ΜΠΕΡΝΛΙ - ΑΡΣΕΝΑΛ (18/9/21, 17:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
HOT MATCH

ΜΠΕΡΝΛΙ

0 - 1 18-09-21

ΑΡΣΕΝΑΛ

Για τον αγώνα ΜΠΕΡΝΛΙ-ΑΡΣΕΝΑΛ γράφει ο Αντώνης Τσούτης Ημερομηνία: 23:44 17/09/21

1
2

Εν μέρει άξια της μοίρας της στο 3-1 από την Εβερτον (xGoals 1,80-1,82). Με σωστή τακτική και διαχείριση, είχε το πάνω χέρι και δίκαια βρήκε το προβάδισμα νωρίς στην επανάληψη (53′).

Από εκεί και μετά… κουρτίνα, ένα μαύρο 7λεπτο (60′-67′) στο οποίο δέχτηκε αποσβολωμένη τρία γκολ, πέφτοντας φυσιολογικά νοκ άουτ.

«Ξαναπάθαμε κάτι παρόμοιο με την Μπράιτον, άρα είναι ένα θέμα που πρέπει να το διαβάσουμε και να το διορθώσουμε, μπορεί να το πάθεις στην Πρέμιερ, όμως δυο φορές σε τέσσερα ματς είναι ανησυχητικό. Εχουμε χάσει 5/7 τελευταία που πήραμε προβάδισμα, δεν το θεωρώ ψυχολογικό το ζήτημά μας, είμαστε επαγγελματίες και η νοοτροπία μας οφείλει να είναι σωστή» εξηγεί ο Ντάις.

Ο Ντάις ο οποίος υπέγραψε νέο 4ετές συμβόλαιο, σημείο αναφοράς πλέον για το κλαμπ, από τον Οκτώβριο του 2012 στο τιμόνι.

Ανέτοιμος από επέμβαση ο νέος αριστερός μπακ Ρόμπερτς, δεν απασχολούν ιδιαίτερα 2-3 μακροχρόνιοι.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Πόουπ – Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Τέιλορ – Γκούντμουντσον, Γουέστγουντ, Μπράουνχιλ, ΜακΝιλ – Μπαρνς, Γουντ.

Δεν θα δούμε κάτι τρομερά διαφοροποιημένο. Η άμυνα στα γνωστά πεπατημένα, στον άξονα μια θέση μεταξύ Μπράουνχιλ και Γουέστγουντ, μπροστά ο Μπαρνς πάλι αντί του Ροντρίγκες.

Μετράει 98 κολλητά ματς χωρίς κόκκινη στην Πρέμιερ.

Με 10 ήττες στα 13 τελευταία του πρωταθλήματος.

16 γκολ ενεργητικό στα 21 πιο πρόσφατα εντός έδρας.

Εχει χάσει οκτώ πόντους φέτος σε ματς που μπήκε μπροστά.

7/8 γκολ που έχει δεχθεί, ήρθαν στο β’ μισό.

Πρώτη νίκη και πρώτο γκολ στο 1-0 (66′) με τη Νόριτς. Αυτή τη φορά είχε φλόγα, συνολικά 30 σουτ στο παιχνίδι και xGoals 2,69-0,58, το έλεγξε σχεδόν σε απόλυτο βαθμό, όμως η αδυναμία της να το τελειώσει άνετα, παραλίγο να της κοστίσει στις καθυστερήσεις.

«Μπορεί να ακούγεται οξύμωρο, αλλά όλη η εβδομάδα πριν το ματς ήταν η καλύτερη μου από τότε που ανέλαβα. Δεν θα πω ότι ήταν η πιο εύκολη, όμως σε δύσκολες στιγμές μαθαίνεις πολλά και για τον εαυτό σου αλλά και για τους συνεργάτες σου. Δουλεύουμε όλοι σαν μια γροθιά, από πάνω μέχρι κάτω, ξέρουμε που βρισκόμαστε, ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε και θα το κάνουμε ενωμένοι» ο ανακουφισμένος Αρτέτα.

Εκτίει 2η ο Τσάκα (3/0). Χάνουν και το σημερινό ο στόπερ Χόλντινγκ (2/0) και ο ενίοτε βασικός μέσος Ελνένι (1/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Λένο –  Σοάρες, Γκάμπριελ, Γουάιτ, Τίρνεϊ- Λοκόνγκα, Πάρτεϊ- Σακά, Οντεγκααρντ, Πεπέ- Ομπαμεγιάνγκ.

Το πιο πρόσφατο απόκτημα, ο Τομιγιάσου, έκανε ντεμπούτο με τη Νόριτς στο δεξί άκρο και μάλλον εκτοπίζει πάλι τον Σοάρες, συνεχίζουν δίδυμο στόπερ οι Γκάμπριελ, Γουάιτ. Ο Πάρτεϊ νέο πρόσωπο στον άξονα αντί του Μέιτλαντ Νάιλς, ως έχει μάλλον η τριάδα, παίζει μια θέση μεταξύ Πεπέ και Σμιθ Ρόουι.

Από το 1954 έχει να χάσει και τα πρώτα τρία εκτός έδρας στη σεζόν.

14/16 νίκες σε ματς που μπήκε μπροστά, ενώ έχει χάσει 15/21 που βρέθηκε να κυνηγάει.

Ηδη με παθητικό 6 γκολ στο πρώτο μισό των αγώνων της, το χειρότερο στην κατηγορία.

Μπέρνλι

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΙΓΚ ΚΑΠ

Άρσεναλ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΚΟΜΙΟΥΝΙΤΙ ΣΙΛΝΤ

ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 0 - 1 2015/2016 - 2016/2017 0 - 1 2017/2018 0 - 1 2018/2019 1 - 3 2019/2020 0 - 0 2020/2021 1 - 1 2021/2022 0 - 1 2022/2023 -