Για τον αγώνα ΜΙΕΛΜΠΙ-ΑΪΚ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 03:44 13/09/21
2
1.96
1.66
2.10

Πήρε αυτό που έψαχνε εδώ και τέσσερις αγωνιστικές στο Ντέγκερφορς με σχετική άνεση χάρη στα δυο τέρματα που πέτυχε, από ένα σε κάθε ημίχρονο (34’, 71’).

Ο Τόρστερσον έχει καταφέρει να μεταμορφώσει την Μιέλμπι, η οποία όσο περνούν οι αγωνιστικές φαίνεται πως απελευθερώνεται και βρίσκει τον εαυτό της. Με θετικό πρόσημο στην διακοπή, δεν υπάρχουν ωστόσο περιθώρια, είναι αναγκασμένη, αλλά δηλώνει έτοιμη ταυτόχρονα να αντιμετωπίσει την ΑΪΚ και να διεκδικήσει την νίκη.

Εξέτισε ο στόπερ Κρίτσακ (13/0).

Εύκολη νίκη με την Ερεμπρο που την έφεραν σε θέση οδηγού. Πέτυχε τα δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (17’, 30’), έκτοτε διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα δίχως να έχει διάθεση για περισσότερα τέρματα, πάντως δεν απειλήθηκε ποτέ.

Σε εξαιρετική κατάσταση λοιπόν η ΑΪΚ πριν την διακοπή, ερωτηματικό το αν μπορεί να συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς και μετά από αυτήν. Ο Γκρζέλακ βρίσκει τον τρόπο να παίρνει νίκες, δεν λείπει η κριτική για το ανιαρό ποδόσφαιρο που παρουσιάζει η ομάδα του. Η νίκη της Γιουργκόρντεν εχθές της προσθέτει πίεση, ταυτόχρονα ανοίγει και την όρεξή της για επιστροφή στην κορυφή.

Χωρίς προβλήματα.

Η αλήθεια είναι πως η διακοπή ευνοεί την Μιέλμπι και την βοηθάει να ανασυνταχθεί, όχι όμως την ΑΪΚ που της κόβει την φόρα. Ο τίτλος του αουτσάιντερ ταιριάζει γάντι στην Μιέλμπι, ειδικά όταν αγωνίζεται στην έδρα της με την ΑΪΚ, από την οποία βρίσκει τον τρόπο να κόβει βαθμούς. Η ομάδα της Στοκχόλμης δεν πείθει ιδιαίτερα με την εικόνα της, ιδιαίτερα όταν απομακρύνεται από την πρωτεύουσα.

Βασική μου επιλογή ο άσος στο 3,95 της Pamestoixima.

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Εκτός έδρας η ΑΪΚ αποδυναμώνεται αισθητά, δεν αποκλείεται να δούμε ένα ανοιχτό παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και πολλά γκολ. Αξίζει το ρίσκο στο over 2,5 που προσφέρεται στο 2,10 από την Pamestoixima.

Μιέλμπι

ΑΪΚ

Α' ΣΟΥΗΔΙΑΣ 2011 0 - 2 2012 0 - 1 2013 2 - 3 2014 1 - 0 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 3 - 1