δώσουμε τα πάντα για τη νίκη», είπε ο τεχνικός Πονβάιζερ.

Τιμωρημένος ο MVP αριστερός εξτρέμ Γκρούμπερ (20/12). Εξέτισε ο κεντρικός χαφ Σάλομον (28/0).

Πικρή ήττα (0-1) απέναντι στην Αλταχ και ταξιδεύει στο Μάτερσμπουργκ έχοντας απόλυτη ανάγκη το διπλό. Κακή στο α’ ημίχρονο, δέχτηκε το γκολ στο 19’, ενώ γλίτωσε στο 50’ το 0-2 (δοκάρι).

Έκτοτε βελτιώθηκε κατακόρυφα και δημιούργησε πέντε ευκαιρίες, οι δύο εκ των οποίων δοκάρια, χάνοντας το ματς καθαρά λόγω ατυχίας.

Η νίκη της Αντμίρα την άφησε ξανά στην τελευταία θέση και σήμερα δίνει τον πρώτο από τους δύο τελικούς παραμονής. Την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται την Αντμίρα και μόνο αν αυτή δεν νικήσει σήμερα, θα μπορεί να ελπίζει ακόμα και σε περίπτωση ισοπαλίας. Υπάρχουν πιθανότητες να ρίξει βέβαια τη Μάτερσμπουργκ, αλλά δεν μπορεί να παίξει έχοντας αυτό κατά νου και η προσέγγιση της θα έχει ορίζοντα μόνο τους τρεις βαθμούς. Της δίνει κουράγιο το ότι στις πέντε τελευταίες εξόδους της έχει υποστεί μόνο μία ήττα (και αυτή άδικη από την Αούστρια).

«Χρειάζομαι στο ματς της Τρίτης 11 πολεμιστές», είπε ο τεχνικός Ζιμπελμπέργκερ, που μετά τον αγώνα με την Αλταχ έκανε κριτική σε κάποιους από αυτούς για την εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, λέγοντας ότι «ήταν φοβισμένοι».

Τιμωρημένοι ο στόπερ Γκούγκανιχ (22/0) και ο χαφ Ρίντερ (27/6 ασίστ). Πάλι εκτός οι μέσοι Πράντερ (21/3, 5 ασίστ), Βαλχ (15/2), Γκρίγκιτς (19/0), Τόπλιτς (13/0) και o αριστερός μπακ Μπουχάχερ (16/1).

Μάτερσμπουργκ

ΟΛΑ

Τιρόλ

Α' ΑΥΣΤΡΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 0 - 2, 4 - 1 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -