ΜΠΡΕΪΝΤΑΜΠΛΙΚ

2 - 0 15-07-21

ΡΑΣΙΝΓΚ ΟΥΝΙΟΝ

Για τον αγώνα ΜΠΡΕΪΝΤΑΜΠΛΙΚ-ΡΑΣΙΝΓΚ ΟΥΝΙΟΝ γράφει ο Πάνος Ζάρρας Ημερομηνία: 09:56 15/07/21
1.42

*** Γήπεδο «Κόπαβογκσβολουρ» (3.009 θ.), Κοπαβογκούρ.
*** Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση την Αούστρια Βιέννης (Αυστρία).
*** Α’ ΜΑΤΣ (Ράσινγκ – Μπρέινταμπλικ 2-3): Δίκαιη η επικράτηση των Ισλανδών οι οποίοι με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης που αιφνιδιάστηκαν από την Ράσινγκ, είχαν τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας στην ανατροπή στο β’ μέρος.

Αποστολή εξετελέσθη για την Μπρέινταμπλικ στο πρώτο ματς έστω και μετά από μπόλικο άγχος. Ρεπό στα εγχώρια το Σ/Κ για να προετοιμαστεί καλύτερα για τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις. «Θέλουμε να προχωρήσουμε στην διοργάνωση», τόνισε λιτά ο τεχνικός Θόρβαλτνσον.  Βρέθηκε στον πάγκο ο στόπερ Χέλγκασον, πήρε λεπτά συμμετοχής ο εξτρέμ Βίγιαλμσον.

Η Ράσινγκ από το Λουξεμβούργο μπήκε με πλήρη άγνοια κινδύνου στο α’ ματς και κατάφερε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο, στην εξέλιξη του αγώνα ωστόσο ήταν εξόφθαλμη η διαφορά ποιότητας. Δεν αναφέρονται προβλήματα τραυματισμών.

Μπερδεύει το σκορ του πρώτου αγώνα με τους Ισλανδούς ουσιαστικά να υποτιμούν τον αντίπαλο και να «τρέχουν» στην πορεία, φτάνοντας έστω και με άγχος σε μια σημαντική νίκη. Εντός έδρας βέβαια μεταμορφώνονται προς το καλύτερο και μπορούν να φτάσουν σε μια ευρεία νίκη κόντρα στην αδύναμη και άπειρη Ράσινγκ. Επιλογή ο άσος στο 1,57 στον Stoiximan

21+| Αρμ. Ρυθ MGA| Ρυθ. Εμπ. Επ. ΕΕΕΠ

Με βάση τα όσα είδαμε στο πρώτο παιχνίδι έχουμε να κάνουμε με δύο ομάδες που δεν σκέφτονται και πολύ την άμυνα. Η Μπρέινταμπλικ σκόραρε κάθε φορά που αποφάσιζε να κάνει μια επίθεση της προκοπής, ενώ στην αντίπερα όχθη έχουμε μια Ράσινγκ την οποία δεν την οφελεί σε τίποτα ένα παιχνίδι τακτικής και υπομονής, από την στιγμή που πρέπει να ανατρέψει σκορ για να διατηρήσει τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση. Δεν μου κάνει καμία εντύπωση ο φαβοριτισμός του Over 2,5 στο 1,65 στον Stoiximan