ΜΠΡΑΓΚΑΝΤΙΝΟ - ΦΙΓΚΕΪΡΕΝΣΕ (22/5/19, 03:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΠΡΑΓΚΑΝΤΙΝΟ

2 - 0 22-05-19

ΦΙΓΚΕΪΡΕΝΣΕ

Για τον αγώνα ΜΠΡΑΓΚΑΝΤΙΝΟ-ΦΙΓΚΕΪΡΕΝΣΕ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 10:12 21/05/19

1
2

Πρώτη ήττα το 1-0 (78’) από την Λοντρίνα. Σε ένα παιχνίδι όπου είχε πολλή κατοχή και έψαξε μεθοδικά το γκολ. Δεν βρήκε διαδρόμους, είχε δύο καλές στιγμές μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη έπεσε, από λάθος ήρθε το γκολ, αμέσως μετά άγγιξε το 1-1 και στο φινάλε γλίτωσε το δεύτερο στην αντεπίθεση. Βάσει εμφάνισης δικαιούταν να πάρει την ισοπαλία.

Η πρώτη ήττα σε αυτή τη νέα εποχή  της Μπραγκαντίνο χωνεύτηκε ήρεμα από τα αποδυτήριά της. Ο τεχνικός Ζάγκο τόνισε ότι και οι ήττες είναι μέσα στο πρόγραμμα όμως δεν τον ανησυχεί γιατί η ομάδα του έδειξε καλό πρόσωπο στο παιχνίδι και αυτό που τον ενδιαφέρει τώρα είναι να βγάλει αντίδραση εντός έδρας κόντρα στην Φιγκεϊρένσε. Εκεί στάθηκε, στο θέμα της αντίδρασης, ότι η Σέριε Β είναι ένα πρωτάθλημα που θέλει χαρακτήρα και δυνατό στομάχι.

Απουσίασαν και δίνονται αμφίβολοι ο επιθετικός Μπρούνο Τουμπαράο (3/1), ο μεσοεπιθετικός Οσμάν (2/0, 2 ασ.) και ο επιθετικός Ρόμπερσον (1/0).

Εσπασε το ρόδι για φέτος με το 1-0 (55’) επί της Πελότας. Ανώτερη σε όλο το α’ μέρος, είχε ορισμένες καλές στιγμές. Γρήγορο προβάδισμα στην επανάληψη, έπαιξε αντεπιθέσεις για να κλειδώσει τη νίκη, θα μπορούσε στο φινάλε και το δεύτερο. Αμυντικά πήρε καλό βαθμό πάλι, κινδύνεψε σε μία περίπτωση με το αποτέλεσμα στο 0-0.

Για καθοριστικής σημασίας νίκη μίλησε ο Εμερσον Μαρία, που υπογράμμισε ότι οι παίκτες του είχαν ανάγκη το τρίποντο προκειμένου να ανακουφιστούν λίγο, να μην είναι πιεσμένοι και να παίξουν πιο συγκεντρωμένα στην αναμέτρηση με την Μπραγκαντίνο.

Στο ιατρικό δελτίο ο μπακ Ματέους Ντέστρο (2/0), ο έτερος μπακ Αλεμάο Τεϊσέιρα (1/0).