Γράφει ο Γιάννης Τομαράς Ημερομηνία: 14:13 16/04/18
2
1.48
2.00
1.82

Στο πρώτο της παιχνίδι με υπηρεσιακό, δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ένατη ήττα σε δέκα παιχνίδια, 2-0 από την Ντάνταλκ εντός έδρας. Πραγματοποίησε όμως μια πολύ αξιοπρεπή εμφάνιση, που ίσως δώσει ένεση ψυχολογίας. Ηταν καλύτερη στο πρώτο 25λεπτο, όμως δέχτηκε γκολ κόντρα στη ροή και πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ 1-0. Στο β΄ συνέχισε να παλεύει, αλλά τελικά δέχτηκε το δεύτερο στις καθυστερήσεις.

Εχει 10 κολλητές ήττες ανεξαρτήτως διοργάνωσης, στις οποίες δέχεται μέσο όρο 3 γκολ! Οι εννιά κολλητές ήττες της είναι αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της.

Τα λόγια του προπονητή της Ντάνταλκ, Κένι, πως ήταν το πιο δύσκολο ματς για την ομάδα του εως τώρα είναι παράσημο για την καλή εμφάνιση της Μπρέι. Αυτό ήταν το πρώτο ματς της Μπρέι μετά το διαζύγιο με τον Μακέι και μένει να δούμε αν θα υπάρξει συνέχεια στην αλλαγή ψυχολογίας στα αποδυτήρια.

Παραμένει «μέχρι νεωτέρας» υπηρεσιακος ο Γκρέιαμ Κέλι, φέρεται να βρίσκεται σε συζητήσεις με τον έμπειρο Μάρτιν Ράσελ (πρώην Γιου Σι Ντι κτλ.) για να αναλάβει την ομάδα.

Δεν έχουν αναφερθεί απουσίες.

Σε κακό φεγγάρι η Σάμροκ, μετράει 3 ήττες στα 4 τελευταία ματς, με πιο οδυνηρή την τελευταία, όπου έχασε στο ντέρμπι μίσους του Δουβλίνου και μάλιστα με ανατροπή 2-1 απο την Μποέμιανς εντός.
Ντέρμπι με τα όλα του το ματς, με πολλή ένταση και ξύλο, η Σάμροκ προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, η ισοφάριση όμως ήρθε δίκαια στο  70΄ και σε ένα φινάλε θρίλερ η μπίλια έκατσε στις καθυστερήσεις στην Μποέμιανς.

Ασχημη η ψυχολογία στο στρατόπεδο της Σάμροκ μετά την ήττα στο ντέρμπι από τη συμπολίτισσα Μποέμιανς για δεύτερη φορά αυτή τη σεζόν. Και το 1-2 της Παρασκευής, όπως είναι φυσικό, δεν κάθισε καθόλου καλά στον κόσμο της ομάδας, οι οποίοι τα έβαλαν κυρίως με τον γκολκίπερ Κέβιν Χόργκαν…

50-50 ο βασικότατος Αγγλος φορ Νταν Καρ (11/4, 3 αλλ.) και ο βασικός εξτρέμ Σιν Κάβανα (9/2). Σταθερά εκτός ο σημαντικός μπακ Κλαρκ (10/1).

Στο 1,40-1,50 το διπλό, αλλά μάλλον προς αποφυγήν. Η Σάμροκ είναι στραπατσαρισμένη μετά την ήττα στο ντέρμπι, ενώ η ουραγός Μπρέι έδειξε σημάδια ζωής με την Ντάνταλκ παρά την ήττα.

Δύσκολο και όσον αφορά και τα γκολ το ματς. Η Μπρέι μέχρι πρότινος ήταν ο σάκος του μποξ, αλλά θέλουμε να τη δούμε σε άλλο ένα ματς μετά την αλλαγή στον πάγκο της.