ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ

0 - 4 13-07-21

ΕΛΣΙΝΚΙ

Για τον αγώνα ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ-ΕΛΣΙΝΚΙ γράφει ο Αλέξανδρος Αντωνίου Ημερομηνία: 06:49 13/07/21
1.72

***Μπούντουτσνοστ (Μαυροβούνιο) – Ελσίνκι (Φινλανδία).
***«Δημοτικό Στάδιο της Ποντγκόριτσα» (15.230 θ.), Ποντγκόριτσα. Με 4.500 θεατές.
***Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση το νικητή του Μάλμε (Σουηδία) – Ρίγα (Λετονία).
***Α’ ΜΑΤΣ (Ελσίνκι – Μπούντουτσνοστ 3-1): Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε η Ελσίνκι, σκοράροντας τρεις φορές μέσα στα πρώτα 13 λεπτά (5’, 7’, 13’), το πάλεψε η Μπούντουτσνοστ, μείωσε (35’) και απέκτησε ελπίδες.

Εφιαλτικό ξεκίνημα για την Μπούντουτσνοστ στο πρώτο επίσημο παιχνίδι για τη φετινή σεζόν, με το σκορ να βρίσκεται στο 0-3 ήδη από το 13’. Βελτιώθηκε πάντως στη συνέχεια, μείωσε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του χαφ Ραΐτσκοβιτς, είχε κάποιες στιγμές ακόμα στο παιχνίδι, αλλά το σκορ δεν άλλαξε. «Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί την πρόκριση, αλλά θα είμαστε επιθετικοί από το πρώτο λεπτό. Η φανέλα που φοράμε μας αναγκάζει να παίξουμε στα κόκκινα» δήλωσε ο αρχηγός της ομάδας, Γκρμπιτς. Εκτός ο στόπερ Τσούκοβιτς, αμφίβολοι ο εξτρέμ Ιβάνοβιτς και ο χαφ Μπόζοβιτς.

Φουριόζα μπήκε στην αναμέτρηση η Ελσίνκι, έπεσε στη συνέχεια, αλλά το αποτέλεσμα κρίνεται ικανοποιητικό. Το πρωτάθλημά της βρίσκεται σε εξέλιξη, αλλά δεν είχε αγώνα πρωταθλήματος μετά τη νίκη της περασμένης εβδομάδας, οπότε δεν θα έχει έλλειμμα φρεσκάδας. Άπαντες στη διάθεση του Κόσκελα.

Ομάδα με ιστορία και ισχυρό οπαδικό πυρήνα η Μπούντουτσνοστ, θα γαλβανιστεί από το κοινό της και θα πιέσει σίγουρα την Ελσίνκι, η οποία έχει όμως ποιοτικότερες μονάδες και είναι το φαβορί στην αναμέτρηση. Ο ορισμός της τριπλής, πάσο.

Θα κυνηγήσει όσες ελπίδες της αναλογούν η Μπούντουτσνοστ, είναι αναγκασμένη να παίξει επιθετικά, ενώ βελτιώνεται πολύ μπροστά στο κοινό της. Ποιοτικότερη η Ελσίνκι, είναι ικανή να εκμεταλλευτεί τη συγκυρία και να δημιουργήσει ρήγματα, δύσκολα θα μείνει στο μηδέν. Στο 1,70 το G/G της Stoiximan.