ΜΠΟΛΙΒΑΡ

2 - 1 09-04-21

ΤΖΟΥΝΙΟΡ

Για τον αγώνα ΜΠΟΛΙΒΑΡ-ΤΖΟΥΝΙΟΡ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 15:25 08/04/21

*** Χωρίς θεατές λόγω covid-19.
*** Πρώτος αγώνας για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.
*** Ερνάντο Σίλες (42.000 θ.), Λα Παζ.
*** Υψόμετρο 3.640 μ.

Πάσο. Το υψόμετρο είναι βασικός λόγος για τον φαβοριτισμό της Μπολίβαρ. Δεν είναι στο 1,45-1,50 όπως ήταν στο προηγούμενο με την Γουόντερερς καθώς η ποιότητα της Τζούνιορ είναι μεγαλύτερη αλλά πάλι, το υψόμετρο παραμένει υψόμετρο.

Η Μπολίβαρ άρχισε να βρίσκει πατήματα μετά το 6-0 επί της Γουόντερερς και την πρόκριση. Πήρε δύο κολλητές νίκες και δείχνει να μπαίνει με πολύ καλύερη ψυχολογία στη σέντρα.

Η Τζούνιορ έρχεται από το 0-0 με την Ριονέγκρο και είναι εντός θέσεων στα πλέι οφ της Κολομβίας. Διαχρονικά διατηρεί αλλεργία στο υψόμετρο, γενικότερα έχει αλλεργία στο εκτός έδρας στο Λιμπερταδόρες αλλά όπως είπαν πολλοί παίκτες της, θα πάνε για πόλεμο απόψε στη Λα Παζ. Το σετ είναι καλά ζυγισμένο, σε 3.640 μέτρα δεν μιλάμε ποτέ για κανονικές συνθήκες ποδοσφαίρου.

Πάσο και στα γκολ. Η Τζούνιορ σιγά μην ανοιχτεί. Στη Λα Παζ δεν θέλει πολύ για να γίνει ένα μακελειό. Ενα γρήγορο γκολ και ένα δεκάλεπτο πανικού αρκεί για να γίνει το κακό. Οπότε περιμένουμε και πιο προσεκτική προσέγγιση από τον Περέα.

Μπολίβαρ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΙΜΠΕΡΤΑΔΟΡΕΣ

Τζούνιορ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΙΜΠΕΡΤΑΔΟΡΕΣ

ΛΙΜΠΕΡΤΑΔΟΡΕΣ 2011 - 2012 2 - 1 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 -