ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ - ΓΙΟΝΓΚ ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ (14/9/18, 21:00)

07:59 29-03-24

1
2

Τρελό το ματς με τη Ρόντα στο Κερκράντε, γεμάτο φάσεις και γκολ, αλλά η Ναϊμέγκεν πήρε αυτό που ήθελε και πέρασε με 3-2, ανατρέποντας δύο φορές το σκορ. Με 2-1 έχανε στο 58′ , ισοφάρισε στο 76′ , στο 81΄με πέναλτι έκανε το 3-2.

Παραμένει αήττητη, με τρεις σερί νίκες -μοναδική γκέλα το 2-2 της πρεμιέρας με την Καμπούρ, σε ένα ματς που προηγήθηκε με 2-0- και πολύ κοντά στην κορυφή που είναι και ο στόχος της. Το θέμα είναι η απόδοσή της, μέτρια στις πρώτες τρεις αγωνιστικές, ανεβασμένη, όμως, στο πιο πρόσφατο.

Επιστρέφουν από διεθνή καθήκοντα ο 18χρονος αναπληρωματικός φορ Ρομενί (2/0) και ο μπακ/χαφ Κβίδα (0/0). Τραυματίας και θα λείπει για μήνες ο εξτρέμ Βόλτερς. Πάντα εκτός ο χαφ Κέβιν Γιάνσεν (19/0). Ντεμπούτο ως βασικός στο προηγούμενο ο 22χρονος στόπερ Μπόσαρτς που ήρθε από την Οστάνδη.

Νέο εκτός έδρας, έρχεται από τρία ιδιαίτερα ματς (ντέρμπι), όπου δεν μπόρεσε να αποδώσει όπως θα ήθελε. Δίκαιη ήττα με 3-2 από την ομάδα νέων της Ουτρέχτης, σε ένα ματς που μπόρεσε να ισοφαρίσει δύο φορές (η τελευταία στο 72′), αλλά μπόρεσε να αντέξει έως το τέλος, το έφαγε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σε μεταβατική σεζόν βρίσκεται, αφού από φέτος απαγορεύεται να ενισχυθούν με παίκτες άνω των 23 ετών και στηρίζονται αποκλειστικά σε νεαρούς. Αγνωστο αν θα πάρει κάποιους νεαρούς που βρίσκονται στην ομάδα των ανδρών.

Τραυματίας και μη διαθέσιμος ο 18χρόνος χαφ Λόνβεϊκ (0/0). Ενισχύεται με τη μεταγραφή του 22χρονου Γερμανού χαφ Μάρλον Φρέι που στο παρελθόν βρισκόταν σε Λεβερκούζεν, Καϊζερσλάουτερν, έκανε ντεμπούτο στο προηγούμενο. Επιστρέφει από διεθνή καθήκοντα ο εξτρέμ Αμπουκάλ (3/1).