SPECIAL BET

ΝΑΣΙΟΝΑΛ

1 - 1 24-10-20

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ

Για τον αγώνα ΝΑΣΙΟΝΑΛ-ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ γράφει ο Κώστας Ζάγκας Ημερομηνία: 08:44 24/10/20
2.30

Σε νορμάλ πλαίσια η πρώτη ήττα με το 2-1 από την Μπράγκα. Την κολακεύει πάντως το σκορ, καθώς μείωσε στο 86’ και δέχτηκε αρκετές φάσεις για να χάσει πιο καθαρά.

«Προσπαθήσαμε τα μέγιστα να είμαστε πιστοί στις αρχές μας, αλλά δεν τα καταφέραμε, χάσαμε από έναν ανώτερο αντίπαλο», αποδέχτηκε ο τεχνικός Λουίς Φρέιρε.

Στο νησί έχει 2/2 ισοπαλίες, αλλά άξιζε παραπάνω. «Εχουμε αποδείξει ότι είμαστε στο ύψος της διοργάνωσης», λέει ο τεχνικός της.

Παραμένουν απουσίες ο δεξιός μπακ Καλίντι (1/0) και ο μέσος Κοζιέλο (3/0).

Πήρε την πρώτη νίκη με το 2-1 επί της Σάντα Κλάρα, χωρίς τον προπονητή Πέπα στον πάγκο, που λίγες μέρες πριν είχε βρεθεί θετικός σε covid-19.

Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο (50-50 κατοχή, 12-15 τελικές) και η διαφορά ήταν ότι σκόραρε ένα γκολ παραπάνω, αντιδρώντας τρία λεπτά μετά την ισοφάριση στο 69’.

Στο προηγούμενο ματς με την Γκιμαράες (που έχασε άδικα) είχε παίξει πολύ καλύτερα. «Το άγχος για την πρώτη νίκη μας περιόρισε», είπε ο βοηθός Σάμουελ Κορέια, που αντικατέστησε τον Πέπα στον πάγκο.

Πλέον ο Πέπα περιμένει την απόφαση για το αν θα επανέλθει στον πάγκο. Ο βοηθός Κορέια άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να ταξιδέψει ο τεχνικός στη Μαδέιρα – εάν εν τω μεταξύ έχει αρνητικό τεστ.

Παραμένουν κάποιοι μακροχρόνια τραυματίες από το ξεκίνημα.

Σωστό το κλειστό σετ. Η Νασιονάλ στα δύο πρώτα ματς στην έδρα της έμεινε στο «Χ», αλλά άξιζε παραπάνω. Η Πάσος Φερέιρα είναι ομάδα που στο δρόμο προσπαθεί να παίξει μπάλα κι έχει ψυχολογία πρώτης νίκης, έστω κι αν δεν έχει πάλι τον τεχνικό της στον πάγκο, αλλά είναι δουλεμένη ομάδα. Δύσκολη η επιλογή σημείου.

Ανοιχτό αποτέλεσμα, αλλά δύσκολο να μην έχει γκολ. Εχουν δείξει και οι δύο επιθετικές αρετές. Η Νασιονάλ με πολλές φάσεις στα δύο πρώτα ματς στην έδρα της. Η Πάσος Φερέιρα με θετική νοοτροπία στο δρόμο, αλλά και μία χρόνια αδυναμία να κρατήσει καθαρά δίχτυα. Επιλογή το G/G στο 1,96 από το Pamestoixima.

21+| Αρμ. Ρυθ MGA| Ρυθ. Εμπ. Επ. ΕΕΕΠ

Νασιονάλ

Πάσος Φερέιρα

Α' ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ 2010/2011 1 - 0 2011/2012 1 - 0 2012/2013 3 - 3 2013/2014 2 - 1 2014/2015 3 - 0 2015/2016 3 - 0 2016/2017 1 - 1 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 -