ΝΑΠΟΛΙ - ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ (5/11/19, 22:00) Το... ροντέο της Ζάλτσμπουργκ

ΝΑΠΟΛΙ

1 - 1 05-11-19

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ

Για τον αγώνα ΝΑΠΟΛΙ-ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 01:53 05/11/19

1
2

***«Σαν Πάολο» (60.240 θ.), Νάπολι.
***Διαιτητής: Σίμον Μαρτσίνιακ (Πολωνία).

Απέκτησε σοβαρό προβάδισμα για την πρόκριση με το διπλό στο Ζάλτσμπουργκ (3-2) και στη «ρεβάνς» με τους Αυστριακούς παίζει ουσιαστικά για δύο αποτελέσματα, με νίκη εξασφαλίζει από τώρα τους «16».

Παιχνίδι απίθανου ρυθμού και πολλών ευκαιριών, στο πρώτο ημίχρονο η Νάπολι υπέφερε αλλά κράτησε το 1-1, αξιοποίησε δύο κόντρες στην επανάληψη και είχε τύχη να προηγηθεί (73’) αμέσως μετά τη δεύτερη ισοφάριση της Ζάλτσμπουργκ (72’).

Στο πρωτάθλημα συμπλήρωσε τρία ματς χωρίς νίκη και υποχώρησε στην έβδομη θέση, ηττήθηκε 2-1 από τη Ρόμα, με καλύτερο πρώτο ημίχρονο και τρία δοκάρια, αλλά υποτονική στο δεύτερο μισό, απλά μείωσε στο 71’ με τον Μίλικ.

Η Νάπολι λοιπόν δεν πάει καλά στο πρωτάθλημα, είχε να βρεθεί στην έβδομη θέση πολλά χρόνια, με απόφαση του προέδρου Αουρέλιο Ντε Λαουρέντιις η αποστολή θα κλειστεί σε ritiro (στο προπονητικό κέντρο) τουλάχιστον ως το προσεχές Σάββατο και το παιχνίδι με την Τζένοα για το πρωτάθλημα. Ανεξαρτήτως αποτελέσματος στο αποψινό ματς με τη Σάλτσμπουργκ, μια απόφαση στην οποία δήλωσε αντίθετος ο Κάρλο Αντσελότι: «Δεν είμαι σύμφωνος με την απόφαση για ritiro, αλλά ασφαλώς την αποδέχομαι. Αλλά η είδηση είναι πως έχουμε ένα πολύ σπουδαίο ματς για το Τσάμπιονς Λιγκ, το οποίο μπορεί να μας δώσει την πρόκριση. Είδαμε πόσο δύσκολο είναι να αντιμετωπίζεις τη Ζάλτσμπουργκ, όλα τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες».

Το βασικό πρόβλημα που διέγνωσε ο Αντσελότι για τη Νάπολι είναι η έλλειψη διάρκειας σε καλές εμφανίσεις: «Μας λείπει η διάρκεια, έχουμε φτάσει σε ψηλά στάνταρ απόδοσης αλλά δεν καταφέρνουμε να τα διατηρήσουμε. Δεν ανησυχώ για την έβδομη θέση, είμαστε ομάδα που μπορούμε να παίξουμε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, μου κάνει έκπληξη που ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να το δείξουμε. Αλλά πρέπει να ξεχάσουμε το πρωτάθλημα, έχουμε ένα πολύ σημαντικό ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ και με αυτό πρέπει να ασχοληθούμε».

Η απόφαση πάντως για ritiro δείχνει πιθανώς και τη ρήξη στις σχέσεις Αντσελότι και Ντε Λαουρέντιις, μόνο η νίκη-πρόκριση με τη Ζάλτσμπουργκ θα αμβλύνει λίγο την κατάσταση. Ενώ και κάποια ρεπορτάζ του τοπικού Τύπου αναφέρουν πως οι παίκτες δεν είδαν και τόσο ευχάριστα την απόφαση για εγκλεισμό στο προπονητικό κέντρο, με επικεφαλής αυτής της… αντίδρασης τους Ινσίνιε και Αλαν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι είναι τραυματίες ο δεξιός μπακ Μαλκιουί και ο αριστερός μπακ Γκουλάμ. Εκπληξη με την παρουσία του πολύτιμου χαφ Αλαν στην αποστολή αν και είναι αβέβαιη η παρουσία του στην ενδεκάδα.

Τέθηκε νοκ-άουτ ο εξτρέμ Γιουνές, ενώ επανέρχεται και ο δεξιός μπακ Χισάι, είναι εκτός λίστας ο στόπερ Τονέλι.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Μερέτ – Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι – Καγεχόν, Ελμάς, Φαμπιάν Ρουίθ, Ινσίνιε – Μέρτενς, Μίλικ.

Πολλά διλήμματα για την ενδεκάδα. Στην επίθεση ο Μίλικ, παρότι έχει σκοράρει πέντε γκολ στα τέσσερα τελευταία στο πρωτάθλημα, δεν είναι σίγουρος να ξεκινήσει, ο Λοσάνο διεκδικεί τη θέση. Ο Ελμας το αουτσάιντερ για να ξεκινήσει στον άξονα, δίπλα στον Φαμπιάν Ρουίθ, Ζιελίνσκι και Ινσίνιε διεκδικούν την αριστερή πτέρυγα, στην άμυνα Μαξίμοβιτς και Μάριο Ρουί παίζουν για μια θέση.

Εχει το απόλυτο σε δύο αναμετρήσεις που υποδέχτηκε αυστριακούς συλλόγους, πέρυσι επικράτησε της Ζάλτσμπουργκ με 3-0 για το Γιουρόπα Λιγκ.

Από το 2011 που επανεμφανίστηκε στο Τσάμπιονς Λιγκ έχει σκοράρει σε 19/20 εντός έδρας παιχνίδια. Εμεινε «άσφαιρη» μόνον στο 0-0 με την Ντιναμό Κιέβου (23/11/2016).

Εχει σκοράρει τα 4/5 γκολ στον όμιλο από το 60’ και μετά.

4 διαδοχικά G/G σε κάθε διοργάνωση.

Όπως στο Λίβερπουλ έτσι και με τη Νάπολι προδόθηκε από την άμυνα της, σε ένα παιχνίδι που ήταν καλύτερη στα σημεία υπέστη επώδυνη εντός έδρας ήττα (2-3) και πλέον μόνο με διπλό στην Ιταλία μπορεί να ελπίζει σε πρόκριση.

Εμφανής η κάμψη στην απόδοση της, στο πρωτάθλημα υπέφερε στο Γκρατς (1-1), ακολούθως νίκησε με γκολ στο 94’ εντός τη Ραπίντ (3-2) και το Σάββατο νίκησε 3-0 στο Μάτερσμπουργκ, με μόλις 6 τελικές προσπάθειες. Επαιξε τόσο όσο, προτάσσοντας το λευκό παθητικό, το οποίο κράτησε δις με τύχη στο β’ ημίχρονο, γλιτώνοντας το 1-2. Δεν έκανε φάση πέραν των τριών γκολ του Ντάκα (33’, 41’, 94’) και έβαλε το πρώτο από γκάφα του αντίπαλου γκολκίπερ.

Πάει στο «Σαν Πάολο» για να τα παίξει όλα για όλα, ελπίζοντας ότι έμαθε από τα λάθη του πρώτου αγώνα.

«Έχουμε δεχτεί εννιά γκολ στα τρία παιχνίδια του Τσάμπιονς Λιγκ και είναι προφανές ότι θα πρέπει να αμυνθούμε καλύτερα αν θέλουμε να προκριθούμε. Το πιο σημαντικό είναι να παίξουμε με πάθος και αφοσίωση. Η Νάπολι είναι εξαιρετική, το πρώτο παιχνίδι όμως κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ευελπιστούμε ότι αυτή τη φορά θα τις στρέψουμε υπέρ μας», δήλωσε ο Τζέσε Μαρς.

Απών από δεύτερο ο βασικός γκολκίπερ Στάνκοβιτς και θα παίξει ξανά ο τρίτος στην ιεραρχίa, o 22χρονος Κόρονελ, αφού ο δεύτερος Βάλκε είναι ανέτοιμος. Επιστρέφει ο αρχηγός / αρ. μ

πακ Ούλμερ, που έχασε το Σαββατιάκο ματς. Μακροχρόνια απών ο κεντρικός χαφ Μπερνέντ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Κόρονελ – Κρίστενσεν, Ραμάλιο, Ονγκουένε, Ούλμερ – Μιναμίνο, Μβέπου, Γιουνούζοβιτς, Σομποζλάι – Χάαλαντ, Ντάκα.

Δίλημμα για τον τεχνικό Μαρς αν θα χρησιμοποιήσει ως παρτενέρ του Χάαλαντ τον συνήθως βασικό Νοτιοκορεάτη Χουάνγκ ή τον Ντάκα, που έβαλε χατ-τρικ το Σάββατο. Στο κέντρο της άμυνας πιέζουν οι Πόνγκρασιτς και Βέμπερ.

Δέκα over και εννιά G/G στα 11 τελευταία για πρωτάθλημα και Ευρώπη. Στο Τσάμπιονς Λιγκ έχει τρία G/G & Over 4,5.

Νάπολι

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Σάλτσμπουργκ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 1 - 1 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -
ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 3 - 0 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -