ΜΟΛΝΤΕ - ΒΙΚΙΝΓΚ (20/5/19, 20:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΟΛΝΤΕ

5 - 1 20-05-19

ΒΙΚΙΝΓΚ

Για τον αγώνα ΜΟΛΝΤΕ-ΒΙΚΙΝΓΚ γράφει ο Θοδωρής Χαρόπουλος Ημερομηνία: 02:53 20/05/19

1
2

Μόνο γιορτινή δεν ήταν φέτος η 16η Μάη για τη Μόλντε, γνώρισε τη δεύτερή της ήττα, αλλά με οδυνηρό τρόπο, με ανατροπή κι ενώ είχε προηγηθεί 0-2 στην έδρα της Κρίστιανσουντ (Ομοϊχουάνφο 6΄, Μπίε 31’ αυτ.). Κακή διαχείριση του ματς, πίστεψε πως κέρδισε πριν το ημίχρονο και το πλήρωσε με ισοφάριση και τρίτο γκολ στο δεκάλεπτο μετά την επανέναρξη. Δεν επέστρεψε ποτέ, έβγαλε κούραση σωματική και ψυχολογική.

Τις ήττες της τις έκανε εκτός έδρας, στο Ακερ έχει το απόλυτο των βαθμών με μόνο νίκες και ένα γκολ παθητικό (11-1 σε 4 ματς)! Όπλο της η επίθεσή της, έχει την κορυφαία στο πρωτάθλημα ως τώρα. Προσφέρεται πια ως πρώτο φαβορί τίτλου, όχι άδικα, αν και ήδη έχει χάσει την πρωτοπορία ή την μοναξιά της κορυφής ακόμα κι αν κερδίσει απόψε (στο +3 η Οντ).

Αμφίβολη η συμμετοχή του Ισπανού μπακ Τέλο (1/0) και του μέσου Αντερσεν (5/1). Πάγια τραυματίας ο μέσος Χουσάιν (χωρίς συμ.), ενώ χτύπησε και ο υπολογιζόμενος για βασικότατος χαφ Σιέλσταντ (6/0, 3 ως βασικός) και είναι περίπου απίθανο να προλάβει να φωνάξει παρών.

Πλάκα έκανε στη Στάμπαεκη Βίκινγκ, πολύ καλή εμφάνιση και επιβλητικό 3-0 με όλα τα γκολ στην επανάληψη (Θόρστβελντ 47’, Χόιλαντ 60’ πεν., Μπίτικι 65’) και αρκετές ακόμα ευκαιρίες για παραπάνω γκολ. Ευνοήθηκε μεν από το ότι έμεινε με παίκτη λιγότερο η Στάμπαεκ, αλλά ήταν μια κλάση ανώτερη πολύ πριν την αποβολή.

Δύο ήττες έχει κι αυτές έγιναν εκτός έδρας, όπου χάνει μέρος της δυναμικής της η Βίκινγκ και εκεί εστιάζει ο Μπερντσεν, στο να την βελτιώσει και μακριά από το Στάβανγκερ. “Ηταν μαγικό, μία τρομερή εμπειρία” είπε ο Μπέρντσεν απόλυτα ικανοποιημένος από την έκβαση της 16ης Μάη και αγωνιστικά.

Τραυματίες ο σέντερ μπακ Χόβε (3/0), ο Φούρνταλ (ηγετικός χαφ, 13/5 πέρσι) και ο Αντρεσον (μπακ, 1/0).

Μόλντε

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Βίκινγκ

Α' ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ 2014 1 - 0 2015 4 - 1 2016 0 - 1 2017 3 - 2 2018 - 2019 5 - 1 2020 5 - 0 2021 2 - 2 2022 3 - 4 2023 4 - 0