ΜΠΡΑΝ - ΜΠΟΝΤΟ (24/5/21, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΠΡΑΝ

1 - 2 24-05-21

ΜΠΟΝΤΟ ΓΚΛΙΜΤ

Για τον αγώνα ΜΠΡΑΝ-ΜΠΟΝΤΟ ΓΚΛΙΜΤ γράφει ο Αλέξανδρος Αντωνίου Ημερομηνία: 02:19 24/05/21

1
2

Έφτασε στη πηγή αλλά δεν ήπιε νερό, στην ήττα από τη Ρόζενμποργκ με 3-2. Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 11’, σε μία από τις ελάχιστες επικίνδυνες καταστάσεις του πρώτου μέρους. Ανανεωμένη εισήλθε στο δεύτερο μέρος βρήκε δύο γρήγορα γκολ (49’, 54’) και έδειξε ικανή να φύγει με τη νίκη από το Τρόντχαϊμ με βάση τη βελτιωμένη εικόνα της. Η αντίπαλός της όμως είχε αντίθετη άποψη και με αντεπίθεση διαρκείας μετά το 80’, γύρισε τούμπα το παιχνίδι (84’, 90+1’) και διατήρησε την Μπραν στους μηδέν βαθμούς, μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Αν ούτε τώρα, τότε πότε; Ακόμα προσπαθούν να καταλάβουν στις τάξεις της Μπραν τι πήγε τόσο στραβά στα τελευταία λεπτά του αγώνα και η ομάδα έφυγε ξανά με άδεια χέρια από το γήπεδο. Πολύ βελτιωμένη η εικόνα της σε σχέση με τις προηγούμενες αναμετρήσεις και κόντρα σε έναν τόσο δυνατό αντίπαλο, η ήττα όμως, με τον τρόπο που ήρθε, περισσότερο έριξε αλάτι στις πληγές της, παρά τις δίνει ελπίδες για τη συνέχεια. Για την ιστορία, ισοφάρισε το χειρότερο ξεκίνημά της σε μία σεζόν από το 1988. «Πρέπει να δούμε τι κάνουμε καλά και τι όχι και να συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Μόνο τέσσερις αγωνιστικές έχουν παιχτεί και έχουμε χρόνο ακόμα. Πρέπει, όμως, να απαλλαγούμε από κάποια πράγματα που μας αποτρέπουν από το να νικήσουμε», το σχόλιο του προπονητή της ομάδας, Ινγκέμπριγκτσεν.

Δεν αναμένονται προβλήματα για τον αγώνα κόντρα στην Μπόντο.

Δυσαρεστημένη μένει από την εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στη Ρόζενμποργκ (2-2), σε ένα παιχνίδι όπου ήταν ξεκάθαρα ανώτερη. Άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Μποτχάιμ (9’, 3/3), ο οποίος σκόραρε εναντίον της πρώην ομάδας του, που τον άφησε ελεύθερο πριν λίγους μήνες. Δεν κράτησε πολύ, ισοφαρίστηκε στο 23’, με οβίδα του χαφ Χόλσε (3/1), σε ένα ημίχρονο που είχε πάντως τα ηνία του αγώνα. Παρόμοιο το μοτίβο στο δεύτερο μέρος, πήρε άμεσα το προβάδισμα (52’), δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για τρίτο τέρμα, αλλά εν τέλει, δέχτηκε την ψυχρολουσία στο 88’.

Τα βάζει με τον εαυτό της, δεν ήταν αρκετά αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια, αλλά μόνο θετική μπορεί να χαρακτηριστεί η εικόνα της στο σύνολο του παιχνιδιού. «Δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες και κυριαρχήσαμε στο παιχνίδι. Δυστυχώς, δεν ανταμειφθήκαμε για τη διαφορά μας με τον αντίπαλο», το σχόλιο του προπονητή της ομάδας, Κνούτσεν.

Επιστρέφει ο βασικός στόπερ Λόντε, δεν προλαβαίνουν οι Μόμπεργκ (κεντρικός μέσος) και Μπονιφέις (φορ).