ΜΠΟΛΟΝΙΑ - ΤΟΡΙΝΟ (2/8/20, 21:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΠΟΛΟΝΙΑ

1 - 1 02-08-20

ΤΟΡΙΝΟ

Για τον αγώνα ΜΠΟΛΟΝΙΑ-ΤΟΡΙΝΟ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 21:42 01/08/20

1
2

***Κεκλεισμένων των θυρών.
***Αδιάφορο ματς.
***Τεχνικός της Τορίνο (Μάιος 2016-Ιανουάριος 2018) ο Σίνισα Μιχάιλοβιτς.

Κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο με τη Φιορεντίνα και ηττήθηκε με 4-0. Παράλληλα δέχτηκε γκολ για 32ο παιχνίδι στη σειρά, επίδοση που είναι αρνητικό ρεκόρ για τη Serie A. Στο 0-0 το ημίχρονο και ήταν μάλιστα πιο πιθανό να προηγηθεί, με αφετηρία το 1-0 του 48’ δέχτηκε άλλα τρία, στο 54’, το 74’ και το 89’. παρατώντας το παιχνίδι.

Ο Σίνισα Μιχάιλοβιτς τα έβαλε με τους παίκτες του μετά το ματς με την Τορίνο, ξέρει πολύ καλά όμως ότι δεν μπορεί να τους ζητήσει και πολλά περισσότερα, στόχος δεν υπάρχει, έχουμε φτάσει αρχές Αυγούστου και οι παίκτες δεν βλέπουν την ώρα να κάνουν λίγες μέρες διακοπών. Ο Σέρβος προπονητής ήδη ετοιμάζει τη νέα σεζόν και περιμένει τις προσθήκες στο ρόστερ, ενώ απόψε θα συμπληρώσει 300 παρουσίες σε πάγκους στη Serie A.

Στο αγωνιστικό σκέλος παραμένουν απόντες ο δεξιός μπακ Τομιγιάσου (29/1), ο στόπερ Μπάνι (27/4) και ο αριστερός μπακ Κρέιτσι (14/1), ενώ εξέτισε ο φορ Παλάσιο (34/7).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Ντα Κόστα – Μπαγέ, Ντανίλο, Ντένσβιλ, Ντάικς – Ντομίνγκες, Σβάνμπεργκ – Ορσολίνι, Σοριάνο, Μπάροου – Σανταντέρ.

Πιθανό κάτω από τα δοκάρια ο Ντα Κόστα, νέο δίδυμο στον άξονα οι Ντομίνγκες και Σβάνμπεργκ, σε ρόλο δεξιού εξτρέμ ο Ορσολίνι έχει το προβάδισμα έναντι του Σκοβ Ολσεν, ενώ ο Σανταντέρ αναμένεται να ξεκινήσει στην επίθεση, αντί του Παλάσιο.

Προϊστορία: 33-17-12. 7/9 τελευταία G/G.

Μόλις σε 2 ματς φέτος κράτησε το μηδέν.

Απαλλαγμένη από άγχος μετά την εξασφάλιση της παραμονής, συμμετείχε σε ευχάριστο παιχνίδι με τη Ρόμα, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 3-2, λόγω και του ισχυρότερου κινήτρου της αντιπάλου. Προηγήθηκε στο 14’ με τον Μπερενγκέρ, άμεσα δέχτηκε την ισοφάριση (16’) και από στημένη μπάλα το 1-2 (23’). Με πέναλτι στο 61’ το 1-3, μείωσε στο 65’ ο πιτσιρικάς Σίνγκο, ωστόσο δεν είχε άλλη ευκαιρία για να διεκδικήσει την ισοφάριση.

Τελευταίο ματς μιας κακής σεζόν για την Τορίνο, που είχε βλέψεις για την ευρωπαϊκή έξοδο αλλά γρήγορα ενεπλάκη στη μάχη της παραμονής. Και πλέον το βλέμμα είναι στον προγραμματισμό της επόμενης μέρας, με τη διοίκηση αναποφάσιστη για το αν θα διατηρήσει στην τεχνική ηγεσία τον Μορένο Λόνγκο ή αν θα αναζητήσει ένα πιο ηχηρό προφίλ. Ηδη αρνήθηκε την πρόταση ο Ιβαν Γιούριτς, που θα συνεχίσει στην Βερόνα, ενώ πάντα υπάρχει και η επιλογή του Μάρκο Τζαμπάολο, που πέρυσι ξεκίνησε τη χρονιά στη Μίλαν.

Τιμωρημένοι ο χαφ Μεϊτέ (33/0) και ο στόπερ Λιάνκο (17/0). Εκτός παραμένουν ο δεξιός μπακ/χαφ Ντε Σιλβέστρι (29/0) και ο χαφ Μπασέλι (16/0). Γυρίζει διαθέσιμος στόπερ Ιτζο (30/1),

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-2-1): Ροζάτι – Τζιτζί, Ν’ Κουλού, Μπρέμερ – Αϊνα, Ρινκόν, Λούκιτς, Ανσάλντι – Βέρντι, Μπερενγκέρ – Μπελότι.

Αναμένεται η επάνοδος του Μπελότι από το πρώτο λεπτό, με τον Μπερενγκέρ ή τον Τζάτζα να συμπληρώνουν την επιθετική τριάδα. Πιθανό επίσης να παίξει ο τρίτος τερματοφύλακας Ροζάτι, με τη Ρόμα έπαιξε ο δεύτερος, Ουικάνι.

8/10 τελευταία G/G.

Μπολόνια

Τορίνο

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 1 - 2 2014/2015 - 2015/2016 0 - 1 2016/2017 2 - 0 2017/2018 1 - 1 2018/2019 2 - 2 2019/2020 1 - 1 2020/2021 1 - 1 2021/2022 0 - 0 2022/2023 2 - 1